Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Потребителски аватар
bogdan34
Мнения: 2071
Регистриран на: 22 окт 2007, 08:59

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот bogdan34 » 08 сеп 2011, 14:28

8 написа:От позицията на населяващ София на мен ми е добре, а останалите кучетата ги яли. С трите ти деца, но и около 200 лева заплата си ми много интересен какви разсъждения щеше да имаш от друга точка на страната.

Незнам защо си останал с впечатлението че живея в София?Не съм като циганите които правят деца пък после мислят как ще ги изхранват.

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот 8 » 08 сеп 2011, 14:34

Не знам твоя индивидуален случай (с децата) какъв е, но знам, че след около 50 години някой етнос ще ни попита "вие какво правите тук (в България)" и или ще последва косовската история или още по-жалката, никаква война, а просто като бити педераси ще се дръпнем.

Междувременно ти оценявай, че вече не се редиш на опашки и не търсиш връзки за покупки от кореком.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
Христолов
Мнения: 7678
Регистриран на: 14 сеп 2007, 18:19
Местоположение: Във форума!

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот Христолов » 08 сеп 2011, 14:38

а да ти е известно че точно тоя етнос е бил целенасочено заселван в България точно в този режим? не нали!

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот 8 » 08 сеп 2011, 14:40

Да уточня само, че не съм обхванат от някаква носталгия като пенсионерите. Използвам най-чистия измерител, а именно БВП. Над цифрите няма какво да ми се обяснява. Само да уточня, че използвам и филтри, а не в суров вид да го използвам, но дори и в суров вид е стряскащо. При приблизително равни държави в източния блок днес парите ни са около 10 пъти по-малко от тези на работещите в Чехия вземащи около 1000 долара (1400 лева).

А ако вземаш предвид правилно нещата, не само от грубите цифри става ужасно. Така например преди не съм плащал за здравеопазване и за да се компенсира сега това реално трябва да вземам примерно с 200 лева повече на месец (за да мога веднъж на 5-10 години да извадя 10-тина хиляди за спешна операция като ми поискат лекарите). Като сложим и други фактори (че преди не са ме ограбвали, а сега примерно веднъж на 10 години трябва да имам пари, за да подновя откраднатата от жилището ми битова техника), то нищо чудно онези 200 лева да отговарят на сегашни 3000 лева както пише в статията на Вилката. Тоест с почти всичко осигурено и малък разполагаем минимум от 200-300 лева да е равно на нищо осигурено и да си позволяваш същите неща ако имаш днес 3000 лева.

Темата е много дълга. Мога да те зария с примери, които математически и икономически показват сериозен срив в България независимо как ще наричаш системите (социализъм или капитализъм или пък онова не било социализъм щото било тоталитарна власт или пък сега не било капитализъм какъвто има в западна Европа).
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот 8 » 08 сеп 2011, 14:43

Hristolov написа:а да ти е известно че точно тоя етнос е бил целенасочено заселван в България точно в този режим? не нали!


За кой етнос говориш? Турци или цигани? Щото и едните и другите имат претенции.

А иначе няма какво да те слушам. Факта е, че преди съм имал 10 ябълки, а сега 1. Колкото и аргументирано да ми обясняваш, че сега съм по-добре не мога да вникна в думите ти.

ПП. Като казвам "аз имам ябълки" говоря образно имайки предвид държавата, а не моята особа, щото е възможно цялата държава да се е променила към по-добро, но аз да съм трагичен случай и несретник. Тогава (това че аз съм зле) не значи, че нещата вървят зле. Губещи винаги има. И в най-благоденстващите общества.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
Христолов
Мнения: 7678
Регистриран на: 14 сеп 2007, 18:19
Местоположение: Във форума!

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот Христолов » 08 сеп 2011, 14:54

ако от цялата дъжава те интересува единствено колко пари имаш в джоба значи си пълен ретард.

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот 8 » 08 сеп 2011, 15:05

Прочети послеписа ми. Явно си много прост, за да повтаряш точно обратното на казаното от мен и да ми го набиваш като мои думи. В такъв случай излиза, че ти си недоразвит (ретард използвай в родината на кралицата).

То му даваш пример с който му отваряш очите да вникне в смисъла, а то веднага разбрало тънкия момент тръгва да ти го обяснява точно на теб като на глупак.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
bogdan34
Мнения: 2071
Регистриран на: 22 окт 2007, 08:59

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот bogdan34 » 08 сеп 2011, 15:09

Осмак,ако за теб единственото нещо на света са кинтите то за мен има много по-важни неща.И тогава са ставали битови кражби но новините не започваха с криминална хроника.Нито по вестниците можеше да прочетеш че Иван Иванов от Брусарци е бил ограбен.Това че се плаща за операции винаги кара българина да си мисли за здравеопазването от онова време.Понеже все още хората не се научиха да ценят интелектуалния труд.Заварчик може да стане всеки ,но не всеки става за лекар.Да не говорим за отговорноста която носят.

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот 8 » 08 сеп 2011, 15:20

Явно и ти не си ме разбрал. БВП за мен е неофициалния метод приет от някои икономисти, който НЕ ВКЛЮЧВА САМО ФИНАНСОВАТА СТРАНА. Аз дадох пример, че дори и да използвам само официалния метод (който е любим на пронастроените към времената след 89), тоест дори и да използвам нечестния вариант, но любим на вас, пак губите, защото и финансово сме по-назад.

А иначе аз използвам друг вариант, който включва доста фактори. Така например стойността на моето жилище сред карета от къщи, дървета и площадки преди е по-голяма от стойността на точно същото жилище сега и то не защото се е амортизирало (това дори не го слагам в калкулациите), а защото сега излизам сред постройки, с малък изглед към небето и пространство, сред серящи кучета..........така че нещата не са само пари и ето тук ти показвам спад в благосъстоянието ми независимо, че привържениците на официалния модел на БВП ще ми кажат, че то е същото. Не е. Да кажем сега две такива жилища (в гето) отговарят на едно предишно (в нормален градски район). Тоест аз съм обеднял наполовина по този фактор. Взети всички фактори предвид съм много надолу. Почти всички дърпат надолу. Малко са тези като това да не се редя пред кореком, които са нагоре и при това тези малкото имат и по-малко качество (водят до незначително подобрение).

Много повърхностно разсъждавате. Я да те питам каква новина е (положителна или отрицателна) ако правителството днес обяви, че за последните 3 месеца е създало 10 000 нови работни места? Предполагам отговора ти, но ако прибавя добавката, че за последните 3 месеца 30 000 са влезли в трудоспособна възраст (навършили 18 години), а 10 000 излезли в пенсионна (достигнали там 65 или колкото е необходимо), тоест нетния поток от хора в трудоспособна възраст е 20 000 (30 000-10 000), а ти междувременно при вляли се 20 000 в икономиката си открил 10 000 работни места не е много добра новина :qipad: (безработицата расте с по-голяма скорост от създаваните работни места)

То иначе на принципа на форума (ЦСКА) и на политиците ни мога всяка новина да ти я представя като червена (ако е спортна) или добра (ако е в България). На мен не ми е трудно. Дар слово имам. Мислех обаче, че тук си говорим сериозно.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот 8 » 08 сеп 2011, 15:44

Ето ти и друг пример освен въпросния "открити са 10 000 нови работни места", който може да бъде представен като добра новина, а всъщност да не е.

Излиза някой веселяк по ТВ и казва "отчитаме 2% растеж на БВП". Супер. Хората слушат блъскащи се една през друга добри новини, но не го усещат и просто знаят, че "тия нещо ни лъжат", но не могат да го обяснят. Де факто цифрите с които ни заливат са истински и няма как да ги обориш. Казващият ги казва верен факт ........ само дето не в цялата му същина.

Та при въпросния пример да кажем този растеж от 2% изразено в пари се равнява да кажем на 1 милиард повече в българската икономика.
Обаче през тази година (която отчита подобрението спрямо миналата) да кажем активите във военната индустрия са се повишили с половин милиард в следствие на закупуването от наша страна на остаряла техника на НАТО от някоя водеща държава решила да се освободи от това си оръжие, за да го замени с ново, както и фирми примерно на Васил Божков отчитат растеж от неплащане на данъци в размер на 700 милиона.
Сборът от двете е 1.2 милиарда и всъщност аз и останалите 7 милиона българи много нямаме файда от това че знам, че сега имам с 500 милиона повече военни неща, които не са и от много голяма полза, както и че един българин (а не нацията) е забогатяла и с още 700 милиона при това нечестно. В крайна сметка като тегля чертата виждам загуба от 200 милиона (1.2 милиарда-1 милиард) и тези 200 милиона по-малко трябва нрякой да ги поеме, тоест ние да си разпределим загубата в обществото. На Богдан фирмата може и да отчете за въпросния период напредък, но аз да кажем ще се разделя с работата си, а фирмата на Христолов ще фалира. Крайният резултат при всички случай е 200 милиона загуба общо за всички (а поотделно как ще се разпредели е друг въпрос) независимо че по новините излезе "добра" новина.

Или пък 300 милиона напред заради прогресиращ химически завод..........обаче хората в района масово започват да страдат от ракови заболявания. Обяснете им на тях този напредък. Дори и само финансово да гледаме на нещата (и да не ни пука за умиращите) възможно е разходите за лечение да надвишават печалбите на завода и тогава това не е растеж на БВП.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
bogdan34
Мнения: 2071
Регистриран на: 22 окт 2007, 08:59

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот bogdan34 » 08 сеп 2011, 16:40

Много надълбоко отиде бе човек.Аз съм доволен от живота си след 1989 и съм убеден че ако я нямаше датата 10.11.1989 отдавна щях да съм емигрирал.

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот 8 » 08 сеп 2011, 16:52

Разбрах те. Още в първия пост за деня в тази тема това и написах. Ситият на гладния не вярва. От там нататък ми е ясно, че всичко ще ти е скучно и "много надълбоко отишло".

Твоята истина обаче не е истината на останалите.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
bogdan34
Мнения: 2071
Регистриран на: 22 окт 2007, 08:59

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот bogdan34 » 08 сеп 2011, 18:00

8 написа:Разбрах те. Още в първия пост за деня в тази тема това и написах. Ситият на гладния не вярва. От там нататък ми е ясно, че всичко ще ти е скучно и "много надълбоко отишло".

Твоята истина обаче не е истината на останалите.

С тази реплика "Ситият на гладния не вярва" усещам че искаш да се чувствам гузен затова че не съм от отбора на мрънкащите и вечно недоволните.Няма как да тъгувам по нещо което ми е донесло доста неприятности.

Потребителски аватар
vill_1
Мнения: 17483
Регистриран на: 03 дек 2007, 13:39

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот vill_1 » 08 сеп 2011, 19:24

Аз съм доволен от живота си след 1989

Който е крал е доволен!
Изображение

Потребителски аватар
bogdan34
Мнения: 2071
Регистриран на: 22 окт 2007, 08:59

Re: Из дебрите на историята - сблъсъци част 2-ра

Мнениеот bogdan34 » 08 сеп 2011, 19:25

Една стотинка не съм откраднал от тази държава.Честна пионерска!


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 95 госта

cron