РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Потребителски аватар
otto
FRG President
Мнения: 26567
Регистриран на: 18 мар 2005, 17:21
Местоположение: СУПЕРШАМПИОН х 3
Контакти:

Re: СЪДИЙСТВО НА ВЕЧНОТО ДЕРБИ

Мнениеот otto » 14 апр 2009, 18:53

НЕ ПИШИ ГЛУПОСТИ :!: ИМАЛ СЪМ АНГАЖИМЕНТИ СИГУРНО,МАР ВЪОБЩЕ ДА НЕ СИ СПОМНЯМ ЗА КОГА СТАВА ВЪПРОС,А И ЩОМ ТЕ Е УВАЖИЛ НЯКОЙ ОТ ФОРУМА НЕ СЕ ОПЛАКВАЙ :qipad: :qipaz:
Изображение
сертифицираният идиот на България :> http://www.youtube.com/watch?v=B6ff1ashF_4 // http://vbox7.com/play:5c5a6ccd

Потребителски аватар
svo
Мнения: 8956
Регистриран на: 22 юни 2007, 08:40

Re: СЪДИЙСТВО НА ВЕЧНОТО ДЕРБИ

Мнениеот svo » 14 апр 2009, 20:30

каква сериозна дискусия е предизвикало невинното ми предложение за съдия от чужбина :qipbj: :qipbj: :qipbj:
В Търново може и да се говори правилно, но въпреки многобройните ми посещения там, аз не съм го забелязал :qipag: :qipag: :qipag:
ПОДПИС :qipag: :qipag: :qipag: :qipag: :qipag:
Обява: Купувам мед от Словакия :qipag: :qipag: :qipag: :qipag: :qipag:

Потребителски аватар
Казуса
Мнения: 15912
Регистриран на: 14 юни 2007, 21:17
Местоположение: София

Re: СЪДИЙСТВО НА ВЕЧНОТО ДЕРБИ

Мнениеот Казуса » 14 апр 2009, 21:11

svo написа:В Търново може и да се говори правилно, но въпреки многобройните ми посещения там, аз не съм го забелязал :qipag: :qipag: :qipag:

Ако ръкътъ, вудътъ и гурътъ ви звучат на чист български, то Търново е родината на правилния говор :qipap:
Изображение
"2+2=5".
Джордж Оруел - "1984"

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: СЪДИЙСТВО НА ВЕЧНОТО ДЕРБИ

Мнениеот 8 » 15 апр 2009, 07:01

Дискусията се изроди :!:

Някаква ирония, а лично моето впечатление, когато попаднах в София беше, че около мен се говори "много странно" .... дори "прекалено странно (говорят тия)". Аз обаче не съм кон с капаци и да съм си мислел "тия са много зле" и знам, че не произхождам от място, където се говори най-чистия български език. Иначе ако гледах от моята варненска камбанария (по софийския начин, че при мен всичко е най-правилно) би трябвало да си мисля, че съм попаднал на някакво погранично място със силен диалект :!:

Отто, аз не съм бил в медиите заради дикция. Във Варна също. Държа да уточня, че и на двете места бях независимо, в смисъл едното не е естествено продължение на другото (в София не са ме взели "защото съм бил работил и във Варна"). Така се получи, че от отделни професии достигнах по различен начин до медиите в двата града. Освен това (което е най-сигурното доказателство) коментирах различни тематики. Във Варна беше международния обмен, тоест най-вече политическите новини, докато в София беше международните финансови пазари, тоест най-вече икономическите новини. Мисълта ми е следната ...... много умно съм :qipah: По един или друг начин си ме вземат, кво да направя като съм им любимец 8) . Не заради дикцията, а заради онова, което кара и жените да ходят подмокрени (У-М-Е-Н мъж :qipad: ). Въпреки това обаче специално в Хоризонт, където се чете бързо, сбито и ясно, се представях най-добре (става дума за тия външните включвания за икономиката, не говоря за коментаторите им в студиата). Поне това ми казаха от радиото там, а аз не съм ги питал за мнението. За сравнение другите, които четяха бяха софиянци (или такива от години там). Айде по телевизията по-лесно влиза съответния говор на човека, защото там се отпускаш в дискусии и повече мислиш, докато при радиото труда си го направил предварително и нещата са машинални.

Вие там в София сте малко като американците :qipap: . Те например с изненада установяват, че в Англия много добре знаят "техния" (на американците) език без да си дават сметка, че въобще не са началото и края на света и че всъщност в Америка е пренесен от английските заселници. Та и вие сте изпаднали в някаква заблуда, че всичко тръгва от София, в случая и че там си говорите нормално, а отстрани всичко живо е диалект.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
Samp
Модератор
Мнения: 17663
Регистриран на: 21 мар 2006, 15:37

Re: СЪДИЙСТВО НА ВЕЧНОТО ДЕРБИ

Мнениеот Samp » 15 апр 2009, 07:47

Казуса написа:Ако ръкътъ, вудътъ и гурътъ ви звучат на чист български, то Търново е родината на правилния говор :qipap:

И ти си го забелязал :qipag: :qipag: :qipag:
ама не е вудътъ, а е водътъ, горътъ, рекътъ и т.н. :qipag:

Потребителски аватар
vviva
Мнения: 1950
Регистриран на: 10 май 2006, 11:47
Местоположение: lost-in-translation

Re: РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Мнениеот vviva » 15 апр 2009, 09:20

ха-ха
далеч сте от истината :qipad:

G8
Модератор
Мнения: 15219
Регистриран на: 23 апр 2007, 17:06
Местоположение: София

Re: РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Мнениеот G8 » 15 апр 2009, 09:27

Най-правилно се говори в Плевен. :qipbo:
Не случайно половината водещи на новини и тв предавания са от там. :qipae: :qipaz:

Потребителски аватар
vviva
Мнения: 1950
Регистриран на: 10 май 2006, 11:47
Местоположение: lost-in-translation

Re: РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Мнениеот vviva » 15 апр 2009, 09:31

:qipay:

Потребителски аватар
Samp
Модератор
Мнения: 17663
Регистриран на: 21 мар 2006, 15:37

Re: РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Мнениеот Samp » 15 апр 2009, 09:42

Няма да се карате бе, най-правилно се говори в Родопите :qipag: :qipag: :qipag:

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Мнениеот itsoVIII » 15 апр 2009, 09:44

Абе Цецко, де ге е.....Така и нито един плевенчанин не успя да ми го преведе що значи това "де ге е" :qipbj: :qipbj: :qipbj: А живях там цяла година :qipbj: :qipbj: :qipbj:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
Мичо
Site Admin
Мнения: 30049
Регистриран на: 20 мар 2005, 15:07

Re: РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Мнениеот Мичо » 15 апр 2009, 09:44

Тоа па, най-правилно се говори в Хасково, там който е ходил-знае, не можеш и дума да разбереш. :qipap:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Изображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Мнениеот itsoVIII » 15 апр 2009, 09:46

Там ги разбирам, мръдни в Смолян :qipbj: :qipbj: :qipbj: Или в Сатовча. Същото ако отидеш и в Никопол. Ако разбереш повече от 2 думи в едно изречение - ще те водя на кръчма.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
Samp
Модератор
Мнения: 17663
Регистриран на: 21 мар 2006, 15:37

Re: РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Мнениеот Samp » 15 апр 2009, 09:47

Е да, Хасково също са класа. :qipag:
За Кърджали да не говорим - там верно си трябва преводач #-o

П.П. То па все едно в Гоце Делчев или Банско нещо им се разбира.
Или пък в Самоков :qipag:

Потребителски аватар
rafaelis
Мнения: 5764
Регистриран на: 06 мар 2008, 19:22

Re: РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Мнениеот rafaelis » 15 апр 2009, 09:48

Мичо написа:Тоа па, най-правилно се говори в Хасково, там който е ходил-знае, не можеш и дума да разбереш. :qipap:



Тръзни ми една иния инсерес с кередясалата зигарка.
Това е на хасковски.

Превеждай, щом знаеш. :qipae:

G8
Модератор
Мнения: 15219
Регистриран на: 23 апр 2007, 17:06
Местоположение: София

Re: РОДНА РЕЧ, О' МАЙНА...

Мнениеот G8 » 15 апр 2009, 09:51

itsoVIII написа:Абе Цецко, де ге е.....Така и нито един плевенчанин не успя да ми го преведе що значи това "де ге е" :qipbj: :qipbj: :qipbj: А живях там цяла година :qipbj: :qipbj: :qipbj:

Явно си питал не който трябва. А и то е близко до акъла, като се позамислиш. :qipad:

rafaelis написа:
Мичо написа:Тоа па, най-правилно се говори в Хасково, там който е ходил-знае, не можеш и дума да разбереш. :qipap:

Тръзни ми една иния инсерес с кередясалата зигарка.
Това е на хасковски.

Превеждай, щом знаеш. :qipae:

Тука трябва да се консултираме с някой 'асковски...някакви идеи? :qipap:


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта

cron