КАРЛОС МОЯ

Потребителски аватар
yarra777
Мнения: 4234
Регистриран на: 21 фев 2008, 11:04
Местоположение: Зависи къде играем в момента.

Re: КАРЛОС МОЯ

Мнениеот yarra777 » 23 ное 2010, 20:31

„Бях щастлив, нямам за какво да се упрекна”

Изображение

ХУАН ХОСЕ МАТЕО – Лондон – 22/11/2010

„Разделям се с любовта на живота ми”, каза ти. Какво имаше предвид?
- Опитах се да обясня как се чувства човек, когато спира да върши това, което обича. Не се отказвам от тениса защото съм уморен, защото не съм издържал психически, защото не обичам да се състезавам или защото ми е паднало нивото; добре, падна, но преди две години и половина бях №12 в света, на 100 т. от №10... Това, което ми пречи да играя тенис е травмата в крака. Само тези, които са близко до мен видяха всичко, което направих, за да се върна. Исках да се оттегля на корта. Като говоря за любовта на живота ми, искам да обясня емоциите си на хората - колко е трудно за мен да се откажа от тениса, въпреки че се смятам за късметлия, защото достигнах до тази възраст като играч и имам лична стабилност, която никога преди не съм имал, с дъщеря ми... Исках да обясня, че е все едно да изоставиш любовта на живота си, която все още обичаш, но няма начин да задържиш. Беше метафора: любовта на живота ми са Каролина и дъщеря ни.

Когато беше двайсетина годишен и се контузи, използва прекъсването, за да свириш на китара и да се гмуркаш. Как си прекарваш времето сега?
- Бях малко притеснен. Има разлика, да мислиш, че кариерата ти може да приключи на 22 г. и на 34. Винаги съм обичал да релаксирам, но знаейки, че на следващия ден пак ще се потя. Сега е различно. Трудното е не да съобщиш решението си, а да го вземеш. Да виждаш, че тялото ти не е същото, че кракът не е добре, че времето минава, а не се лекува, и лекарите поставят диагнози, а не предоставят решение... Капката преля в Мадрид, когато загубих от Бекер. Играх повече заради хъса и желанието, отколкото заради разумни причини. От една страна, беше добре да загубя по този начин. Той е играч, когото съм побеждавал в добрите си години. Преди да изляза, казах на Пепо (неговият треньор): „Не знам как ще е кракът, но ако ме боли, не съм навит да мина през всичко това отново. Ще се откажа”. Когато мачът свърши, вече бях сигурен, че няма да играя повече.

Какво си спомняш от деня, в който стана №1?
- Зверското напрежение през онази седмица. Бяхме 5-ма играчи, които имахме шансове: Сампрас, Кафелников, Рафтър и Кореча, мисля. Всички загубиха в първи кръг. Единственият, който остана бях аз и трябваше да стигна до финала на турнир (Индиън Уелс), на който никога не бях печелил повече от два мача. Знаех, че това е исторически шанс – да стана първия испански №1, а и защото може би друг път нямаше да имам тази възможност. Напрежението беше жестоко. А щастието – абсолютно.

Ти премахна бариерите: беше първият испанец с успехи на цимент.
- Когато човек е вътре в нещата, не го осъзнава. Изумен съм от това колко много хора сега ми пишат, че са започнали да играят или да гледат тенис заради мен. Никога не съм се замислял за това, че някой се е запалил по моя вина. Това ме изненадва. Останалите трябва да кажат дали съм отворил пътя. През 1996 г. в Австралия имаше 4 или 5 испанци. През следващата година аз достигнах до финала. През 1998 г. играха всички. Бързите настилки бяха табу. Да счупиш бариерата и да достигнеш до финал, особено в Австралия, която тогава звучеше екзотично, след епохата на Маноло Сантана, Андрес Химено, без Интернет... Колегите се мотивират от успехите на други испанци.

Рафаел Надал е много афектиран от оттеглянето ти.
- Свързва ни приятелство. Изживях от близо неговото израстване, всичките етапи, през които премина; може би най-хубавото от спортната му кариера. Бях до него във всички тези моменти. Когато имаше съмнения, той ми задаваше въпроси, а аз му отговарях, грешно или не, но от сърце, честно. Той е като мой по-малък брат.

Какъв щеше да бъдеш, ако към труда и таланта ти беше добавен и неговия хъс?
- Говорим за тенисиста с най-голяма амбиция и хъс в историята. Желанието му да побеждава и да се развива са брутални. Питали са ме и дали съм могъл да спечеля повече. Да, но също така и по-малко. Едно от основните неща в живота ми беше, че бях щастлив Част от това е да се наслаждаваш на случващото се и да не съжаляваш за това, което не се е случило: Мастърса, който не спечелих, РГ през 1999г. или онзи финал в Австралия... Нямам за какво да се упрекна.

Какво ще разкажеш на дъщеря си, която е на 3 месеца, за кариерата си?
- Ще й покажа записи. Така се случи и с Каролина. Тя съпреживя последните 3 години, но преди не беше фен на тениса. Запали се. Гледа Ролан Гарос и е виждала, че съм го печелил. Гледа Рафа или Федерер като №1 и съзнава, че и аз съм бил, въпреки че не мога да се сравнявам с тях. Идваме на МК и знае, че съм играл финал. Познава ме много добре и не може да повярва, че някой като мен е постигнал всичко това.

Как са нощите ти като баща?
- Тежки, донякъде. Сменяме се. Положителното е, че няма да пропусна нищо от израстването на дъщеря ми. Като баща се спи малко. В 4 ч. сутринта, когато си мъртъв, тя те поглежда, усмихва се, и няма нищо по-прекрасно от това.
Последна промяна от yarra777 на 24 дек 2010, 02:31, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
Jossif
Мнения: 125
Регистриран на: 09 окт 2009, 15:39
Местоположение: на Балкана

Re: КАРЛОС МОЯ

Мнениеот Jossif » 27 ное 2010, 22:02

Страхотен тенисист, страхотна кариера, успех му пожелавам в личен план, страхотен човек наистина! :(

Потребителски аватар
yarra777
Мнения: 4234
Регистриран на: 21 фев 2008, 11:04
Местоположение: Зависи къде играем в момента.

Re: КАРЛОС МОЯ

Мнениеот yarra777 » 02 дек 2010, 20:27

Кратък репортаж от снощното изпращане на Моя:
http://ib3noticies.com/20101202_122312- ... -moya.html
И Рафа се просълзи накрая.

п.п. Цялата гала вечер: http://ib3noticies.com/20101202_122357- ... -gala.html
Изображение

Потребителски аватар
yarra777
Мнения: 4234
Регистриран на: 21 фев 2008, 11:04
Местоположение: Зависи къде играем в момента.

Re: КАРЛОС МОЯ

Мнениеот yarra777 » 23 дек 2010, 18:56

От снощи, от гала вечерята на Рафа:

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Re: КАРЛОС МОЯ

Мнениеот maryan unfaitful » 23 дек 2010, 23:56

Още ме е яд, че съм му пропуснала върховните години. Страхотен пич.
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Re: КАРЛОС МОЯ

Мнениеот maryan unfaitful » 23 апр 2011, 09:49

http://www.youtube.com/watch?v=JuDIlqZO ... ture=feedu

И Барселона се сбогува с Моя с огромно яйце и копие от купата си.

http://www.youtube.com/watch?v=JuDIlqZO ... ture=feedu
Изображение

Потребителски аватар
yarra777
Мнения: 4234
Регистриран на: 21 фев 2008, 11:04
Местоположение: Зависи къде играем в момента.

Re: КАРЛОС МОЯ

Мнениеот yarra777 » 23 апр 2011, 13:56

Ето и по-малкото копие на яйцето, което си е за него.
П.П. Шоколадово е. :qipab:

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Re: КАРЛОС МОЯ

Мнениеот maryan unfaitful » 23 апр 2011, 14:02

Почти на Джийзъс са го докарали. :qipag:
Изображение


Върни се в “Тенис”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта