Фенклуб РАФАЕЛ НАДАЛ 10

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Мнениеот maryan unfaitful » 24 юни 2007, 13:59

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ С РАФА – 23 юни

В: Мина една година от достигането ти до първия финал на Уимбълдън. Смяташ ли, че сега, с още една титла от РГ имаш по-добър шанс да направиш още една крачка напред?
Р.Н: По-добър шанс, едва ли. Миналата година играх на финала, трудно ще бъде да стигна по-нататък.
Дойдох тук в добра форма. Играх добре през последния месец, може би най-добрия си тенис. Но истината е, че това е един от любимите ми турнири. Обичам да играя на трева. Но е вярно и че при моя стил на игра за мен това е най-трудният турнир от ГШ.

В: Миналата седмица каза, че ще се върнеш в Майорка и няколко дни няма да пипнеш ракета. Нправи ли го? По-добре ли се чувстваш?
Р.Н: Потренирах малко във вторник на клей, само сервис и волета. Пристигнах тук в сряда и оттогава тренирам всеки ден.

В:Форхендът ти с топспин е много важен за играта ти. На трева, където топката отскача ниско, трудно ли ти е да я достигнеш.
Р.Н: Тук той няма същото значение. Трудно е да се постигне такъв топспин тук. Трябва да променя много неща. Едно от тях е да играя без топспин.

В: Още ли се учиш да правиш това по-добре?
Р.Н: Разбира се, аз винаги се опитвам да подобря играта си, да бъда по-добър играч, по-завършен играч. За да постигна това, трябва да подобря ударите си, нали?

В: И каква е тайната, с която го постигаш?
Р.Н: Ако знаех тайната, щях да играя сто процента по-добре на всеки турнир. Всеки ден се опитвам да дам най-доброто от себе си, тренирам с възможно най-добра мотивация и надежда да се подобрявам. След това, на мачовете, правя същото. Човек никога не знае какво ще стане.

В: Има ли конкретна част от играта ти, върху която работиш или искаш да подобриш на трева?
Р.Н: Между РГ и Уимбълдън има малко време. Знам, че миналата година стигнах до финала, но това няма значение. Трудно е да се адаптираш и да промениш много неща за седмица и половина. А за мен е по-трудно, защото промяната е към друга настилка. Ако трябваше да се адаптирам от трева на клей, щеше да ми е по-лесно, защото клеят е любимата ми настилка. Например, за Федерер е по-лесно да се адаптира към тревата, защото това е неговата настилка, на нея той се чувства много добре. Но за мен е трудно, защото трябва да променя и психиката си, и особено стила си на игра. Трябва да играя малко по-агресивно през цялото време, да сервирам много по-добре. Трябва да адаптирам много неща на корта. Не е лесно, нали?
Но просто ще се опитам да дам всичко от себе си и ще работя усърдно всеки ден, за да изляза на първия кръг с добри шансове за победа.

В: Спомена Федерер. Очевидно тази година той отчаяно искаше да спечели РГ. Пропусна Хале, където обикновено играе преди Уимбълдън. Знам, че е клей, но мислиш ли, че това ще направи нещата по-лесни за теб тази година или смяташ, че ще бъде мотивиран, както винаги да спечели на Уимбълдън?
Р.Н: Той е фаворитът тук. По-добър е от останалите играчи. Проблемът е, че обикновено печели без проблеми. Обикновено другите имаме някои трудни мачове, но той винаги печели. И печели в три сета без много проблеми. Това много ще му помогне.
Той е не само по-добър, но и по-завършен играч от останалите. Може да прави по-различни неща, което много му помага.

В: Не смяташ ли, че си настроен доста негативно, преди дори да си започнал да играеш на трева? :evil: :evil: :evil:
Р.Н: Защо негативно? Казвам истината.

В: Все едно Федерер ще те победи, още преди да излезеш на корта. :evil: :evil: :evil:
Модератор: Не е казал това.

В: Такова е моето впечатление.
Р.Н: Само вашето.

В: Много шум се вдига от това, че Роджър има нужда да спечели РГ, за да обогати кариерата си. За теб важно ли е да спечелиш титла извън РГ ?
Р.Н: За мен всеки турнир е важен, но особено ако е от МС или от ГШ. Важен е, независимо дали е на клей, твърда настилка или трева. Бил искал да печеля на всеки турнир от ГШ. Ако е на клей, е идеално.
Аз съм само на 21 години, мога да подобря още много неща. Имам добри резултати и на другите настилки. Например, миналогодишния финал тук. Спечелих в Монреал, в ИУ тази година, печелил съм на закрито в Мадрид. Ако играя добре, мога да имам добри резултати на всички настилки. Когато отида на USO или дойда тук, играейки по най-добрия възможен начин, имам много добри шансове.

В: Смяташ ле, че трябва да докажеш, че не си само специалист на клей, като спечелиш ГШ на друга настилка?
Р.Н: Знам, че не съм само специалист на клей, защото не играя добре само на клей. Това е лош късмет за мен, защото за играчите на клей календарът е труден. Мога да играя само 4-5 седмици на клей. През останалата част от сезона играя на твърда настилка, но имам много точки и там.

В: Ще играеш срещу Марди Фиш на трева за втори път. Той играе подобно на Робърт Кендрик. Играчите, които използват сервис-воле, по-трудни ли са ти на трева от онези, които играят от задната линия?
Р.Н: Той е много добър играч, особено на бързи настилки. Не е най-добрият възможен мач за първи кръг, напротив, ще бъде много труден. Знам го. Но ще изляза и ще играя на сто процента.
Трябва да имам добър контрол върху сервиса си и да играя спокойно. Много е важно да имаш добри сервиси, за да печелиш геймовете си без особени проблеми, защото ако имам проблеми там, за противника ще бъде по-лесно.

В: Щастлив ли си днес? В добро настроение ли си?
Р.Н: Много щастлив. Събудих се много рано. Досега съм играл три пъти, но започна да вали, така че работата приключи.

В: Питам те, защото днес Тиери Анри се присъедини към Барселона.
Р.Н: Какво? Това е чудесна новина за футболните запалянковци.

В: А за Реал Мадрид?
Р.Н: Да. Ако най-добрите световни футболисти са в Испания, всички запалянковци ще се наслаждават на по-добър футбол.

В: Смяташ ли, че Анри ще им даде предимство над РМ другия сезон?
Р.Н: Ще видим след края на лятото, то едва започна. Вярно е, че Барселона е невероятен отбор и има невероятни играчи. Но те бяха фаворити и тази година.

В: Откри как да побеждаваш Федерер на Клей. Имаш ли представа как да го направиш на трева?
Р.Н: Трудно е да се каже. Играл съм само веднъж след него. Ако искам да се срещнем, трябва да е на финала. Федерер н ме тревожи.
В момента си мисля за Фиш. Само веднъж съм стигал до финал тук. Ще бъде трудно да го направя пак.
Но при всички случаи ще направя всичко възможно. Сега обаче си мисля за жребия, а не за жребия на Федерер или Федерер. И това не е само на трева, а на всеки турнир. Ако искам да играя срещу Федерер, трябва да стигна до финала. Глупаво е дас е говори за финал преди първия кръг.

В: Когато започна подготовката си тук, кое беше най-важното нещо от миналата година, което си спомни и за което мислеше?
Р.Н: Важното беше да отида в Куинс и аз отидох. Беше важно да победя в първия кръг там, защото ако спечелех един-два мача в Куинс, щеше да е добра практика на трева за Уимбълдън. Това ще ми помогне.
А след това всеки ден тренирам и се опитвам да мисля как да подготвя най-добре точките си, да разбера тази настилка.

В: А гледаш ли други играчи?
Р.Н: Естествено, важно е да се наблюдават играчи, които се справят добре на тази настилка, за да можеш да използваш онова, което правят те, но адаптирано към твоя стил. Аз няма да променя стила си, просто ще го адаптирам към трева.


Поредният тъп журналист. Ако Рафа покаже малко повече самочувствие, веднага ще го сгризкат, че се перчи (не че някога го е правил). Защо не пишат имената на тези, които задават въпросите? Би било много ценно упътване кого да не си губя времето да чета, а ако пише онлайн, сигурна съм, че доста хора ще му се обадят. :D
Последна промяна от maryan unfaitful на 24 юни 2007, 14:56, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Мнениеот maryan unfaitful » 24 юни 2007, 14:55

За щастие, има и други журналисти. :lol:

ВСИЧКО Е В УМА НА НАДАЛ
Мойра Гордън

Мускулите говорят за физическата му мощ, но истинската сила се крие в ума на Рафаел Надал. Психиката му е изключително здрава и когато един журналист го обвини в негативно мислене вчера, не е чудно, че гениалният младеж не изгледаше никак доволен.

Световният номер две точно бе обяснил колко е трудно да бъде победен четирикратния победител от Уимбълдън Роджър Федерер, когато му отправиха обвинението. “Защо негативно? Аз казвам истината”, каза той с потъмнели очи, мълчаливо предупреждение, по-рязко от хиляди думи. “Говориш, все едно Федерер те е победил, още преди да излезеш на корта. Това е моето впечатление”, заупорства нещастният журналист. Това не беше смело, а глупаво. “Да, ваше впечатление”, отвърна Надал с пренебрежително свиване на раменете.

Това бе несправедлива критика, според шампиона от РГ и той не остави никакво съмнение за това, освен неколцина в стаята, които и без това не биха се съгласили. Фактът е, че малцина биха се борили по-смело, малцина изобщо биха могли да се сравнят с непобедимия му дух, дори когато вижда, че губи. Той не признава поражение, докато съдията на стола или таблото не го обявят. Но освен това е хладнокръвен и прагматичен и като човек, който всеки ден го вижда в огледалото, разпознава качеството, когато го види. А Федерер е играч с качества.

Не, той не беше негативно настроен. Не се признаваше за победен, а беше откровен. Всеки от играчите знае, че трябва да победи швейцарския майстор. Надал е между елитните играчи, които са успели да го направят, макар и никога на трева. Запитан дали смята, че една година след достигането си до финала, може да стигне по-далеч, той каза: “Дойдох тук в добра форма. Играх добре през последния месец, играх най-добрия си тенис, а това е един от любимите ми турнири. Обичам да играя на трева, но истината вероятно е,че за моя стил на игра това е най-трудният ми ГШ. Той е твърде скоро след РГ, затова ми е трудно да се адаптирам и да променя много неща само за една седмица. За Федерер това е по-лесно, защото той обича тази настилка. Чувства се добре на нея.

Аз трябва да променя мисленето си, стила на игра, да играя по-агресивно през цялото време, да сервирам много по-добре, така че трябва да адаптирам много неща за тази настилка, но правя всичко възможно и работя упорито всеки ден.”

И макар да подчерта, че Федерер е фаворит, той нямаше предвид , че трябва да му връчат купата, преди турнирът дори да е започнал. “Той е по-добър от другите играчи и проблемът е, че обикновено печели без проблеми. Всички ние имаме трудни мачове, но той винаги печели. Обикновено печели в три сета без особени проблеми и това много му помага. Той е по-добър играч от другите, по-завършен.”

Но Надал също притежава нещо, което останалите нямат. Способността да въздейства психически на Федерер. Може да е на клей, където демоните продължават да надигат глава, но защитаващият титлата ще знае, че срещу себе си има играч, който и преди го е побеждавал.

Шансовете на трева са по-малки, но все пак съществуват. а Рафаима нужда само от това. След като е разбрал как да побеждава световния №1 на клей, сега той търси пролуки и в играта му на трева. Отпочинал и във форма след няколко дни на Майорка, Надал има физическия капацитет и издръжливостта да остане в боя, ако открие нужните инструменти, за да принуди Федерер да играе повече от три сета, ако двамата оправдаят поставянето си на първо и второ място. Но той не бърза. “Трудно е да се каже как да го победиш. Аз съм играл само веднъж срещу него на Уимбъдън, но ако искам това отново да се случи, трябва да стигна до финала. Не се тревожа за Федерер. Сега се тревожа за Марди Фиш. Миналата година стигнах до финал тук, знам, че ще бъде много трудно да го постигна пак, но ще направя всичко възможно. Но сега миля за моя жребий, не за този на Федерер или за Федерер.

Това не е страх, а откровен отговор и професионална концентрация.
Изображение

Потребителски аватар
Bob4ence
Мнения: 2398
Регистриран на: 14 яну 2007, 21:55
Местоположение: plovdiv

Мнениеот Bob4ence » 24 юни 2007, 15:37

мерси Мери за преводите...доста интересни статии бих казала :D

п.с. мерси пак за пожеланията :wink:
Последна промяна от Bob4ence на 24 юни 2007, 16:28, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Мнениеот Vesela Taneva » 24 юни 2007, 16:22

Мисля си Рафаелци,че всичко за Рафа беше по-лесно през2005.Появи се като метеор и журналистите си глътнаха граматиките.Сега въртят ,сучат и се мъчат да го вкарат в "геджура" :lol: :lol: :lol: :lol: Нашето обаче избягва капаните.Ако каже ,че ще победи Фед лошо щот бил високомерен,ако каже ,че няма бил се предал предварително :wink: Той затова си има тактика:Фед е №1 аз си подобрявам играта и ще видим :lol: :lol: Умно!
пп Още само 4стр и нова тема баш за Уимбълдън :lol: :lol: :lol:

Потребителски аватар
Bob4ence
Мнения: 2398
Регистриран на: 14 яну 2007, 21:55
Местоположение: plovdiv

Мнениеот Bob4ence » 24 юни 2007, 16:29

щеше да е хубаво да можем да си свършим темата и да отворим точно в понеделник :wink:

иначе ако говорим за 2005г. определено беше различно....никакво напрежение и т.н.... :roll:

zlatibs
Мнения: 1619
Регистриран на: 03 мар 2006, 14:33
Местоположение: Бургас
Контакти:

Мнениеот zlatibs » 24 юни 2007, 16:36

Мери 10х за преводите! :D

Хей,Боби как върви родженния ден! :D

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Мнениеот maryan unfaitful » 24 юни 2007, 16:58

24 юни
Рафаел Надал тренира на закрит корт. Поради дъжда днес всички събития бяха отложени.

Изображение Изображение Изображение
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Мнениеот maryan unfaitful » 24 юни 2007, 17:14

Чухте ли безумната реклама на Уимбълдън по Диема 2? Излиза, че Джоко е по-стар съперник на Фед от Рафа. :evil: :evil: :evil:
Изображение

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Мнениеот Vesela Taneva » 24 юни 2007, 17:36

Каквоооо? :shock: Аз не съм чула!Абе......... :twisted: Изображение
Кого рекламират Джоко или Уимбълдън!Тоз дето се прави на циркаджия :wink:

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Мнениеот maryan unfaitful » 24 юни 2007, 17:48

Според мен просто съставителят на рекламата не е в час - нещо от сорта, че Фед щял да си защитава титлата от Родик, Любо и Джоко, както и от противника си в последно време Рафаел Надал. Ясно е, че ги е изброявал по номерца и е искал да отдели специално внимание на Рафа, но оставаш с впечатление, че Фед и Джоко открай време си оспорват титлата на Уимбли. :D
Изображение

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Мнениеот Vesela Taneva » 24 юни 2007, 18:04

Аха,разбрах!Честно да ти кажа Мери ако не си ти да ни държиш в течение на нещата с преводите ще си стоим невежи!Не е четка ,а самата истина.Нали ги чуваме какви коментари правят!Никакво инфо,глупости по мачове.Мики е написал по -хубава прогноза от тъй наречените спецове.
Това за рекламата хич не ме учудва

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Мнениеот maryan unfaitful » 24 юни 2007, 18:11

Ами жалко е, че няма издание за тенис, за кви ли не други глупости има списания, но за това явно няма кой да се хване.
Че и не можеш през нашата поща да се абонираш за някое чуждо. А през нета излиза много скъпо и не си струва.

Добре че ЕК пуснаха все пак диемите.
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Мнениеот maryan unfaitful » 24 юни 2007, 18:19

Още две снимки от днешната тренировка
ИзображениеИзображение

И интересна информация от блога на Томи Робредо от Уимбълдън, който обаче е само на испански, та добре че една вамоска ни е светнала. Пише, че е тренирал с Марди Фиш около час, но после той се оплакал от болки в ръката и трябвало да продължи тренировката с треньора му.
Изображение

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Мнениеот Vesela Taneva » 24 юни 2007, 18:30

С Фиш ни е първия мач.Много амбициозен американец беше нали?Или това беше Кендрик :cry: Някои са ми толкова еднакви ,че трудно ги помня.Чистички ,зализанички и еднакви :lol: :lol: :lol:

Потребителски аватар
Cveti
Мнения: 3033
Регистриран на: 14 май 2006, 20:53
Местоположение: Da, wovon du träumst...

Мнениеот Cveti » 24 юни 2007, 19:52

Миналата година победихме именно Марди Фиш във втория кръг на Куинс, така че не вярвам да ни се опре сега, при това в 3 от 5 сета. Американецът е от типичните представители на тази школа - силен сервис, добра игра на трева. Не вярвам обаче да имаме проблеми в този мач. :D


Върни се в “Тенис”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 21 госта

cron