НОВАК ДЖОКОВИЧ

Mike Bibby
Мнения: 10896
Регистриран на: 18 мар 2005, 15:15

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот Mike Bibby » 09 юни 2012, 14:50

Не съм съвсем съгласен, Блажев. Дали е написал за младостта. За другите неща - за пика на тенисистите може и да е така, като цяло, но не е задължително, спомни си какви ги вършеше Агаси печелеше титли и след 30, Иванишевич спечели Уимбълдън на 29, Конърс на 39 бе на полуфинал на ЮСО. А и тепърва ще видим дали и кога ще започне да пада нивото на Надал и Джокович, аз не виждам как ще спрат да доминират в следващите 2-3 години, но да изчакаме и да видим. Но там е работата, че при Федерер реално няма толкова голям спад, в смисъл, че възрастта не му пречи чак толкова. Нито има контузии, нито е загубил мотивация, а и както се вижда - той продължава да печели по-малки титли и да помита всички ОСВЕН Джокович и Надал. Това би трябвало да говори за нещо... Толкова години не се научи как да бие Надал, защо Джокович успя да му хване цаката, а Федерер - не?

Пък и Федерер е на 30, не е на 35, все пак, а и нали е най-великият... Да, има известен спад и при Фед, той е неминуем, но от друга страна имаме и двама тенисисти, които си вярват срещу нуго и както се вижда - има защо. Нека не забравяме, че и в най-силните си години Федерер не бе непобедим напълно - Сафин го би на АО веднъж, Куертен на РГ, а Надал на 18-19 години 2005 също го би на РГ. Сампрас например в последните си години на корта губеше от играчи като Бастл във втори кръг на Уимбълдън, падна от 19-годишния Федерер още на осминафинал предната година, при него видимо имаше спад, докато при Федерер не е така. При него има спад само спрямо двама играчи.

Освен това постиженията на Фед са си велики, но това, което прави Джокович не може да не бъде по-впечатляващо от постигнатите 4 финала и 3 титли в турнирите ог шлема на Фед в една година. Все пак, факт е, чев най-силните години на Фед Джокович и Надал не бяха още в разцвета на силите си, докато сега Джокович трябва да се бори в конкуренцията на един много силен Надал и един също все още много силен Федерер, на един много талантлив, но нереализиращ потенциала си Мъри (Джоко, Федерер и Надал са три от причините да не го реализира) и други добри тенисисти. Просто нещата се променят, 2005 смятах, че Сампрас е №1, но 2006-2007 мнението ми започваше да се променя и 2009 вече бе друго. През 2009 смятах, че Фед е №1, но в последно време вече не съм толкова убеден и вероятно през 2015 окончателно ще съм на друго мнение.

blazev1992
Мнения: 8544
Регистриран на: 10 авг 2007, 12:29

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот blazev1992 » 09 юни 2012, 15:54

Винаги има изключения от правилото, но това само ги потвърждава.Просто на почти всички пикът им е до 26-27 години, след това е рязък спад.Ето и от сегашните-Хюит, Родик, Фереро (особено при Хюит и Родик след 25 години спадът е уникален), Сафин и той беше така.От другите бивши величия всичките трупат почти всичките си трофеи до 27.И във футбола е така.Пеле, Марадона, Кройф,Еузебио...всичките бележат значително повече голове в ранна възраст (до 25-26 години), след това много по-малко бележат.И в другите спортове е така.Просто никой не може да противопостави на законите на природата.И Федерер не прави изключение.Идва младото поколение и измества по-старото.Единствено при еднаква възраст може да се сравняват двама тенисисти и каквито е да са спортисти.
Мога да ти гарантирам, че минат ли 27, и сегашните двама лидери ще спаднат.Всъщност изключение от правилото са най-вече северняците, които се отличават със спортно дълголетие (дори и след 30 години печелят), но и Надал, и Джокович не са, така че и те най-вероятно ще спаднат ужасно много.

Mike Bibby
Мнения: 10896
Регистриран на: 18 мар 2005, 15:15

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот Mike Bibby » 10 юни 2012, 00:47

Блажев, разбирам желанието ти да слагаш всичко в рамки, но аз пък обичам да ги разглеждам по-индивидуално. Тъкмо Федерер е доказателство, че невинаги големите тенисистите избухват още като тийнейджъри (примерите са наистина много) и след това залязват след 25-26-27 години. Джокович също върви по стъпките на Федерер в това отношение. Надал е на 26, Джокович е на 25 и ще видим дали след 27 ще продължат и докога да са на високо ниво. Аз мисля, че това е много вероятно, особено за Джокович.

За Родик не си съвсем прав, защото той в по-късните си години всъщност показа по-стойностни неща, отколкото в по-ранните, независимо, че още на 20-21 стата номер 1 и спечели ЮСО. Но за мен най-силният турнир на Родик ever e Уимбълдън 2009, а на харда през пролетта на 2010 игра финал в ИУ и спечели в Маями след победи над Надал на полуфинала и над Бердих на финала. Хюит наистина от много време е извън играта, но пък просто в един момент вече нямаше аргументи за класата на Федерер. Е, Надал и Джоко намират такива. На Сафин пък контузиите му прецакаха кариерата до голяма степен, защото очевидно му (до)убиха мотивацията, а и от нещата, които съм му чел, казва, че е трябвало след операция на коляното да си пренастройва цялата игра, движението и т.н.

Колкото до другите спортове, не за всички важи тази тенденция. В спорт като биатлона например успехите идват едва след 25-26 години, та Магдалена Форсберг на 26 някъде премина от ски-бягането в биатлона, а и при Кати Вилхелм май бе горе долу-така. Бьорндален и на 33-35 мачкаше, едва в последните 2-3 сезона вече спадна нивото му, но човекът е вече на 38. Ивица Костелич излезе от сянката на сестра си вече над 30-годишен в ски-алпийските дисциплини. А в баскета? Майкъл Джордан на колко взе първата си титла? Последната я взе на 35. Новицки стана шампион на 32-33, Джейсън Кид - на 38-39...

Ще видим какво ще стане в мъжкия тенис в следващите години, но Джокович, според мен, ще завърши кариерата си с поне 10 титли от ГШ, а Надал с 13-15.

Но говорехме за величието на Федерер. Ами, добре, той играе с лекота, ефирно и т.н., само че срещу Надал и Джоко лекотата сяда в ложите. А чисто като успехи, Федерер няма олимпийско злато на сингъл, за разлика от Надал, а също и поне 1 титла за Купа Дейвис, Надал има 5, ако не се лъжа. Вярно е, че да се сравняват отборите на Испания и Швейцария не е добра идея, но и Федерер нямаше през годините особен интерес към този турнир, а сега, когато най-сетне благоволи, падна от Иснър... на клей... в Швейцария... Аз не мисля, че трябва единственият критерий за величие да е броят на титлите от ГШ. Примерно, ако Надал завърши с 14 или 15 титли, а Федерер си остане с 16, аз лично пак бих спорил, защото на Федерер ще му липсват трофеи, които Надал има (испанецът пък трябва да спечели поне веднъж финалния Мастърс, където Федерер има цели 6 трофея вече). А Джокович, дори да завърши с 12-13 титли, ако направи ГШ в ерата на Надал и Федерер, то с какво ще е по-малко велик от Федерер? Но всичко това са си просто размишления по темата, нещата се менят бързо и едва след няколко години ще може да се говори вече с по-голяма категоричност кой е по-по-най.

blazev1992
Мнения: 8544
Регистриран на: 10 авг 2007, 12:29

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот blazev1992 » 10 юни 2012, 02:52

Биби, турнирите, в които наистина показваш колко струваш, са турнирите от Шлема.Заради това не мога да приема и тия успехи на Родик.Не отричам, че направи великолепен Уимбълдън, но той бе изключение от успехите му. (финали и титла от Шлема).
До всеки е индивидуално, но пак има някаква възраст, в която са огромна част от успехите.И в тениса това ти казвам до каква възраст е.И след 2-3 години ще видиш, че и за Надал/Джокович ще съм прав.Ще се появи някой нов, който ще ги измести и така.Естествен подбор му се вика на това. :D Федерер в периода на 23-24-25-26(2004-2005-2006-2007) бе наистина феноменален, но след това и него го хване общата тенденция.Ако само за 1-2-3ма тенисисти се отнасяше тоя спад, щях да го приема.Но е невъзможно за 90%+ да се отнася това обобщение.Пикът на тенисистите е до споменатата възраст, след това следва неизбежното.
Вече споменах, че скандинавците са изключение.Примерно Ибрахимович тоя сезон направи най-добрия си сезон, а е на 30 години.При тях спортното дълголетие е по-особено.Примерно и Гунар Нордал също бележи рекордните си попадения над 30г.Същото беше и при Ларсон.При тях е малко по-различно положението.
Джордан спечели титлата си на 28/29 години, но най-успешният му като показатели сезон е....още на 24 години.На Чембърлейн също мисля, че беше пак нещо такова.(не говоря за комплексна класа, говоря чисто статистически като точки са до тая възраст).
Ивица Костелич не знам дали помниш, но 2003-та стана световен шампион, а тогава беше на 23 години, ако не се лъжа.Просто сестра му още караше и дори и да спечелеше 3 златни на световното в Сен Мориц, пак нямаше да се отбележат.Яница бе твърде велика, че да влезе друг около нея. :qipae: :qipae: А и в последните години в ските се наблюдава тенденцията по-опитните да печелят.Кюш е перфектният пример за това.
А иначе-Надал пък няма злато на дубъл от тениса, което според мен е много по-трудно.На сингъл ти си доказвал, че можеш, но на двойки да докажеш, че си най-добър вече говори, че си адски комплексен играч.Разбира се, нито титла на единици, нито титла на двойки те правят по-велик от другия, но за мен за един играч, който има титли от всички турнири от Шлема на сингъл, е много по-трудно да спечели на двойки, отколкото пак на единици.Въпрос на гледна точка.
А специално за величието-написах ти успехите на Федерер.Надал и Джокович ако направят нещо подобно биха могли да спорят.Аз заради това мразя да гледам само титлите, а и комплексно за успехите.И оттам се вижда, че Федерер има по 5+ финала на всеки турнир от Шлема, 23 полуфинала, 31 1/4-финала, нещо което адски, адски трудно ще бъде повторено.И дори да стигне Надал 18 титли от Шлема (примерно), то не бих го приел за по-велик от Федерер, ако има 25 1/4-финала.

Mike Bibby
Мнения: 10896
Регистриран на: 18 мар 2005, 15:15

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот Mike Bibby » 10 юни 2012, 06:26

Мисля, че в момента се намираме в уникална ера за тениса, не знам усещаш ли го изобщо, Блажев - след 2-3 години някой, казваш, щял да дойде и да измести... дали? Кой? Първо, аз не виждам никой от сегашните млади таланти, който би могъл да се доближи до нивото на Федерер, Надал и Джокович. Освен това успехите на Надал и Джокович идват в специфична ера - с победи над Федерер и помежду си. Да, със сигурност ще има нови лица и т.н., но това, което в момента се случва е уникално, защото големи, велики играчи се бият помежду си за трофеите си. Да, Раонич може в крайна сметка да спечели след време 3-4 титли от ГШ... с победи срещу Томич или Нишикори, да речем... ама няма да е същото като примерно ГШ на Джокович с победи срещу Надал на финалите, нали? Анди Мъри и да си остане без титла от ГШ, за мен няма да е по-малък играч от някоя бъдеща звезда или "звезда", която ще спечели някоя-друга титла срещу някой средняк. В друга ера Мъри щеше да си брои титлите на Уимбълдън вероятно... След такава ера най-вероятно ще има затишие и суша откъм големи играчи... ще видим.

Да, Надал няма злато на двойки, няма и на смесени двойки. :qipap: Злато на сингъл е най-престижно, това е турнир веднъж на 4 години и не всеки може да стане олимпийски шампион. Не омаловажавам златото на Фед на двойки, червена точка в бележника му, но за него самия дали е истинско 100-процентово удовлетврение? За мен, например, като човек който му симпатизира - не. Надал от един опит взе злато на сингъл, Федерер от 3 опита е с празни ръце дотук, ако изключим златото на двойки. И ако не спечели сега, в Лондон, край с мечтата за олимпийско злато на снигъл. И между другото, Фед наистина за мен е по-комплексен играч от Надал, чисто технически, но пък му отстъпва по психика. И след като толкова години не можа да намери начин да бие Надал на турнирите от ГШ, а на всичкото отгоре друг тенисист го направи, значи има и нещо невеличествено във величието на Фед. За мен, за да кажеш за някой, че е най-велик, то това не трябва да подлежи на обсъждане, не трябва да има съмнение, а Федерер има празнини в невероятната си кариера. Една от тях са загубите от Надал (и в последно време от Джоко), друга е липсата на олимпийско злато, трета е ДК...

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот Delija » 10 юни 2012, 12:27

blazev1992 написа: Федерер в периода на 23-24-25-26(2004-2005-2006-2007) бе наистина феноменален, но след това и него го хване общата тенденция.


Не, не го е хванала никаква тенденция, просто първо Надал, а малко след това и Джокович, набраха инерция и успехите на Федерер почнаха да намаляват чувствително. Моите уважения към титлите от този период на Федерер, но тогава конкуренцията въобще не беше толкова жестока, колкото е сега. Пак ще го напиша - Федерер има толкова много титли, единствено заради по-ранния си старт от Надал и Джокович.

Потребителски аватар
PyyHu
Мнения: 4696
Регистриран на: 25 авг 2006, 14:32

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот PyyHu » 10 юни 2012, 15:37

Това как да го разбираме сега, че тенис се играе само по времето на Надал и Джокович ли, и че никога преди това не е имало толкова силни противници в тениса.Еми отречи титлита и на Сампрас тогава, или пък на Хюит :qipbl:

drvasko98
Мнения: 10198
Регистриран на: 27 май 2007, 11:17
Местоположение: Велико Търново, София, по равно

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот drvasko98 » 10 юни 2012, 16:31

Факт е, че толкова постоянни тенисисти като Надал, Джокович и Федерер не е имало в историята на тениса, независимо от нюансите на отделните настилки. Дори и Мъри, горкия, почти редовно е на полуфинал. Това каре оформя полуфиналите на голяма част от турнирите. Явно е, че са супер добри и всеки от тях поотделно, ако я нямаше компанията на другите можеше да направи по 20 титли от ГШ.

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот maryan unfaitful » 10 юни 2012, 20:38

Подозирам, че сектантското ми мнение няма да се отрази добре на каузата :qipag: , но въпреки пристрастията ми, аз също съм доволна, че конкуренцията в последните години се разрасна. За първите безоблачни години на Фед отдавна съм казала, че се дължат на сериозна липса на конкуренция и наистина щеше да е хубаво, ако се бяха засекли в поколението с Джоко, Мъри и Рафа. Всъщност май не е съвсем истина, че преди не е имало такова съперничество, не случайно тъпото АТР е америчка рожба, впоследствие на доста конкуренти точно от таз държава плюс Борг. И понеже не ща, а и няма смисъл да си повтарям мнението за първите трима, съгласна съм с Майк за Мъри, още помня статията ти, Биби, за него, той наистина загуби много от вариативната си игра, след като реши да заяква. Не че не го прави от време на време, но крайно недостатъчно за това, което може и с което би печелил повече, според мен. Просто се пусна по течението на "блъскачите" и губи много от това.
Изображение

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот Delija » 11 юни 2012, 07:33

PyyHu написа:Това как да го разбираме сега, че тенис се играе само по времето на Надал и Джокович ли, и че никога преди това не е имало толкова силни противници в тениса.Еми отречи титлита и на Сампрас тогава, или пък на Хюит :qipbl:


Да, никога преди това не е имало събрани накуп трима такива играчи. Трима играчи, доминиращи над останалите със смазващо превъзходство, години, години наред .....

Ти помниш ли кога за последно начело на ранглистата на АТП е бил играч извън тях, ако ще и за 1 ден да е престоял на върха ??

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот Delija » 11 юни 2012, 14:04

Мда, точно както и очаквах. :qipbl: :qipbl: Надал намаза яко от снощното прекъсване, днес вече обратът нямаше как да стане.

Потребителски аватар
vill_1
Мнения: 17483
Регистриран на: 03 дек 2007, 13:39

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот vill_1 » 11 юни 2012, 14:13

Съгласен съм!
Оня блъскач нямаше как да спечели вчера. :qipbl:
Изображение

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот Delija » 11 юни 2012, 14:20

Не бе, възможно е и вчера да беше спечелил, напълно вероятно е.

Лошото е, че Джокович тъкмо беше почнал да надделява психически (именно това е решаващият фактор, когато играят двама такива тенисисти) и оттам мачът тръгна на обрат, намали на 1:2 сета, дръпна с пробив и в четвъртия и ...... край. :qipbl: :qipbl:

А за днес мисля всички бяхме сигурни, че Надал ще бие. Просто сякаш мачът почна отначало, обаче с резултата от снощи. Нищо общо с вчерашния двубой.

Mike Bibby
Мнения: 10896
Регистриран на: 18 мар 2005, 15:15

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот Mike Bibby » 11 юни 2012, 18:01

Въпреки че в друга тема си признах, че исках Джокович да падне, човекът заслужава поздравления за цялото си представяне на турнира и постижението му си остава уникално. Дано да спечели РГ поне веднъж в кариерата си, заслужава го и мисля, че ясно се видя, че има силите, качествата и характера да го направи с победа над Надал. =D>

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Re: НОВАК ДЖОКОВИЧ

Мнениеот maryan unfaitful » 11 юни 2012, 18:42

Много хубава ПК даде Джо днес, особено ми хареса това: "За пръв път стигам до финал на този турнир и нищо не бих искал да променя. За всяко нещо си има причина." Дар слово никога не му е липсвало, но и той помъдрява. :qipaz:
Изображение


Върни се в “Тенис”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта

cron