От комунизма до демокрацията

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Delija » 07 апр 2013, 23:14

emevev написа:
Пак не си по темата, ама няма да ти отговарям, докато не спреш да пишеш за заговори... (колко пъти трябва да повторя, че не съм намеквал за подобно нещо?!?? Аре спрете да ми изопачавате думите, за да ми обясните колко съм неправ чрез доводи, оборващи твърдения, които не съм правил...)


Първо, баш съм си по темата.
Второ, може и да не си го написал буквално и директно, но разсъжденията ти дотук по темата точно обрисуват нещата като някакъв заговор срещу бившия соц-блок.

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Delija » 07 апр 2013, 23:22

emevev написа:
Всичко това не пречи да открият Западния фронт (десанта в Нормандия) през ... юни 1944г. :shock: :shock: :shock: :shock: (далеч след като Сталин е обърнал хода на войната)


Само дето преди Нормандия, западняците имат и фронтове в Северна Африка и Италия. Както и нон-стоп бомбардировки на немските предприятия, инфраструктура и т.н., неща, които може и да не са директни военни действия, но имат огромно значение за войната. Да не говорим за огромната военна помощ от страна на САЩ към СССР, под формата на хиляди танкове, самолети, боеприпаси, оръдия и т.н.

Така че далеч не е само Нормандия ....

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Delija » 07 апр 2013, 23:29

emevev написа:
Аз оспорвам масовостта на тези неща - човек ще каже, че никой не е искал комунистите по онова време, а те са взели властта само и единствено с помощта на Червената армия - това не е вярно!!


За Източна Европа си е баш вярно - "комунистическите" режими в цяла Източна Европа са наложени насилствено. Изродщини от типа на нашия Народен съд са проведени навсякъде, с тях е смазана всякаква опозиция в тези държави. А сред народ е всят страх.
Ако не е била ВСВ и Червената армия, в никоя от тези страни комунистите не биха наложили такива диктаторски режими. Да, имали са и немалко поддръжници, но далеч не може да се каже, че са били мнозинството от народа, точно обратното дори.

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 08 апр 2013, 07:26

Delija написа:
emevev написа:
Всичко това не пречи да открият Западния фронт (десанта в Нормандия) през ... юни 1944г. :shock: :shock: :shock: :shock: (далеч след като Сталин е обърнал хода на войната)


Само дето преди Нормандия, западняците имат и фронтове в Северна Африка и Италия. Както и нон-стоп бомбардировки на немските предприятия, инфраструктура и т.н., неща, които може и да не са директни военни действия, но имат огромно значение за войната. Да не говорим за огромната военна помощ от страна на САЩ към СССР, под формата на хиляди танкове, самолети, боеприпаси, оръдия и т.н.

Така че далеч не е само Нормандия ....


Мда... готино ги сравняваме: 85% от военните сили на Германия са на Източния фронт - останалите са водели престрелки в Северна Африка и Италия (където голяма част от войската се обръща срещу Мусолини и затова има боеве изобщо)
"Огромното значение за войната" можем да го отнесем към: 12млн. загинали руснаци, 7млн. изчезнали и 4,5млн пленени, докато западняците си играят на "Стражари и апаши" в Африка - това е войната, а не доставки (които ги обръщаме в кинти, разбира се, за да ги избием от разпределенията след войната) и откъслечни акции тук-таме и когато има възможност...
В милиони си говорим, не за ала-бала...
И после ще си дискутираме за пропагандата - та днес Дели да е гледал филми за Пърл Харбър и Нормандия и да си мисли, че САЩ са спечелили войната.. :( :oops: :( #-o
Последна промяна от emevev на 08 апр 2013, 07:33, променено общо 1 път.
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 08 апр 2013, 07:30

Вън от темата, но пък ми стана забавно, прочитайки това:

Първите пленници след дебаркирането в Нормандия били корейци, които се сражавали за японската армия. Пленили ги руснаците и те станали войници от Съветската армия. Попаднали в плен при германците и воювали за армията на Вермахта. Като такива били пленени от американците в Нормандия...



:qipag: :qipag: :qipag: :qipag: :qipag: :qipag: :qipag:
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 08 апр 2013, 08:04

Delija написа:
emevev написа:
Аз оспорвам масовостта на тези неща - човек ще каже, че никой не е искал комунистите по онова време, а те са взели властта само и единствено с помощта на Червената армия - това не е вярно!!


За Източна Европа си е баш вярно - "комунистическите" режими в цяла Източна Европа са наложени насилствено. Изродщини от типа на нашия Народен съд са проведени навсякъде, с тях е смазана всякаква опозиция в тези държави. А сред народ е всят страх.
Ако не е била ВСВ и Червената армия, в никоя от тези страни комунистите не биха наложили такива диктаторски режими. Да, имали са и немалко поддръжници, но далеч не може да се каже, че са били мнозинството от народа, точно обратното дори.


Всичко това е вярно, но не е цялата истина - просто допълни с това
emevev написа:... бедна държава, плащаща репарации, губеща страна в две световни войни, монархия (за разлика от завета на Левски), огромна част от населението бедно и мизерно, пътища няма, електричество няма, вода - на герана и т.н. Определено огромна част от хората са искали драстични промени в ония времена - такава промяна ни предлага СССР - страната спечелила Втората световна, в страхотен икономически подем за онези години, култът към личността все още не е бил развенчан, напротив: Хитлер, Сталин, Мусолини, Франко, Чърчил, Де Гол - всички тези са били отявлени лидери, а във време на война са си били чисти диктатори (както е и редно да бъде в такава обстановка, разбира се...)
...


И в днешно време партията, която печели съответни избори, не е с болшинство на подкрепа от народа (почти винаги!) - за последвалото узурпиране на властта от само една партия изразявам недоволството си многократно вече... По този въпрос нямаме спор!
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 08 апр 2013, 08:08

Това за корейците и Нормандия да не е от ученическото съчинение на някое пуберче?
И сега баш по темата:
Каква невероятна метаморфоза са претърпели другарите:репресии за налагането на един режим,строителство на соц,който се е провалил и ....новите капиталисти в Б-я #-o

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 08 апр 2013, 08:14

Подценявате (ми се струва) и следвоенната обстановка - войната е страшна работа, не е просто статистика... [-X

За корейчетата: нямам представа, дали е истина, но при всички положения е възможно, пък е и доста забавно (кое те ядоса пък тук?!) :roll:

:D
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 08 апр 2013, 08:40

emevev написа:Подценявате (ми се струва) и следвоенната обстановка - войната е страшна работа, не е просто статистика... [-X

За корейчетата: нямам представа, дали е истина, но при всички положения е възможно, пък е и доста забавно (кое те ядоса пък тук?!) :roll:

:D

Горките корейци попаднали в Нормандия барабар с японците( :shock: ) и после търчали пленени ту при руснаците дет`не са стъпвали в Нормандия ,ту при немците! armataz_01_11

Нищо не подценяваме.Били са страшни времена,времето на диктаторите.Още по-достойно за уважение е това ,което става през 50та,а именно поставяне на началото на ЕС.Моне и Шуман,заедно с Аденауер,Чърчил
и още много напредничеви хора работят за създаването на стабилна Европа.Западна Европа обаче, защото на Изток руснаците по тава време са мачкали в Унгария и Чехия съпротивата с/у соца!
Между другото тук пише и защо и как са въведени регулаторни квоти:
http://europa.eu/about-eu/eu-history/index_bg.htm

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 08 апр 2013, 09:07

Ще го прочета, ама довечера...
Чърчил ? (Този не беше ли човекът, който през м.април 1945г. иска да се променят договореностите със СССР от конференцията в Ялта? Не е ли същият, който прави планове през лятото на 1945г. САЩ и Великобритания да атакуват СССР?) :roll:
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
rafaelis
Мнения: 5764
Регистриран на: 06 мар 2008, 19:22

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот rafaelis » 08 апр 2013, 11:58

emevev написа:
Vesela Taneva написа:Аз не съм най-добрия пример за това какво са научили хората за периода 44-89по простата причина ,че за много неща от този период се е говорило в дома ми.За края на последното буржоазно правителство преди преврата през 44,за народния съд ,за лагерите и премахването на опозиционните партии /Никола Петковистите,соц-демократите /,за закона за едрата гр собственост 48,за насилственото отнемане на земята и намесата на съветските другари във вътрешната ни политика/ОФ правителството им се е сторило дребно буржоазна работа/ и за още други прекрасни работи знам отдавна.Много хора обаче за всичко това са чули след 89 ,ако са искали да чуят естествено!Знаех и истината за Чернобилската авария ,въпреки ,че у нас от немайкъде се заговори за нея и проф Шиндаров е говорил отявлени лъжи по ТВ.Все пак и у нас е имало хора ,които са слушали ВВС и Радио "Свободна Европа" заклеймявани като" вражески ,диверсионни станции."


За тия неща можем и едно по едно да си говорим... Въпросът е, че нищо от това не съм го научил след 1989г. - и преди това се знаеха тези неща...
т.е. за мен подчертаното изречение не е вярно ;)



Какви неща си знаел ... на 14 години, ако приемем, че си ги научил преди 89-та.

Потребителски аватар
Stinkata
Мнения: 14587
Регистриран на: 07 апр 2008, 14:05
Контакти:

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Stinkata » 08 апр 2013, 12:03

rafaelis написа:
Какви неща си знаел ... на 14 години, ако приемем, че си ги научил преди 89-та.

Току-що, Емо научи, че ще трябва да те черпи бира...
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
rafaelis
Мнения: 5764
Регистриран на: 06 мар 2008, 19:22

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот rafaelis » 08 апр 2013, 12:19

Емо, независимо от лавиранията ти, от общата ти интонация се подразбира, че намираш за нормално хора да бъдат пращани по лагери, където са разстрелвани и хвърляни да ги ядат свинете. Или изселвани под най-различни предлози, само за да се настанят други по домовете им. Хора, живели и работили нормално и честно, и попаднали в абсурдната ситуация на онова диво време.

Било имало "И престъпни елементи". За такива винаги е имало място за въдворяване и то се нарича затвор. :idea: Така е по света. Но с това ти обяснение ти услужливо неглижираш нерадостната съдба на онези другите.

Викаш, да ти убият мъжа, нарочен за вражески елемент, защото е учил, работи и има дом, а ти да висиш с бебето на ръце дни по решетките на затворите, докато ти кажат, че е застрелян или безследно изчезнал, не е голяма работа, а? Wow.

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Al » 08 апр 2013, 12:29

Прекалявате с даването на крайни примери. Всяка монета си има две страни.

Както 1989 масово хората се радват, че идва демокрация, така 1944 се радват, че идва социализъм.
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот 8 » 08 апр 2013, 16:08

сякаш господ ви чу споровете и наказва лицата на грешната доктрина

Margaret Thatcher, Britain's 'Iron Lady' Prime Minister, Dead at 87
Ако си цесекар бъди докрай!


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта

cron