РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Потребителски аватар
Neo
Мнения: 3590
Регистриран на: 28 авг 2006, 16:26

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Neo » 10 юли 2008, 00:42

Нямах време да чета каквото и да е след мача, а честно казано ми е интересно доколко са излезли лешоядите. Както и да е, тия дни ще понаваксам пропуснатото, а междувременно мнението на Сампрас за мача и главно за Роджър - http://tennisworld.typepad.com/tennisworld/

Иначе мерси на всички и от мен за хубавите думи! :qipab: Загубата наистина боли, защото този турнир е по-специален от останалите. (Колкото пъти погледна снимките от награждаването, просто не могат да спрат да ми изглеждат неестествени, някакси сбъркани. :qipbl: :qipap: ) Боли и защото значи почти сигурно изместване от първото място следващите няколко месеца, а като си свикнал на хубаво, е ясно, че не ти се ще да се отказваш от него. Но какво пък, с това не свършва светът, е вярно, някой и друг рекорд ще престане да съществува, малко ще погъделичка самочувствието на Роджър, но и със сигурност ще го амбицира да се опита да си върне позициите! (сега да не ме обвините, че съм черна станция, като погледнем реално на нещата просто е най-вероятно да ни изпреварят) Просто вероятно започва един по-различен етап в неговата кариера, който обаче може да е не по-малко интересен от досегашния. Всъщност тепърва предстоят най-големите му изпитания и много-много се надявам, че за разлика от други няма просто да се предаде при най-малката спънка.

Горе главата, Роджър, ние сме с теб! :heart3:
Изображение

Потребителски аватар
Neo
Мнения: 3590
Регистриран на: 28 авг 2006, 16:26

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Neo » 10 юли 2008, 01:04

Дали това не беше най-великият мач?


Финалът на “Уимбълдън” между Надал и Федерер се нареди на челно място във всички класации.

Епичният финал на "Уимбълдън" между Рафаел Надал и Роджър Федерер (6:4, 6:4, 6:7, 6:7, 9:7) със сигурност е сред най-великите тенис мачове в историята. Той имаше и своите специфични особености, които го правят неповторим.


НАЙ-ДЪЛГИЯТ ФИНАЛ
Драмата, която продължи точно 4 часа и 48 минути, е най-дългият финал в историята на "Уимбълдън". Всъщност, ако броим и прекъсванията заради дъжда, мачът продължи 6 часа и 40 мин. Надал изстрада своята 5-а и най-престижна титла от Големия шлем (другите 4 са на "Ролан Гарос"). Последната точка дойде в 21:15 британско време, когато на Централния корт бе вече тъмно.

НЕПРИМИРИМОСТТА НА ФЕДЕРЕР
При резултат 4:6, 4:6, 3:3 и 0:40 в полза на Надал всичко изглеждаше приключило, сякаш бе само въпрос на време "испанската армада" да нанесе решителния удар срещу Роджър Федерер... Но тук големият шампион възкръсна. Той се вгледа в очите на феновете, които бяха свикнали да го виждат победител, и осъзна, че трябва да защити короната си. Всичко беше срещу него - резултатът, балансът срещу съперника, дори историята. Защото от 1927 г. шампионът не беше обръщал резултата от 0:2. И в този момент Федерер показа игра, показа класа и защити достойно 5-те си поредни успеха на "Уимбълдън", като доведе мача до 2:2.

ГОЛЯМОТО ЖЕЛАНИЕ НА НАДАЛ
С всяка изминала година Рафа се приближаваше до нивото на световния номер 1. Той искаше да го настигне, да го победи, да го надмине. И най-после успя. Начинът, по който испанецът удвои усилията си в петия сет, бе зашеметяващ. С всяка клетка от тялото си, с жестовете и гримасите той показваше, че желае тази титла. Дори фактът, че Федерер спаси 3 мачбола, не сломи тореадора от Майорка. Той се пребори да стигне до четвърти мачбол и го спечели.

ТАЙБРЕКЪТ В 4-ИЯ СЕТ
По-младите любители на тениса не си спомнят великия финал между Бьoрн Борг и Джон Макенроу през 1980 г. Тогава Борг докара мача до решителен 5-и сет, след като спечели тайбрека в четвъртия с 18:16.
При 5:2 за Надал в тайбрека на четвъртия сет в неделя отново всичко изглеждаше приключило. Но съдбата реши друго и прати втори сервис на Надал в мрежата - двойна грешка 5:3 и спасение за Федерер, който взе сета след 10:8 в този тайбрек.

ДЪЖДЪТ И МРАКЪТ
Въпреки че дъждът е най-кошмарното нещо на "Уимбълдън", няма как да не признаем, че и той допринесе за драмата. Това стана за последен път, защото догодина Централният корт ще има подвижен покрив. Липсата на тайбрек в 5-ия сет ни предоставя един отворен край и ако Федерер бе съумял да доведе нещата до 8:8, май сега щяхме да говорим за двудневен финал. Мракът изигра своята роля, но нито един от двамата големи не се оплака. Те искаха победата на всяка цена.

ГОЛЯМОТО СЪПЕРНИЧЕСТВО
Федерер - Надал е нещо като Прост - Сена, Борг - Макенроу и др. Те са просто най-добрите в своята сфера и се борят за правото да са номер 1. Това бе трети пореден финал на "Уимбълдън" между тези двама велики играчи. Това говори достатъчно.

ИГРИТЕ НА СЪДБАТА
Само седмица, след като Испания стана европейски шампион по футбол след 44 години чакане, един испанец спечели "Уимбълдън". Последният беше Маноло Сантана през 1966 г. Другият фактор бе Бьорн Борг. Великият швед гледаше от трибуните. Ако Федерер бе победил, подобряваше рекорда на Борг от 5 поредни титли на "Уимбълдън". Да, но победи Надал... и стана първият, който печели "Ролан Гарос" и "Уимбълдън" в една година. Първият, обаче след Борг.

БЪДЕЩЕТО
С 12 титли от Големия шлем в кошницата, Федерер има да постигне само още 2 неща - да спечели "Ролан Гарос" и да бие рекорда от 14 титли на великия Пийт Сампрас. Тази година няма да може, но битката продължава. А Рафа вече доказа, че върви нагоре. Остава да видим дали титлата на "Уимбълдън" не е само началото на едно ново господство.
Изображение

Потребителски аватар
rafaelis
Мнения: 5764
Регистриран на: 06 мар 2008, 19:22

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот rafaelis » 10 юли 2008, 05:29

Добро утро!

И аз от няколко дни се питам същото като в заглавието на горната статия. А изглежда и много други хора мислят така, щом гледаемостта е била толкова голяма /в една статия, която пуснах вчера в нашия фенклуб/.
Сигурна съм, че никой друг финал с други финалисти нямаше да предизвика такова внимание :mrgreen: , нека някои си говорят, че било скучно да играят те двамата, статистиките показват страхотен зрителски интерес.
Статистиките, а не рафаелките или роджърките. :idea:

Лек и успешен ден! :qipad:

Потребителски аватар
Мели
Мнения: 1496
Регистриран на: 09 юли 2007, 07:43

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Мели » 10 юли 2008, 07:54

Neo написа:(Колкото пъти погледна снимките от награждаването, просто не могат да спрат да ми изглеждат неестествени, някакси сбъркани. :qipbl: :qipap: )


Абсолютно! На Роджър просто на челото му е изписано "Шампион на Уимбълдън", но...не и тази година. :qipac:

Покрай всичките тия преживявания пропуснахме нещо важно!
Точно преди 10 години (вече и няколко дни) Роджър започва професионалната си кариера на турнира в Гщаад!
Равносметката дотук - 56 титли, от които 12 от ГШ, над 4 години неизменно под номер 1! Честито, Роджър! :qipaz:

Изображение

Иска ми се да вярвам, че ще ни радва още толкова време, но за жалост всички хубави неща си имат край. Така че нека се наслаждаваме истински на всеки мач и всеки турнир! :qipab:

А, и още нещо, ако някой се е запритеснил по този въпрос - вече си имаме осигурно място за финалния мастърс в Шанхай. :qipae:

Вижте това, аз направо изтръпнах: http://au.youtube.com/watch?v=is-JCJCUy18
There's no finish line. Far from done.

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот emevev » 10 юли 2008, 08:26

аз пък съм изключително разочарован от представянето му през тази година... :qipaq: и не заради липсата на титла от ГШ и загубите, които претърпя (нормално е да има и спадове в играта), а заради невероятно пораженческото му поведение в мачовете с/у Надал... :shock:
Това, което най-много ме кефеше в последните години е самочувствието, с което излиза и мачка съперниците си и дори при малкото загуби не показваше примирение... През тази година излиза с/у Надал като обречен (и в Хамбург, и в Париж, и в Лондон - тези мачове гледах...)

ако някой е започнал да гледа тенис от тази пролет (2008) доста зачуден ще остане как този човек е №1, след като на корта се държи, като 16-годишен квалификант с/у Надал... :roll: непримиримостта във финалния мач на Уимбълдън, за която чета навсякъде, е доста относително понятие - в случая беше непримирим, защото драпаше да не загуби, а не търсеше победата (определено има разлика в нюанса) ;)

в техническо отношение няма равен (все още), ама това определено не стига (както е видно напоследък...)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Cavalera
Мнения: 1378
Регистриран на: 26 мар 2006, 15:26
Местоположение: 4-ти километър

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Cavalera » 10 юли 2008, 10:21

:qipay: Абсолютно точно, Емо!
Изображение

Sandra
Мнения: 1322
Регистриран на: 07 сеп 2007, 14:38
Местоположение: Camp Nou

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Sandra » 10 юли 2008, 14:04

Вижте сега, ако попитате мен...
Когато се опитам да направя равносметка на годината или може би на всичките тези години, през които Роджър ни радва, емм за вас не знам, но ще ви кажа аз какво изпитвам.
Наистина много трудна засега година, изгубени финали от ГШ (основно визирам Уимбли, щото това ми е любимият турнир), НО като се размисля първата ми асоцияция винаги при равносметка е една усмивка, защото наистина понякога е много тъжно при загуби, но радостите, които ти получаваш при всяка отиграна точка, те са, за които си спомняш в последствие. :qipay:

Някой би казал: "Загубен сезон".
Аз пък не съм съгласна, след като ти си дарил толкова много усмивки, красота и си доразвил у тези, които те подкрепя, качеството да се гордеят дори в загубата, да виждат у всяко нещо светлината, е тогава ти можеш да се гордееш със себе си - раздал си се...
_ _ _ _ _ _ _ _
П.П: На мен Роджър ми помогна с това, че хаха на тренировките ни карат да играем бекхенда с две ръце, но аз си имам муза и се опитвам да го докарам, на знаете за кого говоря. :qipap:

И последното нещо, което искам да спомена - всичко, което Роджър прави, го прави с финес, не с груба сила или експлоатация на тялото. Просто класика. Да си щастлив, че си роден точно по това време, да видят очите ти какво се нарича тенис... :qipbp:

П.П: Шампионе, да ни радваш поне още десет години. :qipaz:
Дано не съм нагла... :qipap:
Последна промяна от Sandra на 10 юли 2008, 14:50, променено общо 3 пъти.
Изображение

Потребителски аватар
Мели
Мнения: 1496
Регистриран на: 09 юли 2007, 07:43

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Мели » 10 юли 2008, 14:40

Ех, че хубаво го каза! :qipab: В крайна сметка нима се радваме само на титли? Имало е толкова много мачове, след които остава прекрасен спомен и усмивка :mrgreen: , макар и да не са били толкова важни. Когато Роджър играе наистина красиво както си може, нищо друго няма значение (добре де, почти нищо :qipap: ).
А за този сезон...както беше казал нашият приятел Анди Родик, "всеки друг тенисист би се гордял с такъв сезон". Роджър обаче не е "всеки друг тенисист'' и в това е проблемът общо взето. :qipbl:
There's no finish line. Far from done.

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот maryan unfaitful » 10 юли 2008, 14:45

Хм, имам некои възражения. Ако Роджър "драпаше, само за да не загуби", мачът щеше да свърши доста по-рано. Париж няма да коментирам, но в Хамбург Рафа излезе по-скован и той изоставаше в резултата. Да, там успя да победи, но все пак ми се струва, че по отношение на клея, №1 е ясен. И най-вече самият финал на Уимбълдън нямаше да бъде толкова емоционален и равностоен, ако нюансът беше онзи, за който говори Емо.

И много ми се ще това с "грубата сила и експлоатация на тялото" да съм го разбрала погрешно. Сила може да има, но само със сила не можеш да победиш Роджър. Колкото до експлоатацията на тялото, струва ми се, че я има при всички професионални спортисти. Роджър е невероятно изключение. Но по отношение на Рафа смятам, че по-скоро става дума за небрежност, проявена от екипа му по времето, когато е израствал.
Изображение

Sandra
Мнения: 1322
Регистриран на: 07 сеп 2007, 14:38
Местоположение: Camp Nou

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Sandra » 10 юли 2008, 14:54

maryan unfaitful написа:
И много ми се ще това с "грубата сила и експлоатация на тялото" да съм го разбрала погрешно.

Грешно си го разбрала. :qipad:
Не визирам никого, най-малкото Рафа, просто така ми дойде на езика.
То, ако Рафа беше само с груба сила и експлоатация, първо никога физическото му състояние нямаше да му позволи да е вече толкова време в топ форма. А силата - на всеки нече е ясно, че по-добре насочване, отколкото блъскане.
За пореден пък го казвам - радвам се, че съм свидетел на такива сблъсъци - на такава еволюция в тениса. :qipaz:
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот maryan unfaitful » 10 юли 2008, 15:13

:oops: :qipaz:
Изображение

Потребителски аватар
Neo
Мнения: 3590
Регистриран на: 28 авг 2006, 16:26

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Neo » 11 юли 2008, 14:30

Аз за съжаление до голяма степен съм съгласна с Емо. Уимбълдън не го коментирам, но поне от другите мачове срещу Надал тази година, Роджър няма с какво да се гордее. Факт е обаче, че в мачовете между двамата Надал почти винаги е показвал по-стабилна психика, така че това не е нещо ново. Просто е разочароващо.


Тия снимки от зоопарка са вече старички, ама сега ги виждам, а и де да знам, са ми някакси весели - Роджър в новото му амплоа на примерен татко, извеждащ семейството на разходка в неделя. :qipap:
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение


Последните две части на онова филмче:
http://www.youtube.com/watch?v=1Plfzj8V6b8
http://www.youtube.com/watch?v=HH8BR_6xc2s&feature=related
Изображение

Потребителски аватар
Your new lover
Мнения: 2613
Регистриран на: 13 мар 2008, 15:31

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Your new lover » 11 юли 2008, 16:00

Ари бе Федерер няма ли да печели тая година титла от ГШ? :qipav:
    Изображение

Потребителски аватар
Neo
Мнения: 3590
Регистриран на: 28 авг 2006, 16:26

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Neo » 12 юли 2008, 12:41

Дотук с почивката, която така или иначе едва ли е била най-приятната в живота му - Роджър вече е в Дубай и се подготвя с Пиер Паганини.

Изображение



П.С.
Pumukli написа:
....
At last Roger did come. I have always known how loveable and sweet he is - but what happened was far beyond comprehension. One of us yelled 'Roger' in quite an agressive way before Roger could have got into a car, and I was quite frightened about disturbing him in such a way, but Roger yelled back in a good-humoured way 'Yes?', came to the fence, and almost climbed into the hedge to be able to give us autographs. I climbed to the fence with my ball in my hand. Roger saw me and asked if I could throw my ball to him, as he was beyond reach 8O I was so astonished that I actually let the ball fall, and while I was making excuses, he picked it up from the shrub and signed it for me. When he was ready he asked me if I would catch it, threw it back very precisely, and I saw concern in his face for me!!! till I catched it safely, as I was clinging on to the high fence with one hand while trying to catch the ball with the other. When he made sure I didn't fall down, and even managed to catch the ball, he smiled at me with relief and even with some kind of appreciation :D :D Can you believe all this??? :D I thought I was dreaming.
Roger has made me the happiest of his fans. Of course his defeat was painful for me (and still is). I wanted him so hard to be happy. But I'm invariably very proud of him, and not only for his fighting so hard. His winning or losing does not affect how much I love him. Of course historical achievements are important, but what really counts in the end is character.......

:smlove12:
Изображение

Потребителски аватар
Мели
Мнения: 1496
Регистриран на: 09 юли 2007, 07:43

Re: РОДЖЪР ФЕДЕРЕР 4

Мнениеот Мели » 12 юли 2008, 16:40

:qipab:
Ех, вече взе да ми липсва Роджър, няма да е зле да се появи някоя и друга усмихната дубайска снимка. :qipbo: Още повече, че се очертава да пропусна Торонто. :qipac:
There's no finish line. Far from done.


Върни се в “Тенис”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 98 госта

cron