Келепир безспир, ай сиктир!

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Al » 07 окт 2014, 16:07

Христолов написа:Няма как да го разберете, ако не сте минали през това. Просто ститият на гладния не вярва.


Съгласен съм, аз относно това не споря и с 8. Неведнъж съм подчертавал, че често говоря, как трябва да бъде на теория СПОРЕД МЕН. Ясно е, че има разлика с реалността. Далеч съм от мисълта, че "американската мечта" е реализируема за всекиго. Освен знания/умения трябва и късмет. Или както казва Форд "Късметът е това, което се случва когато подготовката срещне добрата случайност."

Христолов написа: За Ал не знам нищо.


Що се отнася до моята личност - 2 години бях безработен (2001-2002 г.) с епизодична заетост на парче. Мъка голяма. 2003 г. се явих на конкурс за мястото, на което работя и сега. 45 кандидата, подали документи; от тях 18 допуснати до тест. След резултатите от теста викат на интервю 5. И ей ме на... Това го пиша единствено, за да подчертая, че нямаше никакво значение къде съм роден, както и че точно в този момент бях гладен. :idea:

Години по-късно успоредно с работата си отворих и фирма, чрез която продавам уменията си. Почивен ден имам от дъжд на вятър (напр. тази година до септември имах 1 (един) ден отпуск). Като се прибера вечер от работа, започвам да работя за фирмата си; работя и в събота, и в неделя.

А най-забавното е, че съм страшно мързелив и всичко друго, но не и енергичен и деен. Мичо може да го потвърди. :qipag:
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
Мичо
Site Admin
Мнения: 30049
Регистриран на: 20 мар 2005, 15:07

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Мичо » 07 окт 2014, 16:17

Потвърждава. :badgrin: :badgrin: :badgrin:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Изображение

Потребителски аватар
Христолов
Мнения: 7678
Регистриран на: 14 сеп 2007, 18:19
Местоположение: Във форума!

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Христолов » 07 окт 2014, 16:35

Не знам каква ти е работата, но ще се опитам да дам един пример. С риск да се окаже неподходящ за теб, но би трябвало да схванеш в общи линии. Как да те измести някой роден в бедно овчарско семейство в забутано странджанско селце, който е природно по-интелигентен и възпитан в повече трудолюбие от теб? Някой, който няма пари изобщо да стигне до столицата, камо ли да отседне някъде и да чака резултатите от тестовете и да се явява на отделни интервюта? А ти през това време си живял някъде, имал си телефон на който да ти звъннат, имал си компютър с интернет да пратиш биография....

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Vesela Taneva » 07 окт 2014, 17:13

В И П- Висока Избирателна Пасивност:
Изображение
-------------------------------------
Al написа:
Почивен ден имам от дъжд на вятър (напр. тази година до септември имах 1 (един) ден отпуск). Като се прибера вечер от работа, започвам да работя за фирмата си; работя и в събота, и в неделя.
А най-забавното е, че съм страшно мързелив и всичко друго, но не и енергичен и деен.

Да, сега ми става ясно защо някои хора имат леви убеждения и искат социалдемокрация! :D
Последна промяна от Vesela Taneva на 07 окт 2014, 17:46, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Христолов
Мнения: 7678
Регистриран на: 14 сеп 2007, 18:19
Местоположение: Във форума!

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Христолов » 07 окт 2014, 17:44

След като ЦИК официално обяви резултатите от проведените предсрочни парламентарни избори на 5 октомври, вече може да се пресметне и държавната субсидия за отделните партии, получили повече от 1% от гласовете на избирателите.

За една година държавата дава на партиите 35.6 милиона лева, за четири години сумата набъбва на 142.4 милиона лева. Според последното решение на Народното събрание по времето на правителството на Пламен Орешарски, един глас е оценен на 11 лева и 50 стотинки.

Преди 2011 година цената на гласа бе свързана с процент от минималната работна заплата, след това обаче правоимащите си вдигнаха парите.

Ето и числата:

ГЕРБ – 32.662% – 48 583 000 лева

БСП – лява България – 15.406% – 22 921 000 лева

ДПС – 14.832% – 22 054 000 лева

Реформаторски блок – 8.884% – 13 218 000 лева

Патриотичен фронт – 7.284% – 10 830 000 лева

„България без цензура” – 5.697% – 8 470 000 лева

„Атака” – 4.517% – 6 720 000 лева

АБВ – 4.150% – 6 170 000 лева

„Движение 21” – 1.195% – 1 770 000 лева

„Глас народен” – 1.137% – 1 690 000 лева


горд съм, че с негласуването си за натрапените ми като "възможност за избор" боклуци спестих 46 лева от държавния бюджет!

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот 8 » 07 окт 2014, 18:32

Това ме втрещи :shock: Каква е била идеята да продължава да работи, да тече стаж ли, кво ли?

Идеята е, че са пенсионери и нямат пари, а баща ми беше и раково болен. Колкото и да са гордея с родителите си те не са богове. След лечението на възможно най-доброто място в България, как успя майка ми тя си знае, все пак след това трябва и да се живее.
Може да ти звучи като софиянец неприемливо ама няма алтернативи. Първо отиват на село, защото във Варна нямат пари за тока да плащат. На село събират съчки и ги палят. Второ там работа няма, най-близката е в Средни колиби, някакъв частник с хотел, разбира се 20 годишен. Баща ми сваля всеки ден майка ми до град Елена с колата и вечерта пак с колата я прибира. Този бензин плюс билетчето Елена-Средни колиби в двете посоки е 12 лева. Тя получава 14. От нейна гледна точка може да си купи хляб. За това работи цял ден. Никой в болниците не те пита ако нямаш пари, никой не гони частника за ненормални условия. Напусна след 3-4 месеца, защото не им давали и да обядват. Филията намазана с масло е имала първа възможност да яде вечер на връщане в риса. Освен камериерка и сума ти и други неща е трябвало да храни и кучетата, някакви едри, а тя има непоносимост към животни и е алергична.

Това е великата идея. Ще я разбереш след 30-40 години. Ще стигне и до София непосредствено преди да изчезне България.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Vesela Taneva » 07 окт 2014, 18:52

ГЕРБ ще започне консултации за осигуряване на подкрепа за кабинет на малцинството с всички останали седем парламентарни сили в новото Народно събрание в понеделник, 12 октомври, когато е и крайният срок, в който ЦИК трябва да обяви имената на избраните народни представители от всички политически сили. Това е решила на заседание във вторник Изпълнителната комисия на ГЕРБ, съобщи партийният пресцентър.Въпреки че ГЕРБ официално са бесни на Реформаторския блок заради ултиматума лидерът на партията победител в изборите да не е премиер в новия кабинет, Борисов очевидно опитва да си осигури подкрепа от отделни формации от блока - нещо, което мнозина анализатори прогнозираха - като предложи министерско място за "хората на Кунева".
Реформаторите очевидно не са единни в отношението си към ГЕРБ и Борисов, а дали ще успеят да застанат зад обща позиция ще стане ясно след срещата на лидерите на всички партии във формацията в сряда. На нея те трябва да уточнят отношенията помежду си и към лидера на ГЕРБ, както и да определят приоритети в предстоящите преговори за сформиране на кабинет.

Правителство трябва да има дори да е на малцинството. Има да се приема бюджет, да се направят усилия за възстановяване на плащанията по европрограмите, които бяха спрени при правителството на Ореха, да се разреши скандала с КТБ, да се въведе енергиен борд и т.н. Всичко това е много по-важно от лични амбиции и партиен престиж. За жалост нямам вяра в дългото съществуване на правителство на малцинството и е напълно вероятно на пролет да има нови избори. Само да не влезем в италианската спирала на нестабилни правителства и вечни избори. Това ще ни разори напълно!

Потребителски аватар
Христолов
Мнения: 7678
Регистриран на: 14 сеп 2007, 18:19
Местоположение: Във форума!

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Христолов » 07 окт 2014, 19:19

Тия пък посерковци от ислямския блок не стига че едвам събраха осем процента всичките събрани от кол и въже партии и движения вътре (грубо по процент на всеки) ами сега преговори щели да водят и условия поставят. :qipbj:

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот 8 » 07 окт 2014, 22:59

Христолов написа:Няма как да го разберете, ако не сте минали през това. Просто ститият на гладния не вярва.


Това е абсолютната истина. Винаги и безотказно е така. Само едно уточнение, което с годините установих. Като по-малък думата "не вярват" в поговорката я разбирах в смисъл на "много добре знаят какво е, но се правят на чалнати, защото не им отърва", но с времето и слушайки тук години наред софийските форумци си мисля, че е друго. Те не отказват да повярват, те просто не вярват на това, не го разбират. Това е смисъла на "сития на гладния не вярва", а защо е така вече ми е малко трудно да повярвам, защото не се иска много акъл. Просто трябва да НЕ СЕ ГЛЕДА само от собствената камбанария, но явно като става дума за друг с по-нисък статус съзнанието ти автоматично отказва да го прави, още по-малко пък за да достига до някакви изводи, че има някаква, макар и косвена, вина за това му състояние.

Ето един друг пример подобен на софиянци за който също въпросните лица не изпитват никаква вина спрямо останалото население и дори и по-лошо, чувстват се те жертвите. Това е естественото им състояние, не да се преструват. Става дума за жертвите на КТБ. В момента имаме проблем с 3 милиарда, това е и една от първите задачи на новото правителство което и да е то, да осигури тези пари. От гледна точка на депозитар в тази банка той е измамен, а сега го и бавят с връщането на парите при положение, че закона му ги гарантира и не трябва да има такова бавене. От моя гледна точка обаче ще трябва да храня поредния хрантутник, точно като софиянци. Защо?

Спазваме закона и възстановяваме влоговете до 100 000 евро. Връщаме там 3 милиарда. Парите обаче идват отнякъде. "Държавата" не е неопределено понятие, това означава от цялото население. Например можеше тези 3 милиарда да отидат при пенсионери, деца с недъзи, здравеопазване, образование и т.н., но не, ще отидат за някакво разграбване на банка. Въпреки, че ограбените не са виновни и в някаква степен им съчувствам, защото и аз или някой мой познат или роднина също би могъл да бъде сред тях.......на мен честно казано не ми пука. Ще обясня защо.

За мен те са богати. Да, може да са от средната и дори ниската класа, но от тази част на населението, което МОЖЕ ДА ЗАДЕЛЯ ПАРИ за влогове. Аз дори и това не мога. От какъв зор точно такива като мен ще го възстановяват сега? Разбирам мъката им, но да си гонят крадците и дай боже да си вземат парите, но ако не могат до там, защо още по-нямащи ще трябва да им ги възстановяваме? В крайна сметка те са вземали решение в коя банка да си внасят парите и да си носят последствията. Ако се чувстват подведени от държавата, че лицензира нещо което не издържа с времето, то, и с право, да си гонят държавните любимци и да ги обезглавят-министри, депутати, съдии, банкери. Не бих ги обвинил ама да обира пешкира винаги най-бедния не съм съгласен.

Ето, те са същите като софиянци (но еднократно, а не през цялото време).
Основна такава паплач са лекарите, полицаите, адвокатите. Едно е справедливото възнаграждение и друго "аз искам и не ме интересува кой ще пострада от това".
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Al » 08 окт 2014, 10:04

Христолов написа:Не знам каква ти е работата, но ще се опитам да дам един пример. С риск да се окаже неподходящ за теб, но би трябвало да схванеш в общи линии. Как да те измести някой роден в бедно овчарско семейство в забутано странджанско селце, който е природно по-интелигентен и възпитан в повече трудолюбие от теб? Някой, който няма пари изобщо да стигне до столицата, камо ли да отседне някъде и да чака резултатите от тестовете и да се явява на отделни интервюта? А ти през това време си живял някъде, имал си телефон на който да ти звъннат, имал си компютър с интернет да пратиш биография....


Христол, некоректно сравнение. Аз ако искам да стана овчар, ще съм в по-неизгодно положение от цитирания от теб. То ако искам да работя в друг град или в друга държава, ще съм в същото положение (ок, имам интернет...). Освен това изрично писах: "И пак казвам - всеки е свободен да отиде да живее, учи, работи където си пожелае. Да, не са еднакви изходните условия. Но няма как да бъдат уеднаквени за всички. Никъде."
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Al » 08 окт 2014, 10:14

8 написа:
Това ме втрещи :shock: Каква е била идеята да продължава да работи, да тече стаж ли, кво ли?

Идеята е, че са пенсионери и нямат пари, а баща ми беше и раково болен. Колкото и да са гордея с родителите си те не са богове. След лечението на възможно най-доброто място в България, как успя майка ми тя си знае, все пак след това трябва и да се живее.
Може да ти звучи като софиянец неприемливо ама няма алтернативи. Първо отиват на село, защото във Варна нямат пари за тока да плащат. На село събират съчки и ги палят. Второ там работа няма, най-близката е в Средни колиби, някакъв частник с хотел, разбира се 20 годишен. Баща ми сваля всеки ден майка ми до град Елена с колата и вечерта пак с колата я прибира. Този бензин плюс билетчето Елена-Средни колиби в двете посоки е 12 лева. Тя получава 14. От нейна гледна точка може да си купи хляб. За това работи цял ден. Никой в болниците не те пита ако нямаш пари, никой не гони частника за ненормални условия. Напусна след 3-4 месеца, защото не им давали и да обядват. Филията намазана с масло е имала първа възможност да яде вечер на връщане в риса. Освен камериерка и сума ти и други неща е трябвало да храни и кучетата, някакви едри, а тя има непоносимост към животни и е алергична.

Това е великата идея. Ще я разбереш след 30-40 години. Ще стигне и до София непосредствено преди да изчезне България.


Надявам се, че сега баща ти е добре.

3-4 месеца е страшно много време за такава работа, която ти носи един хляб. След като я е почнала, явно не е имала друг избор. Както си го написал, човек остава с впечатление, че през това време родителите ти са се хранили само с това. Дано не е така. Предполагам, че е била по-различна ситуацията. И дали чисто физическото оцеляване е налагало работата, или е комплекс от фактори.
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Al » 08 окт 2014, 10:17

Vesela Taneva написа:
Al написа:
Почивен ден имам от дъжд на вятър (напр. тази година до септември имах 1 (един) ден отпуск). Като се прибера вечер от работа, започвам да работя за фирмата си; работя и в събота, и в неделя.
А най-забавното е, че съм страшно мързелив и всичко друго, но не и енергичен и деен.

Да, сега ми става ясно защо някои хора имат леви убеждения и искат социалдемокрация! :D


Както неведнъж, пак не разбрах връзката... :roll:
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
Христолов
Мнения: 7678
Регистриран на: 14 сеп 2007, 18:19
Местоположение: Във форума!

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Христолов » 08 окт 2014, 10:24

Al написа:
Христолов написа:Не знам каква ти е работата, но ще се опитам да дам един пример. С риск да се окаже неподходящ за теб, но би трябвало да схванеш в общи линии. Как да те измести някой роден в бедно овчарско семейство в забутано странджанско селце, който е природно по-интелигентен и възпитан в повече трудолюбие от теб? Някой, който няма пари изобщо да стигне до столицата, камо ли да отседне някъде и да чака резултатите от тестовете и да се явява на отделни интервюта? А ти през това време си живял някъде, имал си телефон на който да ти звъннат, имал си компютър с интернет да пратиш биография....
Христол, некоректно сравнение. Аз ако искам да стана овчар, ще съм в по-неизгодно положение от цитирания от теб. То ако искам да работя в друг град или в друга държава, ще съм в същото положение (ок, имам интернет...). Освен това изрично писах: "И пак казвам - всеки е свободен да отиде да живее, учи, работи където си пожелае. Да, не са еднакви изходните условия. Но няма как да бъдат уеднаквени за всички. Никъде."

Значи пак се връщаме в изходната точка. "всеки е свободен да отиде" е само в смисъл, че никой не му забранява, но действително не се получава така заради различията в готовите дадености. Което не казвам, че не трябва да е така - напълно естествено положение във всякакви обществени строеве през вековете. Само се дразня, когато някой скочил от по-висок трамплин изтъква, че заслугата е изцяло негова, а който е под него е некадърен, мързелив и прочее.

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот 8 » 08 окт 2014, 10:25

Какво било няма значение. Хранили са се с каквото могат.
Не, баща ми не е вече жив, но това е друга история или по-точно продължение на казаното в което няма да навлизам. Преди два месеца почина.

Освен това изрично писах: "И пак казвам - всеки е свободен да отиде да живее, учи, работи където си пожелае. Да, не са еднакви изходните условия. Но няма как да бъдат уеднаквени за всички. Никъде."


Това не е вярно. Ако втората част от написаното беше вярна нямаше да има проблем, но не е така.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Al » 08 окт 2014, 10:30

Христолов написа:
Al написа:
Христолов написа:Не знам каква ти е работата, но ще се опитам да дам един пример. С риск да се окаже неподходящ за теб, но би трябвало да схванеш в общи линии. Как да те измести някой роден в бедно овчарско семейство в забутано странджанско селце, който е природно по-интелигентен и възпитан в повече трудолюбие от теб? Някой, който няма пари изобщо да стигне до столицата, камо ли да отседне някъде и да чака резултатите от тестовете и да се явява на отделни интервюта? А ти през това време си живял някъде, имал си телефон на който да ти звъннат, имал си компютър с интернет да пратиш биография....
Христол, некоректно сравнение. Аз ако искам да стана овчар, ще съм в по-неизгодно положение от цитирания от теб. То ако искам да работя в друг град или в друга държава, ще съм в същото положение (ок, имам интернет...). Освен това изрично писах: "И пак казвам - всеки е свободен да отиде да живее, учи, работи където си пожелае. Да, не са еднакви изходните условия. Но няма как да бъдат уеднаквени за всички. Никъде."

Значи пак се връщаме в изходната точка. "всеки е свободен да отиде" е само в смисъл, че никой не му забранява, но действително не се получава така заради различията в готовите дадености. Което не казвам, че не трябва да е така - напълно естествено положение във всякакви обществени строеве през вековете. Само се дразня, когато някой скочил от по-висок трамплин изтъква, че заслугата е изцяло негова, а който е под него е некадърен, мързелив и прочее.


То така стана и с ЕС - всеки може да пътува където си поиска. Само да има кинти...
И да, никога не е имало равен старт. В някои отношения си с по-добър старт от друг, в други отношения си много по-зле от трети. Нормално е, не виждам драмата.
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта