На маса: Политика

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: На маса: Политика

Мнениеот 8 » 07 мар 2014, 04:13

Не е коректно да съпоставяш България с Франция/Холандия във ВСВ. Тя е войната на Запада. ПСВ е на Изтока.

ПСВ възниква заради неуредените въпроси на Изток и липсата на държави в старите империи (Османска и Австро-Унгария) или ако ги има не в териториите на етноса. Западът в този момент няма никаква причина да очаква това което ще стане. Тя така и протича тази война, малко шеговито, от нищо световна става.

ВСВ е обратно. Останалите неуредици от ПСВ просто тикат Запада да направи нова война, въпрос на време е. И да не е Хитлер друт ще е който ще потърси справедливост на несправедливите решения.

Съжалвам, че не мога да намеря статията върху която се позовавам. Става дума за цикли. Преди година-две я четох. Трябва да се смени поколението, за да има нов цикъл.

България и Франция не се намират в еднакви цикли по време на ВСВ. Независимо от всичко войната си е война и е най-ужасната в историята на човечеството, така че повече или по-малко е ужас за всички, а не както разправяш, че едва ли не в България е било майтап работа.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: На маса: Политика

Мнениеот emevev » 07 мар 2014, 07:02

Vesela Taneva написа:Емо, моля те да не започваме пак с числа от миналата година. Не ги знам наизуст! Сигурно е имало такива, които са се радвали, но и много са пострадали. Отнето им е било всичко, а те са го спечелили с труд и предприемчивост. Онази буржоазия се е създала сама, нищо не получила наготово.
За мен е по-добър капит. Това сме го изяснили вече, говорихме за тухлата на дедо ти Маркс и на Бжежински за теориите и ....Не е ли по-добре да говорим за днешния ден? За Украйна например, за нашите оперетни политици, за това как ще се махне тройката, защото аз искам да се махне.
Ами прав е Сашо, комунистите винаги са били в политиката, по-точно във властта и преди и сега!

Хем си за справедливост, хем си за строй, в който 2% богати общо притежават 2 пъти повече отколкото притежават заедно 90% бедни...
Съгласен съм, че онази буржоазия се е създала сама, съгласен съм, че за тях промените са били отвратителни, но при положение, че стандартът на живот на онези 2% е паднал значително за сметка на повишения стандарт на 70-80% от населението, то не ми се струва толкова страшно...
От комунистите отърване няма :D И? Какво правим след като сме наясно с този факт?! :D :D :D Аз съм на мнение, че трябва да се стремим към система, която ограничава влиянието на лошите в политиката по отношение на икономиката (да се спре тотално няма как просто)

За Украйна нямам нищо против да говорим: ЕС включва в предприсъединителния договор точка за освобождаване на Тимошенко, пък Русия е виновна, че извива ръце чрез доставките на газ (ми естествено, че ще извива ръце - те това имат, с това са силни и го ползват, разбира се - Русия има своите интереси, точно както ЕС и всички останали страни, които могат да си го позволят (САЩ, Китай, Япония...)
Украйна съществува от 1991г. при сключени съответни споразумения с Русия - сега новите им управляващи казват: "Не щем с Русия, искаме в ЕС" - да де, ама при това положение нарушаваш договореностите от 1991г. - респ. газът - през крив макарон, респ. Крим (и не само май) да си е руски (всички държавици се отцепиха по етноси: и в Югославия, и в Русия - пък сега руснаци трябвало да живеят под чуждо управление, понеже "демократите" от ЕС настоявали да няма конфликти... (пък нямаха никакъв проблем с конфликтите, докато бяха за свалянето на Янукович) - Дадоха по всички медии палатите и чудесата на Янукович, ама аз гледах и за къщите на Тимошенко - нали се сещаш, че няма особени разлики ;) (ама не ги дават всеки ден по всички емисии - пък после си говорим за пропаганда)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: На маса: Политика

Мнениеот emevev » 07 мар 2014, 07:25

Delija написа:
emevev написа: пък после ми ги сравни с едно име (Райко Алексиев),


Тц, не е едно име, огромна част от жертвите са Райко Алексеевци .... цитирах ти и делото, порови се, ако искаш, там има много такива като Райко Алексиев - културни дейци, до един врагове на народа. :D :D

И аз ти цитирах Гео Милев (и много като него мога да цитирам), ама тях ги игнорираме...


Delija написа:Тъй е, викаш, за тия 30 дни във Франция загиват някакви си няколкостотин хиляди, кви па са тия люти битки ..... у нас и един не загива във военни битки, друго си е, нека трепят наред другарите от БКП.

Хех.. голяма работа си - преди време (по дискусия за Втората световна война) 20млн руски жертви бяха ала-бала...

А у нас има около 3000 (три хиляди) цивилни жертви на войната (колкото са в Дания и Финландия взети заедно), ама за теб числата са незначителни доводи - ти разсъждаваш отзад напред: изхождаш от изводите (тия са лоши, а ония са добри) и си трупкаш субективни мнения, за да защитиш тезата си... (вместо да потърсиш доводи, на база на които да си направиш изводите)
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: На маса: Политика

Мнениеот emevev » 07 мар 2014, 07:38

Vesela Taneva написа:...да говорим за днешния ден?


Весе, ти за настоящата конюнктура по отношение на ЕРП-тата ли си или си за тяхното одържавяване?!

В сегашната ситуация: България взима 10% данък от тях, а останалото се изнася навън, но е демократично да имаме чужди инвеститори
Одържавяването би довело до 50-60-70 или 100% от оборотите им в държавата (зависи от държавното участие) плюс още 10% от дяла с частно (чуждо) участие, но е комунизъм

Подобно е положението и с хранителните вериги (там поне има конкурентна среда), та не държа, че трябва да са държавни - със сигурност обаче трябва да са български - това е най-елементарният голям бизнес и не виждам и една пречка да се развива от български фирми, стига държавата да им осигури условия, разбира се - ама не, ние си гоним да има чужди инвестиции и това е единственият вариант за демокрация... :roll:

Производството е най-същественият ресор, за да просперира която и да е държава - у нас това не е важно: важно е да има демокрация и да слушаме какво ни учат великите сили: а те просто ни ползват за салфетки и са много против да произвеждаме каквото и да е ...
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: На маса: Политика

Мнениеот Vesela Taneva » 07 мар 2014, 10:35

Емо, много е голямо и поставя много въпроси и не мога да ти отговоря сега, но само ще ти кажа за какво съм аз. Аз съм за истинска демокрация в Бг, за прагматична политика, за по-почтена политическа класа, за това да отстояваме интересите си, но да сме в ЕС, да има и български хранителни вериги, но в конкуренция с чужди. Колкото до ЕРП, не ми пречи да са чужди, стига да има добър механизъм за контрол над тях. Може и държавни да станат заради това, което казваш, може и да се повиши държавното участие в тях, всичко може стига да мислим прагматично.
Предпочитам да говорим за днес, а не за миналото. То няма да се върне, а ние живеем сега. Прочетох нещо:
Много е трудно да се живее в интересно време!

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: На маса: Политика

Мнениеот Delija » 07 мар 2014, 13:59

8 написа:Не е коректно да съпоставяш България с Франция/Холандия във ВСВ. Тя е войната на Запада. ПСВ е на Изтока.

ПСВ възниква заради неуредените въпроси на Изток и липсата на държави в старите империи (Османска и Австро-Унгария) или ако ги има не в териториите на етноса. Западът в този момент няма никаква причина да очаква това което ще стане. Тя така и протича тази война, малко шеговито, от нищо световна става.


Нищо такова. ПСВ също си е война на Запада, случката в Сараево е само формалният повод, напрежението между двата лагера е взривоопасно.

ПСВ е война между Германия и Австро-Унгария срещу Великобритания, Франция, Русия и Италия. Това са основните сили в нея, както виждаш, с изключение на Русия, останалите са си все западни сили. Сблъсъкът им на интереси няма нищо общо с изтока. Те имат колонии из целия свят.

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: На маса: Политика

Мнениеот Delija » 07 мар 2014, 14:06

emevev написа: респ. Крим (и не само май) да си е руски (всички държавици се отцепиха по етноси: и в Югославия, и в Русия - пък сега руснаци трябвало да живеят под чуждо управление, понеже "демократите" от ЕС настоявали да няма конфликти...


Аха, ама Русия не пуска чеченците да се освободят от нея, нали ??! Значи те могат да живеят под чуждо управление, ама руснаците в Крим не можело ....

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: На маса: Политика

Мнениеот Delija » 07 мар 2014, 14:22

emevev написа:И аз ти цитирах Гео Милев (и много като него мога да цитирам), ама тях ги игнорираме...


Аха, блестяща логика .... по тая логика трябваше след 1989-а да организираме нов Народен съд, където пък да изтребим културните дейци, лизали комунистически задници преди 10-и ноември, заради убитите Райко Алексиев-ци. :qipag: :qipag:


emevev написа:А у нас има около 3000 (три хиляди) цивилни жертви на войната (колкото са в Дания и Финландия взети заедно), ама за теб числата са незначителни доводи - ти разсъждаваш отзад напред: изхождаш от изводите (тия са лоши, а ония са добри) и си трупкаш субективни мнения, за да защитиш тезата си... (вместо да потърсиш доводи, на база на които да си направиш изводите)


Никъде не съм използвал определението добри за никого, ако нямаш аргументи, не си измисляй такива.

Ти си този, който се опитва да оправдае анти-българските зверства на комунистите с някакви предходни неща, макар че голяма част от жертвите им нямат нищо общо с тях, та те дори не са политици.

А у нас няма нито една жертва на военни действия, по простата причина, че у нас не е водена война. Имаме само едни бомбардировки през 1943-а и 1944-а, но те са безумна англо-американска приумица срещу невоюваща държава.

Единствените битки, които се водят са срещу терористите на БКП, хванали гората и обиращи мандрите и кокошките на хората, за да има какво да ядат в гората.

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: На маса: Политика

Мнениеот 8 » 07 мар 2014, 20:30

Delija написа:
8 написа:Не е коректно да съпоставяш България с Франция/Холандия във ВСВ. Тя е войната на Запада. ПСВ е на Изтока.

ПСВ възниква заради неуредените въпроси на Изток и липсата на държави в старите империи (Османска и Австро-Унгария) или ако ги има не в териториите на етноса. Западът в този момент няма никаква причина да очаква това което ще стане. Тя така и протича тази война, малко шеговито, от нищо световна става.


Нищо такова. ПСВ също си е война на Запада, случката в Сараево е само формалният повод, напрежението между двата лагера е взривоопасно.

ПСВ е война между Германия и Австро-Унгария срещу Великобритания, Франция, Русия и Италия. Това са основните сили в нея, както виждаш, с изключение на Русия, останалите са си все западни сили. Сблъсъкът им на интереси няма нищо общо с изтока. Те имат колонии из целия свят.


Да, затова руснаци и немци си разменят писъмца "братовчеде Вили....." и т.н., "нали разбираш ние стоим зад православните сърби", другите пък зад някаква империя и няма да позволят някаква си малка държава да определя какво ще става на континента и т.н. Тя дори като почва все още не е световна.

Това което ти казваш са горещи точки, такива на конфликт на интереси, но те винаги ги има, дори и в мирно време. Просто веднъж почнала войната се използват за разчистване и на стари сметки. Проблемът е на Изток и нерешените неща. Например ако няма световни войни лесно бих допуснал, че междубалканските ще имат продължение. И ние като се съвземем, както Хитлер, ще потърсим сметка за несправедливи решения.

Едно нещо като е заложено нелогично няма как да няма в бъдеще конфликт. Било то Източна Румелия, която няма как да е като предишните 500 години турска, било то Гданския коридор и откъснатите немски части (анклави, без допирна точка с останалите германски територии), било то славянски народи на територията на Хабсбургите да стоят без държава, било то след 50 години в България да са най-много циганите, а държавата да е на българите. Няма как да стане.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: На маса: Политика

Мнениеот 8 » 07 мар 2014, 20:57

emevev написа:
Vesela Taneva написа:...да говорим за днешния ден?


Весе, ти за настоящата конюнктура по отношение на ЕРП-тата ли си или си за тяхното одържавяване?!

В сегашната ситуация: България взима 10% данък от тях, а останалото се изнася навън, но е демократично да имаме чужди инвеститори
Одържавяването би довело до 50-60-70 или 100% от оборотите им в държавата (зависи от държавното участие) плюс още 10% от дяла с частно (чуждо) участие, но е комунизъм


В момента чета история на Япония. Купих си я, защото ми е много интересно как са стигнали до тук. По темата. Когато правят големите компании около 1900-та година и малко преди това, категорично не допускат чуждата собственост. Допускат чуждо участие, защото им е необходимо заради новите технологии. Например ако не се лъжа Тошиба възниква от сливането на някаква японска фирма с американската Дженеръл Електрик. Категорично не се допуска японски филиал на Дженеръл.

Другото е ясно, защото и във Финландия го знам, че е така, а те са отличника на Европа от последните 2 десетилетия. Мицубиши и други компании първо се правят мощни от държавата. Когато са ярък и печеливш играч на пазара го пускат на частниците, за съжаление няма гаранция, че не са братовчеди. В Япония също го има това с "близките и познатите". Имат обаче някои принципи, които са железни. Заради това и сега големите компании са си японски и при това вече водещи в света и те създават новите технологии. Затова и християнството не прониква там, когато в първата половина на 19 век са се страхували, че ще стане същото като с маорите в Нова Зеландия (сега изглежда смешно, но тогава е реално). Идват някакви заселници, правят си колонии, християнството царува. Това става в Нова Зеландия, която днес е от англоезичниците и християнска. В Япония не става.

Като цяло обаче съм разочарован. Принципите им не са това което очаквах. Много нечестни и неморални неща има. Вярно, признавам им успехите, но и те се дължат основно на неща които одобрявам. Като цяло философията им обаче не я възприемам. По-назад е от китайската, въпреки че Япония повече ми харесва.

Знаеш ли как са раздали националните богатства? След средата на 19 век и хилядите усилия на държавата няколко десетилетия и създаването на крупни фирми (дотук добре-за да има старт се иска колективна воля, на държавата, еднолично от нямащи няма как да стане, въпреки наивните мисли на Весито за абсолютна чистота), някои сектори тръгват и са наистина печеливши. Там не липсват частници при видимите печалби. Правителството обаче е обезсърчено от липсата на инициативност, то иска цялата икономика да бъде поета от частници. И понеже повечето сектори никой не ги иска (може би и заради столетия наред преди това да се слугува феодално на шогуна, какво предприемачество сред селяни?), държавата раздава дори на 10% от стойността им останалите активи............но на близки и познати :qipag: (звучи добре познато). И така вече всичко се втурва и градят икономиката.

Интересен момент е, който всеки го знае на книга, но реално не го осъзнава, труда на мозъците. Мисля, че около половин вес бюджета на Япония е 25% за чуждите специалисти и въобще въвличането на всичко чуждо в икономиката им (компании, технологии, лекари, инженери). Няма здравеопазване, полиция или други важни сфери. Просто тичат да настигат голямото изоставане от Запада. Звучи скандално 1/4 от събраните данъци (бюджета) да не отива обратно в твоето население, а при чужденци, но успяват. От островна държава стават една от световните сили за много кратко време. Тогава, след това, вече този големия ресурс работи за тях и прави много пари, но въпроса е, че до тогава са си налегнали на егото и са давали маса пари за чуждия ум.

Едно отклонение. Франция сега е една от великите сили, но преди 200-300 години, в края на царуването на краля Слънце, все още се борят с англичаните за първенство. Няма Германия, няма САЩ, няма Япония. Тогава, с посичането на глави и бягството на умове от страната (включително зад океана в Луизиана) им коства изоставане с 200 години. От един от двамата големи, първи-втори, сега са просто в края на групата от Г-7.............въпреки големината на изтичането на човешки капитал като пропорции все пак не е толкова голям колкото нашия след 89 година. Дори само заради това което ни докара капитализма, всичко живо което го направи не е за съд, а просто за директен разстрел без съд и дела. Дори и да не ни завладеят цигани или друг етнос, ние сме обречени на много голямо слизане чисто като нация, стандарт, икономически и то просто си става................сега знам я нашата сладурана на форума. Естествено за ставащото след 89 година пак са виновни комунистите. Нали така Веси? :qipag:

Това което стана, дори и при максимална воля и липса на кражби и каквито и да е нечистотии в живота ни, няма да се размине сериозен срив и пропадане (което е добрия вариант, реалния е да изчезнем като държава и нация). Това е бягството на 1, а вече май и 2 милиона българи, основно неслушащи чалга и с нормално мислене.


Обратно към Япония. Интересните моменти са два. Първо, че не дават големите неща на чужденци. Между другото и Китай прави същото в момента. Преди два дни обявиха начало на големи реформи на икономиката. Големи промени, вече няма да бият основно с евтината ръка, а ще са фактор в разни сфери, широко участие на индивидуални лица............нооооо с ограничено участие на чужденците :qipay: . В смисъл някъде където са кадърни и можещи ще ги пуснат ограничено, както японците през 19 век, някакво участие в началото и после айде чупката като пипнат занаята от тях китайци. Второто при Япония е, че заради целта да заработи цялата икономика на пълна пара са склони да дават на братовчеди държавен ресурс само и само да тръгнат нещата. В името на голямата цел звучи логично, но в името на индивидуалната гледна точка е несправедливо. Аз ако съм роден на село ще слугувам на някакъв с нищо повече от мен само защото е близък на управлението по роднинска линия.

И назад в миналото са им крайно непочтени нещата. Спасяват ги изключителното трудолюбие и дисциплина и една невероятна черта при тях, НИКОГА не отхвърлят чуждото и ВИНАГИ го вземат, оценяват го и го правят най-доброто. Така и сега онази феодална Япония вече прави джаджите и машинките в света, а не първооткривателите от Запада. Така преди много векове без никой да ги натиска са ходели в Китай да засвидетелстват подчинение и са пипнали каквото им харесва от културата им и са го видоизменили докато в един момент преди над 100 години просто осъзнават, че са пред Китай и той вече не е интересен, съответно започват да го окупират.
Ако си цесекар бъди докрай!

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: На маса: Политика

Мнениеот Delija » 07 мар 2014, 21:26

8 написа:
Да, затова руснаци и немци си разменят писъмца "братовчеде Вили....." и т.н., "нали разбираш ние стоим зад православните сърби", другите пък зад някаква империя и няма да позволят някаква си малка държава да определя какво ще става на континента и т.н. Тя дори като почва все още не е световна.


8, голямото търкане не е между руснаци и немци, а между немци и англичани/французи. Това е основната ос на напрежение и е породена от преплитането на интересите им по отношение на световната колониална политика.

Сърби, българи и всякакви такива са незначителна брънка и никой не ги ебе за нищо тях. Камоли специално заради тях да води война.

Всичко е заради колониализма и това, че немците закъсняват, англичани и французи вече са си разделили лъвския пай. Германия разчита, че с една победна война срещу Великобритания и Франция ще успее да им отнеме много от колониите, това е висшата мотивировка на немците.

Русия и Австро-Унгария са просто съюзници на двата лагера, нищо повече. Но главната ос на напрежение е между онези 3 сили.

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: На маса: Политика

Мнениеот emevev » 08 мар 2014, 08:23

Delija написа:
emevev написа:И аз ти цитирах Гео Милев (и много като него мога да цитирам), ама тях ги игнорираме...


Аха, блестяща логика .... по тая логика трябваше след 1989-а да организираме нов Народен съд, където пък да изтребим културните дейци, лизали комунистически задници преди 10-и ноември, заради убитите Райко Алексиев-ци. :qipag: :qipag:


emevev написа:А у нас има около 3000 (три хиляди) цивилни жертви на войната (колкото са в Дания и Финландия взети заедно), ама за теб числата са незначителни доводи - ти разсъждаваш отзад напред: изхождаш от изводите (тия са лоши, а ония са добри) и си трупкаш субективни мнения, за да защитиш тезата си... (вместо да потърсиш доводи, на база на които да си направиш изводите)


Никъде не съм използвал определението добри за никого, ако нямаш аргументи, не си измисляй такива.

Ти си този, който се опитва да оправдае анти-българските зверства на комунистите с някакви предходни неща, макар че голяма част от жертвите им нямат нищо общо с тях, та те дори не са политици.

А у нас няма нито една жертва на военни действия, по простата причина, че у нас не е водена война. Имаме само едни бомбардировки през 1943-а и 1944-а, но те са безумна англо-американска приумица срещу невоюваща държава.

Единствените битки, които се водят са срещу терористите на БКП, хванали гората и обиращи мандрите и кокошките на хората, за да има какво да ядат в гората.


Не оправдавам, а обяснявам... Понеже ми разказваш как комунистите изтезавали и убивали невинни и чисти души, та ти давам примери, че и тези, срещу които са се борили комунистите, всъщност не са света вода ненапита...

Разликата м/у 1944г и 1989г. е, че в първата година се противопоставят хора, които са в лично противоборство, докато през 1989т. си говорим за техните наследници или пра-наследници...

Колкото до жертвите: викаш, бомбардировките не са военни действия?!? И тия бомбардировки са били с халостни бомби и са били на майтап, та не са загинали хора (чак пък и "нито една жертва" пишеш за втори път)?!? А не е сложно просто да прочетем:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BC%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F

Май не са били "едни бомбардировки през 1943-а и 1944-а" :roll: (само в София има около 2000 убити, а са бомбардирани и: Пловдив, Русе, Стара Загора, Казанлък, Карлово, Лом, Сопот, Калофер и т.н, и т.н. ) :cry:

Не всичко е черно, Дели - това се опитвам да ти обясня: преди 1944 са ги гонили, изтезавали и убивали, идва световна война, в която се възпротивяват силно на участието на България в Пакта, след което от раз взимат властта... ми няма как да не изпотрепят доскорошните си душмани... Вярно, пострадали са и хора, които не са го заслужили, но те не са толкова много, колкото ги изкарвате - а и това го има и днес дори (вкл. и в най-развитите демокрации)
Например: зачетох се за Константин Муравиев (Министър-председателят ни на 9 септември) - странно, но той не е убит - осъден е от Народния съд на доживотен затвор, но лежи до 1955, след което го пращат в Белене до 1961, след което го пускат и е починал през 1965г.
Царското семейство също (както добре знаем) не са избити, а са ги пуснали да си заминат...
Какви ли хора са избивани, след като не са убити министър-председателят и царското семейство?!
Последна промяна от emevev на 08 мар 2014, 09:06, променено общо 2 пъти.
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: На маса: Политика

Мнениеот Vesela Taneva » 08 мар 2014, 09:01

8 написа: Дори само заради това което ни докара капитализма, всичко живо което го направи не е за съд, а просто за директен разстрел без съд и дела. Дори и да не ни завладеят цигани или друг етнос, ние сме обречени на много голямо слизане чисто като нация, стандарт, икономически и то просто си става................сега знам я нашата сладурана на форума. Естествено за ставащото след 89 година пак са виновни комунистите. Нали така Веси? :qipag:

Да, точно така, 8! Защото старите комунисти, станаха новите капиталисти. И на тях вече не им харесваше старата система, спретнаха си нов преврат през 89, създадоха си режисирана опозиция и започнаха на правят нашенски капитализъм. Преди това обаче, спипаха нашите пари, изнесоха ги извън Бг под формата на външно търговски дружества, направиха си фирми пак там, после ги върнаха обратно тук и купиха това, което се продаваше. Новите капиталисти, които ти искаш да трепеш са родово и всякак свързани със старата номенклатури от БКП и с ДС. Един от друга мая няма. Това не ти е старата буржоазия, която сама си е създала Имането, тези са онези дето те караха да строиш соц., контролираха ти живота и мисленето дори, а после обърнаха посоката. Старата буржоазия я избиха по лагерите заедно с цялата интелигенция, а наследниците и се разсипаха от дела за да си върнат откраднатото.
Това ти го пиша не за първи път. Ако го нямаше този комунизъм вкаран насилствено отвън и който е бил толкова чужд на нашенския манталитет, ако си бяхме вървели по пътя, сега Бг щеше да е друга.
ппНямам наивни мисли за някаква ...чистота, искам по-прагматично, по-почтено, по-истинско.

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: На маса: Политика

Мнениеот emevev » 08 мар 2014, 09:11

Така е Весе, просто сега системата им го позволява - нищо нелогично не виждам след промените страната да е ограбена от тези, които са имали възможността да го направят... (т.е. властимащите към онзи момент) - ама за такава система си гласувахме самите ние: всеки да се оправя, както може, пък който не може - да пасе патки... (просто всички си мислехме, че можем - да, ама не) ;)

В онази система беше ясно: имаш право на жилище и вила и ... толкова! ;) (малък пример, но много показателен) :D

П.П. Честит празник!! :qipaw:
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: На маса: Политика

Мнениеот emevev » 08 мар 2014, 09:17

Vesela Taneva написа:Емо, много е голямо и поставя много въпроси и не мога да ти отговоря сега, но само ще ти кажа за какво съм аз. Аз съм за истинска демокрация в Бг, за прагматична политика, за по-почтена политическа класа, за това да отстояваме интересите си, но да сме в ЕС, да има и български хранителни вериги, но в конкуренция с чужди. Колкото до ЕРП, не ми пречи да са чужди, стига да има добър механизъм за контрол над тях. Може и държавни да станат заради това, което казваш, може и да се повиши държавното участие в тях, всичко може стига да мислим прагматично.
Предпочитам да говорим за днес, а не за миналото. То няма да се върне, а ние живеем сега. Прочетох нещо:
Много е трудно да се живее в интересно време!


Ми не ти пречи да са чужди ЕРП-тата, ама ти пречи, че печалбите, които изкарват си заминават за чужбина (а печалбите в този сектор са безрискови, напълно сигурни, та даже: гарантирани от нашата държава)!! (по договор) И тук си говорим за стотици милиони годишно, не за дребни пари...
Не знам доколко имаш представа как функционират ЕРП-тата у нас, ама няма да сбъркам ако напиша: те могат да си правят всичко, което им хрумне, законите в страната са изцяло в тяхна полза при евентуален конфликт м/у съответното ЕРП и негов клиент, а единственото, което не могат сами да сторят, е да определят цената на услугата си - за това има ДКЕВР: комисия, представляваща 7 души, които заседават и които контролират целия енергиен сектор - тези 7 джуджета дали могат да удържат на "ухажването" на десетките мултимилионни компании, които контролират?! :roll:

Наша верига (хранителна) няма как да се конкурира с огромните чужди вериги (много по-силни са онези: много по-богати са просто) - но съвсем нищо не пречи да се конкурират няколко наши такива, стига държавата ни да им осигури условия за такава конкуренция... (в най-общ смисъл: просто да облекчи данъчно наши фирми, а не да облекчава чуждите, понеже така им казват от ЕС)
ИзображениеИзображение
1837-1873


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 110 госта