От комунизма до демокрацията

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 05 апр 2013, 12:57

Delija написа:
emevev написа: Народът ни иска капитализъм и си го получава - нищо ненормално няма в това...


Капитализъм няма отдавна, от около век насам. Съвременният строй не е капиталистически.

Какъв е ?

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Delija » 05 апр 2013, 12:59

Al написа:Ще го формулирам така: Имаш повече информация от преди 1989 г., но степента й на достоверност и най-вече на изчерпателност не е особено висока.


Със сигурност степента на достоверност и изчерпателност на информацията сега е стотици пъти по-висока от преди 1989-а. Просто защото сега си залят от разнородна информация и имаш възможност да я анализираш. Докато тогава имаше единствено пълно информационно затъмнение, телевизии, вестници, списания .... всичко мълчеше и бълваше тъпотии от обща характер.

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Delija » 05 апр 2013, 13:02

Vesela Taneva написа:
Delija написа:Капитализъм няма отдавна, от около век насам. Съвременният строй не е капиталистически.

Какъв е ?


Смесен.

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Al » 05 апр 2013, 13:05

Нещо май не се изразявам като хората. :roll:

Пак опитвам:

Естествено, че сега е по-достоверна и изчерпателна информацията отпреди 1989.
Това не значи, че (явно ще сравняваме) в сравнение с такава в медии в "нормални" страни е такава. Напротив - липсва й обективност, смелост ако щеш.

Това, че е по-добра от преди НЕ Е ДОСТАТЪЧНО, за да съм доволен. Нищо повече.
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 05 апр 2013, 15:31

Al написа:Естествено, че сега е по-достоверна и изчерпателна информацията отпреди 1989.
Това не значи, че (явно ще сравняваме) в сравнение с такава в медии в "нормални" страни е такава. Напротив - липсва й обективност, смелост ако щеш.



Донякъде съм съгласна ,защото Люба Кулезич прояви смелост в предаването си по ТВ7 и веднага след протестите покани хора,които заговориха открито за руските енергийни интереси у нас,за писаното в тяхната преса и затова ,че и днес имат резиденти на наша територия.Още на следващият ден беше отстранена от програмния директор Бареков под измислен предлог ,но много бързо я поканиха в НОВА,защото Кулезич има висок рейтинг.Това означава ,че имаме и по-смела журналистика,но поръчковите журналисти май са повече.

Разликата според мен м/у нашата журналистика и тази на "нормалните"демокрации е ,че там властта се страхува от пресата ,а у нас е обратното.

И все пак сравнение не може да става с това, което е била "журналистиката" преди 89.

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот 8 » 05 апр 2013, 16:47

Пресата навсякъде е манипулирана. В България съм се и нагледал от първа ръка. Нито една медия не чета/гледам тук (изключая спортните сайтове понякога). Дори и да търся инфо за България, което принципно не правя, пак не е от нашите медии.

Ако търсите обективност, без да ви я гарантирам, но все пак се насочете към английските медии. Файненшъл таймс-не Уолстрийт джърнъл, Ройтерс-не Асошиетид прес, ББС-не СНН.Говорим за сериозните английски медии, не за жълтите, които и те си имат.

Обидно истински са понякога. България например е освен "София" и "най-бедната европейска държава". Нито един път не съм чул от нашите медии при избягването на тафтология да бъдем наричани така, а то си е истина, не заяждане. Последно за българия четох за онази хитроумна сделка на онзи софийски келеш, който се пребоядиса през всичко, родители комунисти, ефе подскачащо покрай Надежда в синьо, за да стигнем (засега) до министър на отбраната при Герб. Та ние купихме някакви самолети от Португалия трета употреба на по-висока цена сега отколкото те са платили преди десетина години, когато са ги взели втора употреба.

Това е много готино. Все едно да взема БМВ втора употреба за 10 000 и след десетина години да го шитна за 15 000. Само при педераси като родните може да стане това. Да еба и крадливите ви душици.

Естествено такива новини много много не се обсъждат в България. Веси ти знаеш ли за тази идваща от пасмината около любимеца ти Бойко? Щото директно сме си ограбени. Ти ако не го разбираш, аз го разбирам.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 05 апр 2013, 18:41

Delija написа:Чудно как ли ЕС не е фалирал преди разпадането на соц-блока ??! Нямало е кой да произвежда евтино от тяхно име, кой да им пазарува "застоялата стока", нямали са развит наготово добив на суровини .... брей, брей .... цяло чудо е как са оцелели докато дойдем ние и да им съживим умрелия ЕС ....


Все едно ми каза: "Имам си десет лева, затова не ми трябват нови два..." :roll:

:D
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 05 апр 2013, 18:46

Delija написа:
emevev написа:С което най-вероятно искаш да ми кажеш, че всички никому-неизвестни певци пеят фалшиво?!? :shock: (или пък, че всички известни певци са уникални?!)


Ами някои пеят и фалшиво, други не чак толкова добре, причини бол. То е като в тениса, има десетки хиляди тенисисти, но малцина са звездите. Останалите не играят фалшив тенис, просто са им по-малки възможностите. Няма заговор срещу тях, толкова си могат.


Пак не си по темата, ама няма да ти отговарям, докато не спреш да пишеш за заговори... (колко пъти трябва да повторя, че не съм намеквал за подобно нещо?!?? Аре спрете да ми изопачавате думите, за да ми обясните колко съм неправ чрез доводи, оборващи твърдения, които не съм правил...)
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 05 апр 2013, 18:54

Мда... за пресата и пропагандата нещата са недоказуеми - който има опит в работа с тях (медиите) има една представа за нещата, който само ги консумира, има друга...

Само да поясня, че... прекалената свобода (липса на цензура) също не е много добре ;) През соца имаше тежка цензура и не беше хубаво, понеже слушахме и гледахме само едната гледна точка - сега обаче медиите са истинска (реална) власт: събарят правителства, настройват общественото мнение, развалят сделки за много пари и т.н., а отговорност за работата им не носи никой... т.е. медиите, както могат да са полезни, така могат (и правят) големи бели безпроблемно: без отговорности, без санкции, без да им се връща по никакъв начин... т.е. стават удобна "маша" и ние просто трябва да се надяваме тази маша да не попада в лоши ръце, ама... далеч не е така на практика... :roll:
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 05 апр 2013, 23:27

Al написа:Ще го формулирам така: Имаш повече информация от преди 1989 г., но степента й на достоверност и най-вече на изчерпателност не е особено висока.

Al написа:Естествено, че сега е по-достоверна и изчерпателна информацията отпреди 1989


Аз пък ще го формулирам така: Би ли споделил, моля, какво ново за годините преди 1989г. научи в последните 23 години?
(Кои неща не знаеше през 1989г, а ги научи по време на т.нар. демокрация?)

Как ги сравняваш с новите неща, които си узнал в последните 5 години (от 2008г. насам) за политиката и икономиката ни през предишните 18 години (1989-2007)?

П.П. Тук може и Весето да отговаря ;)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 06 апр 2013, 08:51

8,този който така колоритно описваш от години не е министър на отбраната ,а на външните работи.Ето какво става когато не четеш нашата преса. :D

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 06 апр 2013, 09:31

Весе, понеже помня, че ми цитираше Бжежински, та... (ето затова са полезни дискусиите ни - всеки ден научаваме по нещо ново)

Збижнев Бжежински написа:След комунизма, най-големият враг на западните цивилизации е... Православието


т.е. това далеч не е ново, ама аз не го бях срещал :D :D
Корупцията, бедността, престъпленията, някоя друга религия...? тц! ;)
(този ти мисли доброто, да знаеш - слушай го и го цитирай постоянно - готин е!) ;)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 06 апр 2013, 09:36

И като съм почнал с цитатите, ето още един (малко по-дълъг е и предполагам е популярен, ама в тази тема го няма)

Алън Фостър/Уелш Дълес (става шеф на ЦРУ през 1953г. и е най-дългогодишният шеф на агенцията в историята й, а цитатът е от 1945г. малко преди края на Втората световна война):
"Ще свърши войната, всичко някак си ще улегне, ще се утаи и уреди. И ние ще хвърлим всички сили, всичкото си злато, цялата материална сила за измамване и оглупяване на хората! Човешкият мозък, съзнанието са приспособени към промяна. Посявайки в СССР хаос, ние незабелязано ще заменим човешките ценности с фалшиви, в които да вярват. Как? Ние ще намерим наши единомишленици... наши съюзници и помощници в самата Русия. Епизод след епизод ще се разиграва грандиозната по своя мащаб трагедия на гибелта на най-непокорния на Земята народ - руския, на окончателното необратимо угасване на неговото самосъзнание. От литературата и изкуството им ние например постепенно ще изтръгваме тяхната социална същност, ще отчуждим творците, ще им отнемем желанието да се занимават с изобразяване, с изследване на тези процеси, които се извършват в глъбините на народните маси. Литературата, театрите, кината, пресата - всичко ще изобразява и прославя най-низките човешки усещания, чувства и страсти. Ние по всякакъв начин ще поддържаме и издигаме така наречените творци, които ще започнат да насаждат и втълпяват в човешкото съзнание култ към секса, насилието, садизма, предателството - с една дума, всякаква безнравственост. В управлението на държавата ще създадем хаос и безпорядък. Незабелязано, но активно и постоянно ние ще съдействаме за своеволието на чиновниците, рушветчийството, безпринципност и мотаене - всичко, което води до онова, което им скимне да правят. Бюрократизмът и недобросъвестната работа ще бъдат въздигнати до добродетел...честност порядъчността и почтеността ще се осмиват и ще станат никому ненужни, ще се превърнат в отживелици от миналото... Простащина и наглостта, лъжата и измамата, пиянството и наркоманията, животинският страх един от друг, и нахалството, безсрамието, предателството, национализмът и враждебността между народите и най-вече враждебността и омразата към руския народ - всичко това ние ловко и незабелязано ще култивираме и всичко това ще разцъфне с кичести цветове. Сега малцина, много малко хора ще се досещат или даже ще разбират какво става... Но такива хора ние ще поставим в безпомощно положение, ще ги превърнем в посмешище, ще намерим начин да ги оклеветим и да ги обявим за измет на обществото. Ще изтръгваме духовните корени на болшевизма, ще опошляваме, ще унищожаваме корените на народната нравственост. По този начин ще разклащаме поколение след поколение, ще предизвикаме ерозия и ще отстраняваме ленинския фанатизъм. Ние ще се залавяме с хората още от детските и юношеските им години. Главният ни залог ще бъде на младежта, ще започнем да я разлагаме, развращаваме, да я лишаваме от чест. От младежите ще направим циници, вулгарни хора, простаци, космополити. Ето така ние ще направим. Всичко това ще извършим под девиза: ЗАЩИТА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ГРАЖДАНСКИТЕ МУ СВОБОДИ".


П.П. много интересено е, че преди около 2-3 години имаше и клип в Yuotube с тази реч, ама вече го няма... :D :D :D (това го пиша във връзка с цензурата) ;)
Последна промяна от emevev на 06 апр 2013, 09:58, променено общо 3 пъти.
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 06 апр 2013, 09:44

emevev написа:Аз пък ще го формулирам така: Би ли споделил, моля, какво ново за годините преди 1989г. научи в последните 23 години?
(Кои неща не знаеше през 1989г, а ги научи по време на т.нар. демокрация?)
Как ги сравняваш с новите неща, които си узнал в последните 5 години (от 2008г. насам) за политиката и икономиката ни през предишните 18 години (1989-2007)?
П.П. Тук може и Весето да отговаря ;)

Аз не съм най-добрия пример за това какво са научили хората за периода 44-89по простата причина ,че за много неща от този период се е говорило в дома ми.За края на последното буржоазно правителство преди преврата през 44,за народния съд ,за лагерите и премахването на опозиционните партии /Никола Петковистите,соц-демократите /,за закона за едрата гр собственост 48,за насилственото отнемане на земята и намесата на съветските другари във вътрешната ни политика/ОФ правителството им се е сторило дребно буржоазна работа/ и за още други прекрасни работи знам отдавна.Много хора обаче за всичко това са чули след 89 ,ако са искали да чуят естествено!Знаех и истината за Чернобилската авария ,въпреки ,че у нас от немайкъде се заговори за нея и проф Шиндаров е говорил отявлени лъжи по ТВ.Все пак и у нас е имало хора ,които са слушали ВВС и Радио "Свободна Европа" заклеймявани като" вражески ,диверсионни станции."

Всички знаем много неща за политиката след 89.Аз знам за режисираната опозиция например ,защото мога да събирам 2+2 и защото има журналисти ,които говорят за това.Нима не знаете истината за масовата приватизация ,за кредитните милионери,за договореността на Костов с БСП през 97,за дългата ръка на ДС,за патравата приватизация на БТК, БГА,за изнесените пари под формата на външно търговски дружества и после вкарани обратно като частни капитали?
Спирам ,защото може да стане безкрайно!

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 06 апр 2013, 09:49

Vesela Taneva написа:Аз не съм най-добрия пример за това какво са научили хората за периода 44-89по простата причина ,че за много неща от този период се е говорило в дома ми.За края на последното буржоазно правителство преди преврата през 44,за народния съд ,за лагерите и премахването на опозиционните партии /Никола Петковистите,соц-демократите /,за закона за едрата гр собственост 48,за насилственото отнемане на земята и намесата на съветските другари във вътрешната ни политика/ОФ правителството им се е сторило дребно буржоазна работа/ и за още други прекрасни работи знам отдавна.Много хора обаче за всичко това са чули след 89 ,ако са искали да чуят естествено!Знаех и истината за Чернобилската авария ,въпреки ,че у нас от немайкъде се заговори за нея и проф Шиндаров е говорил отявлени лъжи по ТВ.Все пак и у нас е имало хора ,които са слушали ВВС и Радио "Свободна Европа" заклеймявани като" вражески ,диверсионни станции."


За тия неща можем и едно по едно да си говорим... Въпросът е, че нищо от това не съм го научил след 1989г. - и преди това се знаеха тези неща...
т.е. за мен подчертаното изречение не е вярно ;)
ИзображениеИзображение
1837-1873


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 32 госта

cron