РОДЖЪР ФЕДЕРЕР

Потребителски аватар
Neo
Мнения: 3590
Регистриран на: 28 авг 2006, 16:26

Мнениеот Neo » 11 юни 2007, 12:27

Сигурно е така, но една репетиция никога не е излишна, лошото е наистина, че има един единствен турнир и то точно на следващия ден след финала. Предполагам, че наистина е изморен физически, а и психически и се страхува от ранна загуба, която определено не би се отразила добре на самочувствието му - миналата година всички мачове бяха в 3 сета, а и повечето ги измъкна с тайбрек, което разбира се не му попречи да мачка на Уимбълдън. Просто му трябва време да се настрои за новата настилка, колкото и отвътре да му идва да играе на трева. Да се надяваме, че и "сухи тренировки" ще бъдат достатъчни за това.

Изображение

The old English town looks the same
as I step down from the train,
and there to meet me is my jacket and trophy.
Down the road I look towards my kingdom -
Centre Court at Wimbledon -
It's good to touch the green, green grass of home.
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Мнениеот maryan unfaitful » 11 юни 2007, 13:05

Нео, мисля, че е време да приключваш тази тема и да почваш нова. Затова малко помощ. :wink:

ИНТЕРВЮ С РОДЖЪР ФЕДЕРЕР СЛЕД ФИНАЛА НА РГ

В: От време на време изглеждаше сякаш носиш тежестта на целия свят на плещите си. Рафаел ли беше причината, бореше се с играта си или нещо друго?
Р.Ф: Мисля, че този мач беше много тежък физически. От самото начало точките бяха трудни, сетовете – дълги. Очаквах да бъде така и бях подготвен, но се чувствах добре и това беше хубаво. Лошото е, че пропуснах твърде много възможности. Така че в началото ми беше много трудно.

И, да, не можах да наложа играта си, както исках, да играя предимно от форхенда си. Той не ми позволи да го направя много добре днес. Това е негова заслужа. А накрая бях разочарован, че не мога да обърна мача и ми беше трудно.

В: Имаше ли специална стратегия или искаше първо да усетиш как върви мачът и да се опиташ да противовъздействаш?
Р.Ф: Винаги съм казвал, че срещу Рафаел ми трябва игрови план. Срещу другите мога да мина без него, но не и срещу Рафаел.

В: Това, че не успя да реализираш всички онези точки за пробив вероятно беше един от ключовете към победата в този мач. Съгласен ли си? Какво друго, според теб, стана причина за загубата ти?
Р.Ф: Най-лесното би било да кажа: “Да, пропуснах твърде много възможности, иначе щях да спечеля”. Но не е точно така. Давиденко също пропусна много възможности и не успя да спечели и сет.

Винаги трябва да имаш предвид кой е съперникът ти, а от Рафаел трудно се вземат точките за пробив, както знаете. Той е най-трудният съперник на клей. Знаех, че ще трябва да се възползвам от шансовете си. Не е важно само да си създадеш шансове, но и трябва да ги оползотвориш. Но аз не успях, особено в първия сет и вероятно в края на краищата точно това ми попречи.

Във втория сет играх добре, но в третия отново започнах зле и това уби възможностите ми да го спечеля. Но след това той сервираше по-добре, правеше по-малко НГ и не можех да играя, както исках, от основната линия.

Беше трудно, мисля, че той изигра отличен мач и заслужаваше да го спечели.

В: В кой момент почувства, че ще загубиш мача?
Р.Ф: При последната точка.

В: А не преди това?
Р.Ф: Не.

В: Ти си номер едно в света, но ето че тази титла ти убягва. Приемливо ли е това за един шампион като теб? Можеш ли да го приемеш или е твърде трудно и си казваш: “Догодина ще опитам пак и ще спечеля!”?Р.Ф: Да, ако бях спечелил днес или миналата година нямаше да ми останат много цели в кариерата. А така тази остава отворена. И ако накрая я спечеля - колкото по-късно, толкова по-сладко.

Така че ще се опитвам отново и отново. Сега вече съм сигурен, че мога да я спечеля. След като изиграх три много добри РГ, през последните години се появи Рафа и спечели и трите. Така че борбата е между Рафа и мен.

Но аз направих същото с Родик на Уимбълдън, така е в тениса. Понякога се получават такива сблъсъци.

Но не е нещо, което не мога да преживея.

В: Казахте, че това често е по-скоро борба на психика, на преценка на противника в психологически аспект. Беше ли това по-важен фактор днес? Беше ли по-доминиращ в целия мач?
Р.Ф: Мисля, че днес борбата беше повече физическа, отколкото психическа. Защото и двамата имаме здрава психика, така че нещата се свеждат до физическата форма. Мисля, че в крайна сметка това предопредели резултата. Че той победи, защото днес беше по-добрият.

В: Кой от ударите ти или кое в тактиката днес те предаде най-много?
Р.Ф: Противникът ми беше труден, много ме затрудни. Това беше – не мога да кажа, че форхендът ми или бекхендът ми, волетата или сервисът бяха лоши. Всичко беше наред. Просто имах труден съперник.

В: Беше неприятно, че не можа да реализираш нито една от точките за пробив, но ти изравни мача. Може би ключът към този мач беше неговото подаване във втория сет. Би ли казал, че това се дължи на по-голямата му психическа стабилност в четвъртия сет?
Р.Ф: Да, третият и четвъртият сет минаха по сходен начин. И двамата имахме повече възможности, особено в първите два сета. След това внезапно започнахме по-лесно да удържаме сервис геймовете си. Аз сервирах по-добре, но може би ретурите ми не бяха толкова добри. Не знам.

Мислех си, че той сервира много солидно и доста точно. Това ме затрудни. Освен това игра много постоянно и накрая не ми даде много шансове. Беше трудно.

В началото той направи няколко НГ, но в края това вече го нямаше. Затова и не можех да направя нещо повече.

В: Ако сравниш емоциите си сега и преди година, как се чувстваш – по-философски настроен или по-разочарован?
Р.Ф: Не знам как съм се чувствал миналата година, но мисля, че бях разочарован за около пет минути. Същото беше и днес. Когато се върнах в съблекалнята, бях тъжен и разочарован и нямах какво да кажа. Най-лошото е, когато целият ти екип дойде и ти каже: “Гордея се с теб”, “Добре се представи”, “Лош късмет”. Това е най-тежката част.

Но няма нищо фатално. Играх на още един финал на турнир от ГШ. Имам отлични постижения.. Така че разочарованието минава бързо. Пък и имам опит. Това няма да ме убие, значи всичко е наред.

В: В разцвета на съперничеството си с Андре, Пит Сампрас каза, че Андре винаги предизвиква най-доброто у него. Че е единственият играч, срещу когото трябва да играе на 100 процента, за да го победи. Изпитваш ли подобно усещане спрямо Рафа, когато играеш срещу него на клей – че трябва да играеш на най-високо ниво и че той те кара да даваш най-доброто от себе си?
Р.Ф: Не знам. Той е много различен играч, изтощава те, омаломощава те. Принуждава те да правиш пропуски. По някаква причина никога не можеш да кажеш, че срещу него си играл страхотно.

Мисля, че ако беше десняк, щеше да е по-лесно. Но тъй като играе с лявата ръка, всичко се променя. Това е най-трудното. Затова никога не мога да кажа, че съм играл фантастично или зле срещу него, просто е необичайно.

В: И ударите му са много тежки?
Р.Ф: Да, както обикновено. С това съм свикнал, но все пак е трудно.

В: Като човек с опит на корта можеш ли да кажеш, че в такъв мач някоя грешка е непредизвикана?
Р.Ф: Не разбирам.

В: Говорим за предизвикани грешки. В такъв напрегнат мач, финал на турнир от ГШ и срещу Рафаел, има ли грешки, за които наистина би казал, че са непредизвикани?
Р.Ф: Да, определено имах предизвикани и непредизвикани грешки.

Но не е задължително човекът, който принуждава съперника си да сгреши, да е явният победител. Той е в добра форма.

И двамата имаме способността да поставяме съперника си под голямо напрежение. Днес той се справи по-добре. Беше много добър.

В: Мислиш ли, че по-специално във втория сет, когато контролираше играта, изглеждаше, че или правиш уинъри, или грешки. Сякаш точките се деляха на положителни и отрицателни. Мислиш ли, че контролът върху играта и това, че влагаш толкова сила в ударите, те изтощи физически за следващите сетове? И че този мач прилича много на миналогодишния финал?
Р.Ф: Начинът, по който мина втория сет, много ми хареса, защото аз решавах дали ще спечеля или ще загубя точката. В другите сетове имах усещането, че той диктува играта от основната линия.

Това е игра на най-високо ниво, да доминираш от основната линия. Той е в отлична форма. За съжаление аз просто не бях... Не бях в достатъчно добра форма, за да удържа докрай.

Но това не беше физически проблем. Той успя да се върне в мача и в края игра по-добре. Може би във втория сет аз не му позволих да играе толкова добре.

В: Рафа е само на 21, а играчи като Джокович стават все по-добри. Смяташ ли, че оттук нататък ще става все по-трудно да спечелиш тази титла или че шансът ти завинаги е пропилян?
Р.Ф: Но и много играчи си отиват. Нещата се развиват на фази. Понякога млад играч пробива, както Багдатис преди две години в Австралия, или пък други. И по-възрастни играчи се завръщат. В момента аз се чувствам в разцвета си.

Така че определено не смятам, че победите ми ще намалеят. Мисля, че с опита, който имам и физическата си форма, през следващите няколко години ще имам добри шансове на всеки турнир, в който участвам.

В: Тъй като оттук отиваш на Уимбълдън, можеш ли да забравиш загубата си на финал от ГШ, като знаеш колко добре се чувстваш там и колко добре играеш?
Р.Ф: Разбира се, винаги е лесно да забравиш клей сезона, защото за него толкова много се говори. Когато стигнем до тревата, всичко отминало. Същото е, когато след двете ми загуби от Каняс на хардкорт започна сезона на клея. Всичко остава в миналото. Смениш ли настилките, е лесно да забравиш всичко.

Така че, ако спечелиш, е чудесно. Ако загубиш, забравяш за това. А и много се вълнувам от сезона на трева. Това е отново голяма възможност за мен да спечеля на Уимбълдън. Ако спечеля петата си поредна титла там, това ще бъде просто невероятно.

Надявам се да си дам голям шанс. Този период от годината е труден. В рамките на месец и половина има два ГШ. Първият мина добре, надявам се Уимбълдън да мине още по-добре.

МОДЕРАТОР: Въпроси на френски, моля.

В: Какво в играта на Надал те мъчи най-много?
Р.Ф: Не разбрах въпроса.

В: Какво не ти харесва в играта на Надал? Кое най-много те затруднява?
Р.Ф: Той е много добър играч на клей. Съвсем просто е. Повтарям се. Мисля, че играе тенис на невероятно ниво. Движи се много добре на клей. Тича от единия край на корта до другия. Има фантастични удари на тази настилка и има много здрава психика за тази възраст. Вероятно това е и най-впечатляващото на такава млада възраст. Спечелил е три РГ на 21 г., това е много впечатляващо.

В: Днес времето беше горещо. Или поне по-горещо, отколкото през останалата част от турнира. Промени ли това отскока на топката на централния корт? Беше ли ти по-трудно?
Р.Ф: Може би. Е, след като загубих, ще кажа “да”. (усмихва се). Но това са само предположения. Дали ако валеше, щях да победя? Не знам. Но аз обичам и да е по-топло, защото сервирам по-добре, по-лесно е. Топките са по-бързи. Отскачат по-бързо, но въртеливото движение се запазва. А всички топки на Надал са въртеливи. Той е много добър играч.

Имам напредък с бекхенда, но и с форхенда. Сервисът ми също се по-добри. Така че вече нямам проблемите от началото, когато не знаех как да играя срещу него. По-спокоен съм, но и той е по-спокоен. Той се развива. Много добър играч е и заслужи победата си.

В: Коя част от играта му се е развила най-много спрямо миналата година?
Р.Ф: Не мисля, че има някакъв прогрес. Винаги съм смятал, че ако промени играта си, може би ще спре да побеждава на клей. Смятам, че трябва да запази този стил на игра, защото с този специфичен негов стил, е непобедим на клей. Победих го веднъж, в не много важен момент, но в Рим бях много доволен от представянето си.

В: Изкушаваш ли се да кажеш, че изигра този прекрасен турнир напразно? Или обратното, че това е още едно чудесно предизвикателство, че искаш да спечелиш, когато Надал участва?
Р.Ф: Не, това беше много положително за мен. Не мога да кажа, че би било същото, ако бях загубил в първия кръг. Много съм щастлив, когато се изправям пред такива ситуации и когато усещам, че мога да спечеля този турнир дори срещу Надал.

Просто трябва да се поставиш в такава ситуация. Винаги е трудно. Разбира се, това е само един час след края на мача и аз знам, че ще трябва да чакам една година. Но при олимпийските игри е още по-зле, защото спортистите чакат цели четири години.

Но знам, че догодина ще се върна и ще се опитам да играя още по-добре. Знам и че Надал ще бъде тук. Знам, че не е лесно да се спечели този турнир, вероятно затова досега не съм го спечелил.

Но сега искам да се концентрирам върху Уимбълдън, а за РГ ще говорим след АО.

В: В първия сет имаше възможността да спечелиш, но не можа да реализираш възможностите, които имаше, но срещу теб имаше играч като Надал. Как се почувства в този момент?
Р.Ф: Нямах проблем с това. Никога не реализирам 100 процента от точките си за пробив в един сезон, затова просто трябва да останеш концентриран. Трябва да си много концентриран. Той играеше много добре. Днес той не направи много грешки и това още повече ме затрудни.

Но бях много доволен от нивото на тениса, който играх в първия сет. После го загубих, това беше неприятно. След това спечелих втория сет. Но за съжаление не играх толкова добре в края на мача. Но той също вдигна нивото си и игра най-силно в края.

В: Той спечели три пъти поред тук, това прави ли го по-опасен в другите турнири от ГШ, на други настилки?
Р.Ф: Да, по-опасен. Това е. Много е просто.

В: Защо да е просто?
Р.Ф: Щом си спечелил един турнир от ГШ, значи можеш да спечелиш и другите. Точно като при мен, когато спечелих първия си Уимбълдън, си помислих: “Сега знам как се печели турнир от ГШ, значи мога да спечеля и USO, АО и РГ.” Това ти дава мотивация и самочувствие.

И предвид финала му на Уимбълдън миналата година, той знае, че и на всички други настилки може да спечели титлата. Лесно спечели в ИУ, а настилката там е много близка до тази на USO или тази в Австралия. Така че защо да не спечели и друг турнир от ГШ?

Но има още много добри играчи и не е лесно да спечелиш всички титли от ГШ.

В: Когато дойде тук тази година, беше победил Надал на Клей. Не си ли още по-разочарован заради това? Не бяха ли по-големи очакванията ти, тъй като го беше победил?
Р.Ф: Мислете каквото искате. Знам само, че в края на краищата днес съм разочарован и не ме интересува как съм играл през последните десет месеца или десет години. Исках да спечеля този мач и не успях. Разбира се, малко ми е тъжно. Но животът продължава.

Искам да поздравя Рафа за този красив турнир, за прекрасното му постижение. Той никога не е губил тук. Да падна от него не е като да падна от лъки лузър.

В: Ти го победи в Хамбург, но когато той дойде на РГ, усетихме, че е непобедим. Имаше ли и ти това чувство, когато излезе на корта?
Р.Ф: В никакъв случай. Знам, че мога да спечеля. Затова не излизам на корта с мисълта, че той е непобедим. Може би е непобедим за другите, но знам, че ако някой можеше да го победи в този турнир, това бях аз. Аз съм и единственият, който успя да спечели един сет срещу него.

Но за съжаление не успях да спечеля днес.

В: Има ли нужда да промениш нещо в играта си? Защото тенисът ти е абсолютно брилянтен. Видяхме го още от началото на този турнир. Но това не е достатъчно. От какво имаш нужда? Какво трябва да промениш в играта си, за да го победиш?
Р.Ф: Трябва да продължа да работя, но не мисля, че Рафаел или аз ще играем и на следващите десет финала тук. Но поне трябва да работя повече. Знам, че мога да го победя на всяка настилка, във всеки турнир. Не се страхувам, когато трябва да изляза срещу него и това е важно.

В: Успя ли да използваш плана или тактиката, които беше намислил? За нищо ли не съжаляваш?
Р.Ф: За нищо. Опитах се да си играя играта. Направих някои грешки, доста грешки. Третият и четвъртият сет бяха доста разочароващи. Мисля, че можех да играя по-добре, особено след втория сет, но не успях. Жалко. Но не съжалявам много.
Изображение

Потребителски аватар
AFROMAN
Мнения: 20
Регистриран на: 11 юни 2007, 13:34

Мнениеот AFROMAN » 11 юни 2007, 14:00

За мен Роже е най-великият. Страхотен спортист и човек. Голям шампион. Жалко че загуби финала вчера, но Рафа беше изключителен, той също ще стане голям шампион. Дано догодина Федерер да вземе и Ролан Гарос, единствената титла от Големия Шлем, която му липсва. :)
А когато падаме – ни остава единствено да се изправим отново ,
да се надяваме и да вярваме – да вярваме до последно!
А и след това , защото сме българи!
Всички сме един отбор , един народ – БЪЛГАРИЯ!!!

Потребителски аватар
coyotes
Мнения: 821
Регистриран на: 28 дек 2006, 03:45
Местоположение: sofia

Мнениеот coyotes » 11 юни 2007, 15:55

малко ме е яд.... малко ли казах???
МНОООООООООООООГО МЕ ЯД...!!! но какво да се прави, следващият път купата сте вдигне друг ;)

Потребителски аватар
Neo
Мнения: 3590
Регистриран на: 28 авг 2006, 16:26

Мнениеот Neo » 11 юни 2007, 16:06

Едно голямо благодаря за помощта. Не само за последната страница. :wink:

А тези снимки може и да много тъжни, но страшно ми харесват. И са много истински.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Мнениеот maryan unfaitful » 11 юни 2007, 16:11

Наистина са много хубави. Сега като заплющи на Уимбли, ще си върне усмивката.
Вамоските пишат, че май имал някакъв мускулен проблем - нищо сериозно, преумора на някакъв абдуктор. Тъй като той пише, че не иска да рискува травма, може би това е най-вече причината да се оттегли от Хале.
Изображение

Потребителски аватар
Neo
Мнения: 3590
Регистриран на: 28 авг 2006, 16:26

Мнениеот Neo » 11 юни 2007, 16:16

И аз го прочетох това за леката контузия, английските коментатори по Евроспорт го били приказвали още по време на мача. Дано да няма общо с проблемите в бедрото преди Рим. :roll:

Та така, тъжните моменти нека да останак тук, но все пак темата преживя и не малко победи - цели 64. 8)

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последна промяна от Neo на 11 юни 2007, 16:36, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
AFROMAN
Мнения: 20
Регистриран на: 11 юни 2007, 13:34

Мнениеот AFROMAN » 11 юни 2007, 16:18

maryan unfaitful написа:Наистина са много хубави. Сега като заплющи на Уимбли, ще си върне усмивката.
Вамоските пишат, че май имал някакъв мускулен проблем - нищо сериозно, преумора на някакъв абдуктор. Тъй като той пише, че не иска да рискува травма, може би това е най-вече причината да се оттегли от Хале.


Не съм много запознат с тенис историята, но когато Федерер спечели първия си Уимбълдън 2003 или 2004 нз, вие ще кажете, още преди самият турнир ми харесваше как играе, както и на мачовете в Лондин. Оттогава ми е любимият тенисист заради удивителните качества и страхотната техника, напомня ми на Джим Къриър и големия Пийт Сампрас. Онзи Уимбълдън май беше и първият му трофей от Големия Шлем. Убеден съм, че и тази година ще спечели Уимбълдън.
А когато падаме – ни остава единствено да се изправим отново ,

да се надяваме и да вярваме – да вярваме до последно!

А и след това , защото сме българи!

Всички сме един отбор , един народ – БЪЛГАРИЯ!!!

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Мнениеот maryan unfaitful » 11 юни 2007, 16:24

Безусловно Роджър е фаворитът за Уимбълдън. Няма да си кривя душата, че след миналогодишното стигане на Рафа до финал тая известни надежди (ако не друго, поне да стигне до финал), мисля, че той развива играта си донякъде с тази идея, но най-хубавото е, че този купон тепърва предстои и ще имаме достатъчно време да се радваме и да се караме. :lol:
Изображение

zlatibs
Мнения: 1619
Регистриран на: 03 мар 2006, 14:33
Местоположение: Бургас
Контакти:

Мнениеот zlatibs » 17 юни 2007, 10:49

Ани,защо не удариш едно ключе на тази тема.Нали вече новата е отворена! :roll:

Потребителски аватар
annysy
Модератор
Мнения: 14896
Регистриран на: 16 май 2006, 19:40
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот annysy » 17 юни 2007, 11:00

:oops: То тогава толкова бързо я отвориха, че не съм се и усетила да заключа тази, ок :wink:
Изображение


Върни се в “Тенис”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта

cron