От комунизма до демокрацията

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 07 апр 2013, 07:05

8 написа:Веси, да позная!
Била си вчера на купон, пила си и от там си решила да драснеш някой ред и на нас във форума, нали? :qipaz:

Не позна!Снощи купонът се разсъхна/провали се / ,иначе нямаше да благоволя да се занимавам с вас! :qipao:

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 07 апр 2013, 08:12

Vesela Taneva написа:Толкова по-зле ако сте знаели за всичко ,което изброих вчера.Знаели сте ,но нищо не сте направили!Защо нищо не сте направили ми е въпросът?Не само не сте направили какво и да било ,ами считате ,че онези времена са били по-добри.

За Франция и за това ,че въпреки правителството във Виши излиза като победител във Войната знам следното:Това е огромна заслуга на Шарл де Гол,който е бил от дистанция ръководител на френската съпротива.Невероятен политик ,истински герой на Франция. По време на десанта в Нормандия прави историческо обръщение към френския народ по радиото от Лондон.При големите политически игри с Рузвелт и Чърчил в края на войната успява да нареди Франция до победителите.
Ами да бяха оставали руснаците да се оправят във войната сами и нещата можеше да са ...други! :shock:


Народът (като цяло) живееше спокойно, а системата бе силна... Почти всички изброени неща от теб са дискусионни (т.е. далеч не са чак толкова черни, колкото ги описваш)... Недоволствата от не особено значими обстоятелства взеха връх през 1989-та и следващите няколко години, понеже хората не знаеха що е то "Глад" - други им бяха приоритетите, липсваше ни луксът: да почиваме на Канарските острови, да обикаляме света, да си върнем земята, която ще продаваме по 2000USD/декар, да взимаме заплати от по 2-3000 марки... ей такива работи (които им обещаваха от телевизорите) :D
И за да не ме разбереш пак криво: онези времена имаха кусури: еднопартийна система (несменяеми ръководители), прекалено голям брой висшисти (много знаещи, ама малко работещи), липса/невъзможност за импровизации (всичко бе по калъп) и т.н. подобни, но основните нужди на хората бяха напълно задоволени: дом, храна, осигурена работа (даже задължителна - затова пък и криминалните престъпници бяха по-малко), безплатни образование и здравно обслужване, достъпни режийни - но за да ги има тези неща, бе наложително да има известни ограничения в други направления: луксозни стоки - само в Кореком (оттам и за кола не се чакаше, и банани имаше) - за да прибира държавата валута, за да вървят пазарите в СИВ... За мен поне бе напълно достатъчно да се борим за многопартийна система и да се разреши дребния бизнес да е частен (ресторанти, малки магазини, хотели, занаятчии, клиники и т.н.) - всичко останало трябваше да си остане държавно (заводи, фабрики, ТКЗС-та, болници, мини, енергийните и комуникационните фирми) - при липсата на СИВ (респ. негов еквивалент, т.е. подсигурени пазари) пак щеше да е трудно, но поне щяхме да имаме някакъв сносен стандарт на живот - сега сме зле... (като цяло: не аз, Весето или Веско)
Понеже сега хубаво мислим за можещите, умните и имащите късмет в живота, ама не мислим за останалите (а те са огромното болшинство от хората във всяка страна)

За Де Гол, войната и политическите игри си напълно точна: и считаш ли, че е правилно, справедливо?! :roll:
(нали се сещаш кои територии са най-пострадали от войната: Източна Германия, Полша, Чехословакия, Прибалтийските републики, Украйна, Беларус и Русия - камък в/у камък не е останал там и е възстановявано в следващите години... А на Запад: Франция пада за 20-ина дни боеве само на север, Норвегия също толкова време, Англия е бомбардирана от въздуха само...)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 07 апр 2013, 14:21

emevev написа:
Народът (като цяло) живееше спокойно, а системата бе силна... Почти всички изброени неща от теб са дискусионни (т.е. далеч не са чак толкова черни, колкото ги описваш)... Недоволствата от не особено значими обстоятелства взеха връх през 1989-та

Винаги ми е било любопитно как мислят комунистите и сега разбрах.Системата е била силна ,така ли?Ами силна е била с ДС и милицията.Интересно ми е защо веднага след промените хората викаха на бившите ком. величия мафия и червени боклуци.Те па излязоха едни верни синове на партията си ,акъл да ти зайде!На парите и със сигурност верни ,но на идеите и не!
За изброените от мен неща,които според теб били дискусионни ще те попитам следното: как ще обясниш това на някой загубил баща си или дядо си в лагер и незнаещ къде е погребан и до днес?Май не си чувал за клуба на репресираните от комунизма ,чиято цел е била да издирва някакви следи от такива хора.А те не са и един или двама,много са .Не са и престъпници,както ги нарече.Социал демократи,Никола Петковисти,свещеници и интелектуалци.Не били толкова черни както ги описвам,дискусионни въпроси били!!! #-o .Ами попитай наследниците на тези хора.
За национализацията на едрата градска собственост не искам и да говоря!Сигурно и тя е дискусионна.
Ами Нансеновите паспорти до които са успели да се докопат единици семейства повечето еврейски срещу изоставянето на цялото си имущество.Доста апартаменти в старите сгради около Орлов мост са на такива хора.Кого са настанявали там е ясно и без да го пиша.

Я по-добре пиши за Втората СВ .В. :D Значи е било по-добре да оставят Франция на руснаците за да я разделят и нея на две със стена?Друго не са заслужавали тия колаборационисти :evil: Френските партизани и тях на руснаците!

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 07 апр 2013, 15:35

Никога не съм ги наричал "престъпници" :!:
(във всяко съобщение ли трябва да изопачаваме?!?!?!?!?) :shock: :shock: :shock: :shock: :qipaq: :qipaq: :qipaq: :qipaq: :shock: :shock: :shock: :shock:

Единственото, което съм писал е, че измежду наистина репресираните от режима има И криминални престъпници (за които е много удобно сега да се пишат политически наказани)

Тия, дето са верни на парите, а не на идеите, ги псувам и аз :!:

Като питам пострадалите от комунизма, да питам и пострадалите преди комунизма?!? Времената в края на войната са били такива: бедна държава, плащаща репарации, губеща страна в две световни войни, монархия (за разлика от завета на Левски), огромна част от населението бедно и мизерно, пътища няма, електричество няма, вода - на герана и т.н. Определено огромна част от хората са искали драстични промени в ония времена - такава промяна ни предлага СССР - страната спечелила Втората световна, в страхотен икономически подем за онези години, култът към личността все още не е бил развенчан, напротив: Хитлер, Сталин, Мусолини, Франко, Чърчил, Де Гол - всички тези са били отявлени лидери, а във време на война са си били чисти диктатори (както е и редно да бъде в такава обстановка, разбира се...)
Естествено, че е имало и недоволни - част от тези, на които им взимат земята или занаятчийското цехче, приближението на Царя и т.н. ама това са твърде малко хора - каква част от населението са пострадалите интелектуалци и свещеници, според теб?!? (съвсем друга тема е, че към настоящия момент дядото на десет днешни братовчеди е бил репресиран, та изглежда толкова масово, колкото ти се струва...)
А както и да го гледаме, винаги има недоволни (със своите напълно основателни причини за това). Ни един от нас не е фен на лагери и убийства - това дори комунистическата върхушка го е разбрала в края на 50-те... А пострадали от смяната на реда има във всяка страна...
Т.е. (това го писах доста пъти вече): противник съм на управлявалите през ония години, не съм противник на обществения строй като цяло :idea:
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 07 апр 2013, 15:49

Vesela Taneva написа:Я по-добре пиши за Втората СВ .В. :D Значи е било по-добре да оставят Франция на руснаците за да я разделят и нея на две със стена?Друго не са заслужавали тия колаборационисти :evil: Френските партизани и тях на руснаците!


Не, просто Франция, както и да я гледам, не е страна-победител - откъде-накъде получава 1/4 от Германия?!? (респ. 1/4 от Берлин)
Ако Франция е победител, то дял от Германия (и репарации, разбира се) трябваше да получат и Норвегия, Чехословакия, Гърция, Югославия и т.н. ;)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 07 апр 2013, 16:22

emevev написа:
Естествено, че е имало и недоволни - част от тези, на които им взимат земята или занаятчийското цехче, приближението на Царя и т.н. ама това са твърде малко хора - каква част от населението са пострадалите интелектуалци и свещеници, според теб?!? (съвсем друга тема е, че към настоящия момент дядото на десет днешни братовчеди е бил репресиран, та изглежда толкова масово, колкото ти се струва...)

Нали си падаш по цифрите,та ето ти в цифри:Според данни на ДС от 48 до 56 в лагери са изпратени 23 608 осъдени /Бончо Асенов-"Шесто за Шесто" от 94 от-АрхивМВР/,но още в доклад на А.Югов през декември 45 се говори за 37 347.Като се прибавят и изселените броят нараства на 184 360. Много малко! :shock:

Що не вземеш да прочетеш том 4 на тази прекрасна поредица на Сефан Цанев "Български хроники"?Взех аз да ти ровя за цифри нещо ,което хич не обичам.Всичко е с документи от онова време, разсекретени след 89 и цитирани точно.Нали ме питаше какво съм научила след 89.Ето това съм научила-цифрите и то по документи на ДС.
Ст .Цанев така хубаво е описал и вътрешните борби на комунистите във властта.Добри Търпешев в изгнание и разни подобни истории.
пп Само да те предупредя ,че това не е четиво за лека нощ! :D Страшничко е ,а ако прочетеш и другите томове..... :( Частта за Левски и за смъртта на Ботев истински ме потресе!

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 07 апр 2013, 17:24

Ето затова харесвам числата ;)

38 000 (да приемем за вярно по-голямото число (на Югов), както и че нито един от тях не е криминален престъпник, а всички до един са политически репресирани) съставляват 0,5% от населението на страната (половин процент) - още 4 пъти по толкова (роднини, засегнати от тези репресии, правят "огромните" 2,5% от населението - за огромна част от останалите 97,5% от народа промяната е била силно желана и търсена!! (говоря за тогава, не за по-късно или сега)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 07 апр 2013, 18:03

Друга питанка имам аз:
Ако се съберем 10 души на лагер и си гласуваме правила за съвместното ни съжителство, като сме определили Веско (понеже е голям) да контролира спазването на правилата от всички: как да процедира той, ако има един-единствен, който не желае да ги спазва - не се съобразява с тях и ги нарушава нарочно и предизвикателно?! :roll:
(да, правилата са ощетили този човек, но пък са в полза на останалите девет - но и ощетеният няма да умре от глад) ;)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 07 апр 2013, 18:18

Само ,че това число в доклада на Югов е за период от една година и само на осъдените политически и изпратени в лагери.Колко са били и без присъда .Това е скандално и позорно за политическа система с мото: в името на народа!Чети,чети том4 !!
Не знам колко са желали и търсили тази "промяна" хората при положение ,че руснаците са били в Б-я!
Нищо не може да извини репресиите. Сталин лично е следял това ,което става у нас,а нашенските юнаци са си били чисто съветски продукт.В началото ОФ правителство ,после на оня сатрап му се е сторило много "меко и дребно буржоазно" и айде ..лагери.Никого не осъдиха след 89 ,нито Мирчо Спасов ,нито онзи изрод Газдова.

ппПиша съвсем м/у работата ,която трябва да свърша на компа си ,така ,че не навлизам в подробности за тези лагери ,а те са ужасяващи! Някой може и да се развикат ,че пиша неща ,които за мен са "галещи ухото",но всичко е от архив на МВР и ДС....Без коментар!! :qipac:

Потребителски аватар
bogdan34
Мнения: 2071
Регистриран на: 22 окт 2007, 08:59

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот bogdan34 » 07 апр 2013, 18:23

emevev написа:Друга питанка имам аз:
Ако се съберем 10 души на лагер и си гласуваме правила за съвместното ни съжителство, като сме определили Веско (понеже е голям) да контролира спазването на правилата от всички: как да процедира той, ако има един-единствен, който не желае да ги спазва - не се съобразява с тях и ги нарушава нарочно и предизвикателно?! :roll:
(да, правилата са ощетили този човек, но пък са в полза на останалите девет - но и ощетеният няма да умре от глад) ;)

Той ги нарушава и понася строго наказание.Защо обаче не може да си вземе багажа и да се пробва в друг лагер.Ще не ще трябва да понася правилата които са задоволителни за 9 а 10-я да го духа.Точно това беше голямото зло.Не можеш да свикнеш и те постоянно те "възпитават".Ставаш неблагонадежден и от София отиваш да живееш в Долни чифлик.Дават ти някаква работа и ходиш да се подписваш в ченгелницата всеки ден.

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 07 апр 2013, 18:23

emevev написа:Друга питанка имам аз:
Ако се съберем 10 души на лагер и си гласуваме правила за съвместното ни съжителство, като сме определили Веско (понеже е голям) да контролира спазването на правилата от всички: как да процедира той, ако има един-единствен, който не желае да ги спазва - не се съобразява с тях и ги нарушава нарочно и предизвикателно?! :roll:
(да, правилата са ощетили този човек, но пък са в полза на останалите девет - но и ощетеният няма да умре от глад) ;)

Така се опитваш да извиниш репресиите на комунистите ли? Пак ти казвам : не подценявай моята и твоята интелигентност!Ще го убедиш този десетия ,няма да го трепеш,а като не си в състояние ,ще го пуснеш ,както ти казва и Богдан, в друг лагер.Само ,че тогава никой няма да остане в твоята геджура да ти строи соца,щото всички ще избягат!
ппТия девет не ги знаеш дали не стоят от страх !

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 07 апр 2013, 19:34

Не, бре - ти ми обясняваш, че е имало извращения, ненормални наказания и властимащи идиоти - нещо, което далеч не отричам (не живея на друга планета) - въпросът е, че такива неща (за съжаление) се случват навсякъде по света, понеже навсякъде има идиоти - та в момента около 0,7% от населението на САЩ е по затворите, а ги разследват и за затвори извън страната...

Аз оспорвам масовостта на тези неща - човек ще каже, че никой не е искал комунистите по онова време, а те са взели властта само и единствено с помощта на Червената армия - това не е вярно!! Затова ти вадих онези числа: преди и след 1944г. - за да видиш, че страната ни е била много бедна, за да разбереш защо хората са били обнадеждени и са искали тази промяна - сега е друго положението: сега голяма част от хората се чувстват излъгани - през 1944г. не е било така...

По примера за лагера: онзи, ощетеният, не иска в друг лагер - той там е роден, там е израснал... Ще - не ще: Веско трябва да му наложи шамарите и да го принуди да си седне на д-то - няма как (кофти е, гадно е, ама...)

И като си говорим за капитали и социализъм: така и не ми отговорихте: защо касиерката в супермаркета у нас взима 6-7 пъти по-ниска заплата от касиерката в същата верига в Германия? (един и същи работодател, сходни цени и обороти, еднакво работно време, държавите ни са равноправни членове на един и същи съюз)?!

П.П. Понеже гледам, че се палиш на лична основа: и двамата ми дядовци са ощетени от промените през 1944г. (няма връзка с темата, мисълта ми е да не подозираш, че пиша така, понеже съм облагодетелстван в личен план от онази система)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 07 апр 2013, 21:37

Такааа,да си дойдем на думата:Каква е тази власт на народа ,която с репресии ще накара хората да повярват,че управлява за тяхно благо?Ако дедо ти Маркс ,дет ми го рекламираш разбере какви са ги творили ония болшевики в името на диктатурата на пролетариата, нищо чудно да запретне ръкави и да напиша нова тухла със заглавие "Социализмът" :qipag: Нашите пък за да се докарат пред големия брат са създали народен съд ,лагери ,интерниране ,отнемането на имущество ,жителство, цензура,ДС и тн.Трябвало е братушките да обявят "култа към личността" за да олабят хватката.Ама от страх са чакали Сталин да умре и тогава са признали ,че е диктатор.А той колко хора е изтрепал,почти целия команден и офицерски състав на армията през 36та.Прочети Соуженицин и неговия ГУЛАК.
Незнам какъв е бил броят на комунистите в Б-я ,по онова време и не ме интересува,но днес всички историци казват ,че 9 септември е бил полит.преврат и присъствието на руснаците е изиграло своята роля.

За касиерката в Германия и у нас:Ми такъв ни е стандарта ,такива са ни заплатите.Да не искаш една касиерка в Била да получава повече от доцент по право в СУ?!
За лагера и шамарите и оня дет` трябва да си сяда на задника:Това все едно не съм го прочела! :qipac:
ппНе се паля ,въпреки ,че съм от точно такъв сой.Това е жалката ,отвратителна истина!Много хора са били ощетени,сам го виждаш по твоите близки.

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 07 апр 2013, 22:03

"Много" е относително понятие (понеже доста повече от "много" са били щастливи)

Репресиите са били срещу хора, за които се е смятало, че са врагове на народа - т.е. точно за благото, за което говориш...
(друга тема е: доколко коректно са обозначавали кои са врагове и кои - не)

Не казвам, че броят на комунистите е бил голям - и те са гонени преди 44-та, и за тях е имало репресии и респ. страх... Казвам, че хората са искали промяна и са виждали в лицето на СССР възможност за такава промяна... Много характерно е за бедни държави - огромната маса от хората няма какво да губят, докато при богатите не е така ...

Сравненията м/у професиите не е удачна - едни от най-ниско платените професии са преподавателите - тях с когото и да ги сравним, все ще им е ниско заплащането... (а всъщност истината е: взима от нашата касиерка, за да може да има повече за германската) ;)

Не е справедлив този обществен строй, в който един работи, за да печели друг (пък и другият да харчи спечеленото, както сам намери за добре) - западняците са добре, понеже за тях работи и Маугли ;)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Delija » 07 апр 2013, 23:12

emevev написа:
Delija написа:Чудно как ли ЕС не е фалирал преди разпадането на соц-блока ??! Нямало е кой да произвежда евтино от тяхно име, кой да им пазарува "застоялата стока", нямали са развит наготово добив на суровини .... брей, брей .... цяло чудо е как са оцелели докато дойдем ние и да им съживим умрелия ЕС ....


Все едно ми каза: "Имам си десет лева, затова не ми трябват нови два..." :roll:

:D


Мазно ми се изплъзна тук с този хитър, но безкрайно неточен за случая пример. :D


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 34 госта

cron