Келепир безспир, ай сиктир!

Потребителски аватар
Мичо
Site Admin
Мнения: 30049
Регистриран на: 20 мар 2005, 15:07

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Мичо » 21 окт 2014, 20:29

:qipbl: Ама не мрат. А пъплят насам и ми дишат въздуха. :qipbd:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Изображение

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот emevev » 21 окт 2014, 23:46

tridant написа:Този пример не е верен , я опитай с друг :wink:


Прави впечатление , че често ти се случва числата да ги използваш доста фриволно. За случая Голдомор се сещам .



След 1985 г. правителството не отчита ясно изразената тенденция на системно влошаване на търговския баланс, когато дефицитът започва да нараства от 85 млн. долара до 1,3 млрд. долара през 1989 г. Това развитие е пряк резултат от постоянното изтощаване на ресурсите за износ, което пък е съпроводено от постоянно нарастване на вноса. Цифрите за периода 1987-1989 г. сочат износ в размер на 4,2-4,5 млрд. долара. Към тези цифри следва да се прибави и фактът, че вносът превишава износа ........

Ако през 1980 г. салдото на търговския баланс в конвертируема валута е +965 млн. щ.д., за годините 1986-1989 цифрите са: -1094, -1189 и -921 млн. щ.д.




5 и 6 Октомври, 2004 .в. Монитор , както и в много други вестници от тези дати.

Когато спреш да четеш САМО И ЕДИНСТВЕНО материали, които ти допадат (понеже са антисоц), може и да си срещнем мнението някъде... ;)

1. Ти си вярвай на статията Люба Манолова, пък аз ще си вярвам на всички останали:
http://www.theodora.com/wfb1989/bulgaria/bulgaria_economy.html
Exports: $16.8 billion

http://www.novazora.net/2010/issue13/story_12.html
обем на износа през 1989 г. - 16,2 млрд. щ.д. - т.е. 83 пъти повече от 1939 г.


И понеже данни за 80-те няма много-много, то спокойно може да провериш износа ни в първите години на 90-те (такива данни има много из нета), та да се убедиш, че тези 4млрд, за които пишеш, са нереални!! (освен ако вярваш, че през 90-те сме си увеличили износа, разбира се) :D

2. Боравя свободно с числата, ама избягвам да го правя с... порядъка ;) Когато сбърках числото за процента немски войски, на което Дели много се зарадва, нямаше особено значение, понеже смисълът не се променяше: огромна част от войските са били там - не е като да бълвате колко огромен ни бил външния дълг в онези години, пък сега ни е по-голям, а и повечето държави, към които се стремим, имат повече... И акълът ми не може да побере: защо веднъж не прочетохте нещичко за тези външни дългове на държавите, ми само го повтаряте като някакъв невероятен парадокс?!?

А щом си фен на сравненията, ето:

http://vemiplast.wordpress.com/2012/05/31/%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0/
http://petel.bg/Kak-zhivyahme-predi-10-noemvri-1989-godina--I-chast--__56347
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот 8 » 22 окт 2014, 06:31

И акълът ми не може да побере: защо веднъж не прочетохте нещичко за тези външни дългове на държавите, ми само го повтаряте като някакъв невероятен парадокс?!?


То си има цяла тема, болна тема, на Запад по този въпрос, но аз се убедих, че както винаги става в живота тези които се пишат за най-просветени всъщност са най-неинформирани. Пръснете се от злоба ама без да съм бил в езикова, по курсове или в чужбина съм и преводач. От друга страна въпреки многото пари в София сте си останали блудкави разбирачи четящи някакви неясни български сайтове.

Та по темата за която Емо ви алармира да прочетете нещо. То е тъжно ако не знаете нищо. Излиза, че сте някакви коне с капаци заобградени от новините на някакво местно ниво и пълни невежи за световни тенденции. Истината е следната, поне както най-добре според мен я определи един западен специалист. Тя е, че СЕГА РАБОТЕЩОТО ПОКОЛЕНИЕ ЩЕ ПЛАТИ ДЪЛГОВЕТЕ НА ПРЕДНОТО, БЕЙБИ БУМ ПОКОЛЕНИЕТО. Това е най-краткия вариант на реалността. Въпреки че не е директно плащането реално то е все едно пенсионерите от последните десетилетия са теглили някакъв заем, който ще плати следващото поколение, наскоро започналите работа и тези които ще започват. Те пък все едно са теглили един голям заем, който разбира се не са, но ще изплащат. Това са огромните публични дългове в отделните държави.

Накратко казано комфорта на немските (и другите западни) баби които се впускат в пенсионна възраст да си изживеят старините, най-вече по курорти по света, се осигурява от трансфери, които задължително са били правени и се правят без пропуск, но не винаги е било лесно и да е нямало икономически кризи, тоест понякога са финансирани от държавата................това по-нататък ще бъде платено. Изключително нечестно спрямо моето и вашето поколение на Запад, защото то освен че трудно ще има тези привилегии като пенсионери ще трябва и да плаща тези на други хора.

Малко с цифри да се покаже драмата. След години вместо сегашните четирима ще бъдат двама които ще издържат един пенсионер. Нали се сещате, че те няма да се съгласят наполовина да им паднат привилегиите, напротив, с годините трябва да растат също като заплатите. Така тези двама които ще останат, проблема идва от ниската раждаемост, ще трябва да си плащат много повече за масрафа на неработещ плюс наследяват и дългове за изплащане. Огромни дългове, често повече от годишния БВП, тоест говорим за хиляди милиарди.

Това частично се цака с привличането на млади хора от държави като нас. Веситата са глупави и им дай демокрация, тоест колко му е да окрадеш бедна държава и да им дадеш после по хиляда паунда за работа в селското стопанство, те се кефят на това и ето намалява малко бремето върху там работещото население, но това не решава проблема. Разбира се нищо не се губи на този свят и този бонус се компенсира у нас, където спада и още и без това ниското ниво на стандарта на пенсионерите. То и сега тук съотношението е един работещ за един пенсионер, далеч по-критично от очакваното след години катастрофално на запада, но те си гледат техния проблем и никой не го вълнува тукуашния още повече че има глупачета които им помагат тук с викове за демокрация и погрешно насочващи гнева си към комунистите сякаш те изсмукват работещото ни население.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Vesela Taneva » 22 окт 2014, 08:18

Понеже тук някой ме нарича глупачка, защото вярвам в демокрацията и в друга икономическа система, която си е жива и здрава по света и само у нас боледува, искам да си повторя простичкото въпросче:
Vesela Taneva написа:Само един въпрос ще задам и край.
Защо се провали соца. навсякъде? Производство, пазари и т.н., но......нищо не излезе!
Без всякакво значение е вече защото за починалия по-добре нищо отколкото лошо, но все пак!

И за съветската "перестройка"ми е интересно да понауча какво, защо и как!

tridant
Мнения: 6129
Регистриран на: 30 ное 2006, 23:33

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот tridant » 22 окт 2014, 09:05

Емо , само ще кажа , че данните изнесени от ЛЮБА МАНОЛОВА са официалните -изнесени или потвърдени от съответните министерства.

При Нова зора по друг начин стоят нещата


* данните са взети от забележителния труд на инж. Иван Кременски, от Варна, “България в Европа и света през 20-ти век”
5.03.2010 г.


Не , няма как да си срещнем мненията при условие , че ти се обосноваваш на цифри-очевадно нефелни.
Изображение

Потребителски аватар
rafaelis
Мнения: 5764
Регистриран на: 06 мар 2008, 19:22

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот rafaelis » 22 окт 2014, 14:28

tridant написа:Един път тая държава нещо хубаво да даде и веднага... :D

... отече работата. :qipag:

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот 8 » 22 окт 2014, 15:40

Vesela Taneva написа:Понеже тук някой ме нарича глупачка, защото вярвам в демокрацията и в друга икономическа система, която си е жива и здрава по света и само у нас боледува, искам да си повторя простичкото въпросче:
Vesela Taneva написа:Само един въпрос ще задам и край.
Защо се провали соца. навсякъде? Производство, пазари и т.н., но......нищо не излезе!
Без всякакво значение е вече защото за починалия по-добре нищо отколкото лошо, но все пак!

И за съветската "перестройка"ми е интересно да понауча какво, защо и как!


Китай е на път да стане до няколко години най-голямата световна икономика......Китай НЕ Е капиталистическа държава ако ти е направило впечатление. И тук задавам твоя въпрос. Защо соца изпреварва капитализма?

Не си глупачка, но си много наивна.

Аз също харесвам демокрацията ако:
-пазарите се отворят, когато имам предимство, не обратно
-ако притока на емигранти е от запад на изток
-ако съм открил първи други континенти, изсмукал съм ресурсите и местното население говори български, за да върви по-лесно бизнеса след това
-ако източното рицарство е разграбило, плячкосало, сринало най-модерната и развита западна столица
-ако аз решавам къде ще има войни, кои войни са справедливи и кои на терористи-съответно основен глас искам във всички международни политически и икономически организации, така че да мога да подкрепям икономиката си ако нещо не се справя сама
-и други подобни екстри

Тогава съм с две ръце за демокрацията и откритите граници и пазари. Кво толкова!? Ще завзема западните, а те ще гладуват. Дано да удържат на твоите завети и да продължат да се трудят за демокрация, а не да се светнат и да вдигнат някоя война.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Vesela Taneva » 22 окт 2014, 16:01

Много съжалявам, но моят въпрос беше съвсем различен:
Защо соца. въпреки, че тук някои хора пишат за производство, износ, пазари и т.н. СЕ ПРОВАЛИ!?!
А в Китай "соца" им е такъв:
Милионерите в Китай надхвърлиха 1 милион, а мултимилионерите 179 000 Около 84% тях имат бизнес в източните, северните и южните провинции на страната. Милионерите в Китай надхвърлиха 1 милион, но останалата част от населението особено в провинциите живее в много мизерни условия.

За сведение населението в Китай е 1милиард и 350 милиона! Колкото до свободата на словото там, имат си и дисиденти в Китай:
http://www.capital.bg/light/revju/knigi ... _prikazka/
Соц в момента има в Куба, където от миналата година им разрешиха да си купуват мобифони, а от тази коли. Да не забравя и Северна Корея където до скоро хората нямаха достъп до интернет.

пп Един чукча казал: Чукча писател, чукча не читател! :D

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот 8 » 22 окт 2014, 18:04

В Куба и Северна Корея дали е точно соц? Комунизъм никакъв ли няма? Щото социалистически, но не и капиталистически подходи има в много развити държави, например скандинавските.

Китай какво, що, няма значение, ще започне да диктува правилата. Как обаче стигна до тук като според теб соца е обречен и не би трябвало да има такова тяхно производство, което завладя света?

Много съжалявам, но моят въпрос беше съвсем различен:
Защо соца. въпреки, че тук някои хора пишат за производство, износ, пазари и т.н. СЕ ПРОВАЛИ!?!

Въпросът ти е логически неправилен. Все едно аз да задам въпроса защо Реал се провали като Реал още не се е провалил и е действащия европейски шампион.

Как да ти отговоря, че соца се е провалил като социалистическа държава почти е стигнал върха на световен лидер?
Да не говорим, че и Русия си стъпва на краката и е някакъв фактор, макар и засега не като преди един от двата най-големи.

Ако соца се беше провалил досега "демокрациите" да бяха навлезли в Русия или Китай, за да си въдворят демокрацията в техния стил по подобие на този в Югославия и Ирак...........ама не става и си кротуват. Путин не е обявен за Саддам или Милошевич, а щеше ако имаше начин как да се смаже държавата зад него.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот Vesela Taneva » 22 окт 2014, 18:41

Странни представи за соц! :wink: А да се бърка упорито социализъм със социална демокрация е повече от изненадващо. Колкото до стъпването на Русия на крака:
От 13.10. 2014 Дневник

Еврото достигна исторически максимум днес на Московската борса, като премина 51.2 рубли, съобщи "Ведомости". Предишният максимум беше постигнат на 3 март. Курсът на долара днес достигна 40.38 рубли.
В момента е необходимо да бъдат приемани мерки, които да намалят влиянието на спадането на курса върху инфлацията, така че да не пострадат спестяванията и доходите на гражданите, добави Набиулина, която е председател на Централната банка на Русия. По думите ѝ през последните 10 дни централната банка е продала 6 милиарда долара, за да поддържа курса на рублата.

Като прибавим и това, че "Руската мечка става мезе на Китайския дракон" и допуска тези "социалисти" до стратегическите си отрасли, работата е повече от ясна!
Нямате смислен отговор на въпроса ми и няма смисъл да се занимавам повече!
И без това ме интересуват най-вече Бг и ЕС

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот 8 » 22 окт 2014, 22:15

Спадът на рублата отразява моментните парични потоци на инвеститорите, а те не са към Русия заради кризата в Украйна.

1. Моментно, не значи че при утихването няма да се върнат където са били.
2. Еврото също се срина последните месеци. С 15 цента! Над 10% обезценка. Заради същата криза. Нормални явления за близките географски до Украйна територии на Русия и еврозоната. Според теб Европа разпада ли се?
3. С такива първични сигнали на пазарите няма смисъл да се бориш. Те панически продават. Руската централна банка защо да използва резерва си от 450 милиарда долара!? Има смисъл да го използва ако всичко е утихнало, но напук някой спекулант продължава да продава.
4. Обезценката на една валута води до засилване на износа и конкурентността на икономиката. Дали това е лошо?
5. Американският долар последните 15 години се обезценява. Ама нищо не казваш.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот 8 » 23 окт 2014, 18:19

VILIO написа:В Англия бесни, изпускат 15 мин. от Ел Класико

Феновете на футбола в Англия са бесни – заради закон от 60-те години на миналия век, те няма да могат да гледат отначало дългоочакваното дерби между Реал (Мадрид) и Барселона.

Причината е, че мачът на 25 октомври започва от 17:00 ч. английско време, а според разпоредбите никоя телевизия няма право да излъчва пряко футбол между 14:45 ч. и 17:15 ч. Това е направено с цел стадионите да бъдат пълни за мачовете от 15:00 ч.

Това означава, че на Острова ще пропуснат първите 15 минути на бившия играч на Ливърпул Луис Суарес с екипа на Барселона. Точно по същата схема в Англия не видяха и първите 15 минути на Гарет Бейл от Реал в голямото дерби на Испания преди година.


Веси, как ще коментираш комунистическа Англия? :qipag:

Егати мръсните комунисти! :qipaq:
Вместо да оставят пазара свободен и най-добрия да победи, те моля ви се защитават мачовете родно производство. Уууууууууу, комунисти! Не ги е срам! Демокрацията изисква ненамеса и да се оставят сбободни и демократични нещата, тоест англичаните демократично да загубят десетки милиони от ТВ, но пък ще ги потупаме по рамото, че са демокрация. Вярно, бедна, глупава и наивна, но според весините разбирания. Откъде накъде обаче ще защитават щастието, благоденствието и парите си!? Мамка им комунисти, така не е правилно и човек се чувства гадно според весините разбирания изискващи да си клошар, бонак и беден, но демократ, демократично и доброволно ограбен :qipbp:
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот emevev » 23 окт 2014, 23:19

tridant написа:Емо , само ще кажа , че данните изнесени от ЛЮБА МАНОЛОВА са официалните -изнесени или потвърдени от съответните министерства.

При Нова зора по друг начин стоят нещата


* данните са взети от забележителния труд на инж. Иван Кременски, от Варна, “България в Европа и света през 20-ти век”
5.03.2010 г.


Не , няма как да си срещнем мненията при условие , че ти се обосноваваш на цифри-очевадно нефелни.


1. Пуснах ти и чужд сайт, в който пише 16 млрд
2. http://www.referati.org/vynshnata-tyrgoviq-na-bylgariq-pri-prehoda-kym-pazarna-ikonomika-dinamika-struktura-tendencii/32299/ref/p3 - тук данните започват от 1990г. (когато имаме 13 млрд износ)
http://wits.worldbank.org/CountryProfile/Country/BGR/StartYear/1994/EndYear/1998/TradeFlow/Export/Indicator/Trade%20Value%20(US$%20Thousand) - тук пък (данните са на Световната банка) започват от 1996г. (и числото за 1996г. съвпада напълно с числото от горния линк)

Та от тези двете ясно се вижда, че износ от порядъка на 3-5 млрд долара имаме през 90-те - ако си на мнение, че в тези години износът ни е еднакъв или по-голям, отколкото през 1989г., то няма смисъл да спорим наистина...

Иначе си вярвай на Люба Манолова, но поне опитвай да изграждаш лично обективно мнение...

П.П. И първо попитай откъде ползвам числата (преди да ме "заклеймяваш", че боравя свободно с тях, след като ти ползваш един-единствен източник (който може да си има съвсем логични мотиви да изопачава истината)

Както преди години Весето (дано не бъркам) ми обясни, че социализмът е лош, като за довод използва ... изказване на Маргарет Тачър :D
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот emevev » 23 окт 2014, 23:56

Vesela Taneva написа:Понеже тук някой ме нарича глупачка, защото вярвам в демокрацията и в друга икономическа система, която си е жива и здрава по света и само у нас боледува, искам да си повторя простичкото въпросче:
Vesela Taneva написа:Само един въпрос ще задам и край.
Защо се провали соца. навсякъде? Производство, пазари и т.н., но......нищо не излезе!
Без всякакво значение е вече защото за починалия по-добре нищо отколкото лошо, но все пак!

И за съветската "перестройка"ми е интересно да понауча какво, защо и как!


Не зная кой те е наричал "глупачка", но... ще опитам да ти отговоря:

Аз също съм ЗА демокрация!! ;) (което си означава "народовластие", т.е. е почти същото като т.нар. "диктатура на пролетариата") :D

Онази икономическа система бе много по-справедлива от капитализма, понеже: осигуряваше нелош жизнен стандарт за огромна част от населението, понеже държавата подпомагаше лесно сектори, които трудно се самофинансират: спорт, култура, масово образование и т.н.

Политическата система обаче бе отвратителна: компартиите узурпираха властта и диктатурата се оказа партийна, вместо да е на пролетариата... :D В крайна сметка това ги провали, понеже след толкова силно съсредоточаване на власт у толкова малко хора, просто цялата система се оказа зависима от мнението на партийния водач... Западът си "купи" Горбачов и това бе напълно достатъчно да сринат СИВ, подсигурявайки си нови пазари от неособено бедни няколко стотин милиона души...

П.П. Социализмът не се провали в Китай (сега е втора икономическа сила в света, но съвсем скоро ще задмине и САЩ, та ще стане първа) ;)
а пък няма да се уморя да ти повтарям, че богатите държави са такива, не понеже са капиталистически, а понеже... владеят световните пазари (повече от 170 капиталистически държави никак не са добре, понеже си нямат пазари) - соцлагерът бе ОК, понеже се отдели и си сформира самостоятелно пазар, а СССР от мизерна селска държавица стана втора икономическа сила... (точно заради това, че завладявайки останалите соцстрани, си подсигури пазар)
Т.е. имаш пазар - развиваш производства - имаш кинти - въвеждаш лесно ред и правила ;)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Келепир безспир, ай сиктир!

Мнениеот 8 » 24 окт 2014, 00:15

Политическата система обаче бе отвратителна: компартиите узурпираха властта и диктатурата се оказа партийна, вместо да е на пролетариата... :D В крайна сметка това ги провали, понеже след толкова силно съсредоточаване на власт у толкова малко хора, просто цялата система се оказа зависима от мнението на партийния водач... Западът си "купи" Горбачов и това бе напълно достатъчно да сринат СИВ, подсигурявайки си нови пазари от неособено бедни няколко стотин милиона души...


Нищо не ги е провалило. Те самите сринаха системата, а не да са били сринати.

В един момент властта се оказа в тях, но системата не позволяваше да обереш плодовете на този коз. Държиш го в ръката си, а не може да го изиграеш. Една кола, едно жилище и т.н. За целта даваш на хората демокрация и край на ограниченията за теб :qipad: Можеш да натрупаш 100 хотела, 500 леки коли, 1000 любовници и т.н. каквито ти харесат цифри. Всичко това минава под мотото "предприемач", "който си може си може", "най-сетне свобода и ограничените от соца умове ето вече се развихриха" (не се говори за милионите бедни, за да не направиш връзката откъде са дошли парите) и най-наглото, вместо да вървят скрито кражбите и да те е срам да се покажеш, ти се пъчиш и казваш, че всеки може да бъде на твоето място. Номерът върви ако има лековерни, но като гледам Весито и Триданта има ги много. То е като лотарията. Показваш спечелилите и казваш, че "всеки може да бъде на тяхно място" и народа кълве и купува билети. Не показваш хилядите загубили, защото няма да ти харесат демокрацията и да ти купуват билети, показваш единиците печеливши. Толкова е елементарно това, но явно върви и хората харесват това което чуват.

Самата система никак не беше лоша, напротив, тя не позволяваше това разграбване. Тя трябваше да бъде премахната като пречка, за да могат държащите властта да я оползотворят. И беше махната. Или си мислите, че не беше махната от тях и сегашните милионери нямат нищо общо с власт имащите преди 89-та? :qipbj:
Ако си цесекар бъди докрай!


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта

cron