История - минало и настояще

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

История - минало и настояще

Мнениеот 8 » 13 сеп 2017, 11:53

Оказва се, че от скандинавците поне Норвегия и Швеция реално са наистина социалистически държави. Аз си мислех, че това е просто лаф заради високия стандарт на цялото население там, но то си има и аргументи. Учуден съм поне в случая с Норвегия, защото от работата ми (покрай норвежка крона и петрол) бях останал с впечатление, че са от резкия англосаксонски вид какъвто например (извън очевидните англоговорящи САЩ и Великобритания) е например Швейцария. Но не бил такъв случай. Норвегия е много напред, но принципа е коренно различен от швейцарския. И двете не искат да влизат в ЕС и да делят, щото са много напред, но по различен начин е станало.

В Норвегия на практика има една партия. НРП (норвежка работническа партия) и всичко останало е за цвят. Сигурно в над 80% от случаите, ако не и над 90%, тя печели изборите.

Обаче има едно много сериозно разминаване в понятието социализъм. Те са фенове на соца, но не са на комунизма. Ние, поне така сме учени, не виждаме голяма разлика между двете. Може би разликата най-добре се вижда при шведския модел с голямото деление на РЕФОРМАТОРИ и РЕВОЛЮЦИОНЕРИ. Въпреки, че са в една посока спрямо богаташи, консерватори, диви капиталисти, краля, методите са различни.
Ако си цесекар бъди докрай!

Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта

cron