От комунизма до демокрацията

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 05 апр 2013, 08:58

emevev написа:Мен много ме е яд, че в продължение на десетилетия псувахме пропагандата, а сега нямаме нищо против нея - всички различни от статуквото се омаскаряват безскрупулно и поголовно, а ние нямаме никакъв проблем с това и дори не считаме за необходимо да проверим истината - напълно достатъчно ни е някой да го сподели (без значение кой) и разказаното да ни допада (да ни гали слуха), за да го приемем за безспорен факт... :(

Каква по-точно пропаганда виждаш в това ,че след 89 хората научават истината за 45те години в които са живяли?Даже малко научават,защото доста неща са им спестени.

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 05 апр 2013, 09:03

rafaelis написа:
emevev написа: в какъв съюз искам аз да сме)

А, ако не е тайна, всъщност, в какъв съюз искаш да сме?


Не е е тайна, разбира се - искам да сме в съюз, който да ни осигурява пазари!
В тази връзка: нямам нищо против ЕС, ако това е спазено... (съюз с когото и да било няма да ни е от полза, ако ни ползват само суровините и евтината работна ръка и сме пазар на стоките им, които сами си определят)
Понеже логично следва: "Ама дай конкретен пример": към настоящия момент ЕС е чудесен за нас съюз (географски - т.е. транспортните разходи са минимални, икономически - голям и богат пазар) - просто трябва задължително да се борим за уеднаквяване на условията (а те далеч не са такива в момента) - и докато не се преборим за това, все ще сме си зле...
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот emevev » 05 апр 2013, 09:05

Vesela Taneva написа:
emevev написа:Мен много ме е яд, че в продължение на десетилетия псувахме пропагандата, а сега нямаме нищо против нея - всички различни от статуквото се омаскаряват безскрупулно и поголовно, а ние нямаме никакъв проблем с това и дори не считаме за необходимо да проверим истината - напълно достатъчно ни е някой да го сподели (без значение кой) и разказаното да ни допада (да ни гали слуха), за да го приемем за безспорен факт... :(

Каква по-точно пропаганда виждаш в това ,че след 89 хората научават истината за 45те години в които са живяли?Даже малко научават,защото доста неща са им спестени.


Слушам по няколко пъти на ден, че севернокорейците буквално умирали от глад (например) - много ми е любопитно кой и откъде има тази информация, та се повтаря толкова много във връзка с евентуален военен конфликт на техния полуостров - нищо общо с темата, ама се бълва нон-стоп...
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Al » 05 апр 2013, 09:13

Vesela Taneva написа: Каква по-точно пропаганда виждаш в това ,че след 89 хората научават истината за 45те години в които са живяли?Даже малко научават,защото доста неща са им спестени.


Надявам се, не мислиш, че знаеш истината за нещата, които стават в икономиката и политиката ни сега...
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 05 апр 2013, 09:30

emevev написа:
Слушам по няколко пъти на ден, че севернокорейците буквално умирали от глад (например) - много ми е любопитно кой и откъде има тази информация, та се повтаря толкова много във връзка с евентуален военен конфликт на техния полуостров - нищо общо с темата, ама се бълва нон-стоп...


Изобщо не знам какво ядат и не ме интересува.Северна Корея е пример за чиста проба тоталитеран соц!Не вярвам ,че искаш да живееш на такова място.

Al написа:
Vesela Taneva написа: Каква по-точно пропаганда виждаш в това ,че след 89 хората научават истината за 45те години в които са живяли?Даже малко научават,защото доста неща са им спестени.


Надявам се, не мислиш, че знаеш истината за нещата, които стават в икономиката и политиката ни сега...



Мисля,че знам повече какво става в икономиката и политиката ни сега ,отколкото са знаели хората преди 89

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Al » 05 апр 2013, 09:41

Ще го формулирам така: Имаш повече информация от преди 1989 г., но степента й на достоверност и най-вече на изчерпателност не е особено висока.

Аз не твърдя, че преди е било по-добре. Работата е в това, че сега е зле и не ме топли въобще, че е по-добре от преди. Просто искам да е добре, а не по-малко зле. :qipaz:
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
rafaelis
Мнения: 5764
Регистриран на: 06 мар 2008, 19:22

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот rafaelis » 05 апр 2013, 10:00

Ал, недей де, нещата за информацията са несъпоставими. Едно време можеше да чуеш само за петилетки и изпълнение на плана, това имаше по телевизията и във вестниците, сега, стига да следиш внимателно - можеш да разбереш много неща и за политиката, и за икономиката.

Ако си внимавал в скандалите в изпълнителната, в съдебната власт, между двете власти, знаковите уволнения, знаковите назначения, знаковите убийства, ръста на безработицата, броя на откритите и закритите фирми, постъпленията в държавния бюджет, харченията на определени пари - всичко това може да се прочете - определено можеш да си съставиш доста обстойна картина, макар и не пълна.

Много неща изтичат. Просто трябва да умееш да разчиташ знаците.

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Al » 05 апр 2013, 10:09

Ми ти не казваш нещо по-различно от мен.

Ако си внимавал в скандалите в изпълнителната, в съдебната власт, между двете власти, знаковите уволнения, знаковите назначения, знаковите убийства, ръста на безработицата, броя на откритите и закритите фирми, постъпленията в държавния бюджет, харченията на определени пари - всичко това може да се прочете - определено можеш да си съставиш доста обстойна картина, макар и не пълна.


Имаш повече информация от преди 1989 г., но степента й на достоверност и най-вече на изчерпателност не е особено висока.


Не виждам особена разлика. Трябва да дебна, да внимавам, да правя връзки между разни събития и накрая имам непълна картина. Кой има време да отдели за подобно нещо? Стигаш до непълни изводи, които не знаеш дали са правилни. Както преди, така и сега има обществени тайни. Но "свободната" ни журналистика си пита ушите да ги разкрие. Адски продажно племе.
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
rafaelis
Мнения: 5764
Регистриран на: 06 мар 2008, 19:22

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот rafaelis » 05 апр 2013, 10:34

Al написа:. Трябва да дебна, да внимавам, да правя връзки между разни събития и накрая имам непълна картина. Кой има време да отдели за подобно нещо?

По първото изречение - въпрос на организация на търсенето и на съобразителност е.
По второто - и въпросс на избор - едни четат и се опитват да си съставят представа, други трупат мнения другаде (за тях липса на време ???? :lol: )... и така - въпрос на избор е де. :qipaz:

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Al » 05 апр 2013, 10:37

Че нали това казвам бре. Няма кой да го напише в прав текст, а трябва да ставам детектив-следовател. Не забравяй, че много хора нямат капацитет за това - и времеви, и технически, и умствен.
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот 8 » 05 апр 2013, 10:42

Що се отнася до ехидните ти примери Веси за един веднага мога да ти отговоря. Да, предпочитам да сме Аржентина. Ако си мислиш, че в България си по-напред си в някаква изумителна грешка.
Ако си цесекар бъди докрай!

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Delija » 05 апр 2013, 12:43

emevev написа:
Защото ако сме извън ЕС, ще сме в друг съюз, колега ;) (а на ЕС са им нужни държави, които да им пазаруват застоялата стока, да произвеждат евтино от тяхно име, имаме развит добив на суровини (това им е наготово), а и сме малък (сравнено с тях), но голям (сравнено със страните от третия свят) пазар...)

П.П. Визирам соцблока, като цяло - не само България...


Чудно как ли ЕС не е фалирал преди разпадането на соц-блока ??! Нямало е кой да произвежда евтино от тяхно име, кой да им пазарува "застоялата стока", нямали са развит наготово добив на суровини .... брей, брей .... цяло чудо е как са оцелели докато дойдем ние и да им съживим умрелия ЕС ....

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Delija » 05 апр 2013, 12:48

emevev написа:С което най-вероятно искаш да ми кажеш, че всички никому-неизвестни певци пеят фалшиво?!? :shock: (или пък, че всички известни певци са уникални?!)


Ами някои пеят и фалшиво, други не чак толкова добре, причини бол. То е като в тениса, има десетки хиляди тенисисти, но малцина са звездите. Останалите не играят фалшив тенис, просто са им по-малки възможностите. Няма заговор срещу тях, толкова си могат.

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Delija » 05 апр 2013, 12:51

emevev написа: Народът ни иска капитализъм и си го получава - нищо ненормално няма в това...


Капитализъм няма отдавна, от около век насам. Съвременният строй не е капиталистически.

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: От комунизма до демокрацията

Мнениеот Vesela Taneva » 05 апр 2013, 12:55

emevev написа:
rafaelis написа:
emevev написа: в какъв съюз искам аз да сме)

А, ако не е тайна, всъщност, в какъв съюз искаш да сме?


Не е е тайна, разбира се - искам да сме в съюз, който да ни осигурява пазари!
В тази връзка: нямам нищо против ЕС, ако това е спазено... към настоящия момент ЕС е чудесен за нас съюз (географски - т.е. транспортните разходи са минимални, икономически - голям и богат пазар) - просто трябва задължително да се борим за уеднаквяване на условията (а те далеч не са такива в момента) - и докато не се преборим за това, все ще сме си зле...


Ще се преборим за" уеднаквяване на условията" ,когато започнем да отговаряме на критериите им за качество,когато произвеждаме в резон с хигиенните им изисквания и когато престанем да бъдем хитреци на дребно.Това е друг пазар ,не е този на СИВ да си затваря очите по политически причини.
ппЗначи въпреки десетте варианта за други съюзи си кандисал на ЕС?Това е стъпка в правилна посока! :qipay:


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 57 госта