ГОЛЯМОТО ЧЕТЕНЕ

Потребителски аватар
sasho_1989
Мнения: 15752
Регистриран на: 01 апр 2005, 09:04
Местоположение: ПЛОВДИВ майна
Контакти:

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот sasho_1989 » 25 мар 2009, 10:22

Ицка,няма стойностен БГ роман,затова и ням признание оттатък Калотина,изключвам "Време разделно" - там нещата не са изкривени и украсени с помощта на голяма доза художествена измислица,а са представени реалистично събитията :qipav:

и няма как да е иначе - виж по кои времена са писани "Под Игото","Тютюн" и т.н.За "Железния светилник" пък да не говорим :qipbl:
Изображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот itsoVIII » 25 мар 2009, 10:25

sasho_1989 написа:Ицка,няма стойностен БГ роман,затова и ням признание оттатък Калотина,изключвам "Време разделно" - там нещата не са изкривени и украсени с помощта на голяма доза художествена измислица,а са представени реалистично събитията :qipav:

и няма как да е иначе - виж по кои времена са писани "Под Игото","Тютюн" и т.н.За "Железния светилник" пък да не говорим :qipbl:

Кога са писани тези романи????Знаеш ли???? И не бъркаш ли различните стилове и времена, когато са писани????Абе ти колко имаш по литература? Бих ти писал с чиста съвест двойка. :qipaq: :qipaq: :qipaq:
За твое сведение - "Железният Светилник" е част от тетралогията на първият български исторически роман!, "Тютюн" на Д. Димов е СЪВРЕМЕНЕН РОМАН, когато е писан :idea: И е в стила на БЪЛГАРСКИЯТ МОДЕРНИЗЪМ, ама дали ги знаеш тези понятия?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
sasho_1989
Мнения: 15752
Регистриран на: 01 апр 2005, 09:04
Местоположение: ПЛОВДИВ майна
Контакти:

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот sasho_1989 » 25 мар 2009, 10:28

само 6-ици като годишни оценки през вси години,на матурата 5,82 :qipad:
След Освобождението са писани и какво???Да не би да е имало подходящи условия за творене и писане?Как мислиш?

А Дядо Вазов кога е събирал материали за ПОд Игото а? :qipav:
Изображение

Потребителски аватар
rafaelis
Мнения: 5764
Регистриран на: 06 мар 2008, 19:22

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот rafaelis » 25 мар 2009, 10:30

Всъщност всяка страна не избира най-доброто, защо спорите? Ето ви английската класация, някъде да виждате Стайнбек или Джоузеф Хелър, или ред други имена? :qipad:

http://pippilotamentolka.wordpress.com/ ... _big_read/

Потребителски аватар
Samp
Модератор
Мнения: 17663
Регистриран на: 21 мар 2006, 15:37

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот Samp » 25 мар 2009, 10:33

1. The Lord of the Rings, JRR Tolkien
2. Pride and Prejudice, Jane Austen
3. His Dark Materials, Philip Pullman
4. The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, Douglas Adams
5. Harry Potter and the Goblet of Fire, JK Rowling
6. To Kill a Mockingbird, Harper Lee
7. Winnie the Pooh, AA Milne
8. Nineteen Eighty-Four, George Orwell
9. The Lion, the Witch and the Wardrobe, CS Lewis
10. Jane Eyre, Charlotte Brontë
11. Catch-22, Joseph Heller
12. Wuthering Heights, Emily Brontë


:qipbj: :qipbj: :qipbj: :qipbj: :qipbj:
:qipbj: :qipbj: :qipbj: :qipbj: :qipbj:
:qipbj: :qipbj: :qipbj: :qipbj: :qipbj:

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот itsoVIII » 25 мар 2009, 10:34

Него не искам да го коментирам. Все е вървял след събитията и се е възползвал от тях :qipbl: За мен хората, които са надскочили и надживяли времето с творчеството си са Любен Каравелов, Христо Ботев, Алеко Константинов, Пейо Яворов, Петко и Пенчо Славейков.....ще изпусна много други, но това са истински творци. А Вазов......след като се мъчех да му прочета любовната лирика и ми стана ясно, че го е правил насила и то с една единствена цел - да го назоват Патриарх на Българската Литература..... :qipan: :qipan: :qipan:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот maryan unfaitful » 25 мар 2009, 11:41

Аз не вярвам в общи категории като най-велик роман и прочее, това звучи като поредното промиване на мозъци. Всеки има вкус, а на този свят има достатъчно гениални писатели, за да си избираме от тях. В тази класация аз бях за "Осъдени души" - роман, който е популярен и навън. Димитър Димов е сериозно недооценяван писател. И да, смятам, че като качество на писане спокойно може да съперничи на Стайнбек. По същия начин се учудвам, че Хемингуей е пренебрегван в тези класации. Колкото до критериите при определянето на горния списък от англоезична литература, хващам се на бас, че голяма част от гласувалите не са чели книгите, а са гледали филмите. :qipag:
Изображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот itsoVIII » 25 мар 2009, 11:56

maryan unfaitful написа:Аз не вярвам в общи категории като най-велик роман и прочее, това звучи като поредното промиване на мозъци. Всеки има вкус, а на този свят има достатъчно гениални писатели, за да си избираме от тях. В тази класация аз бях за "Осъдени души" - роман, който е популярен и навън. Димитър Димов е сериозно недооценяван писател. И да, смятам, че като качество на писане спокойно може да съперничи на Стайнбек. По същия начин се учудвам, че Хемингуей е пренебрегван в тези класации. Колкото до критериите при определянето на горния списък от англоезична литература, хващам се на бас, че голяма част от гласувалите не са чели книгите, а са гледали филмите. :qipag:

С тоя си пост се издигаш в очите ми :qipay: А под всякаква критика е, че няма поне един руски класик...... :qipan:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
Samp
Модератор
Мнения: 17663
Регистриран на: 21 мар 2006, 15:37

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот Samp » 25 мар 2009, 12:41

maryan unfaitful написа: По същия начин се учудвам, че Хемингуей е пренебрегван в тези класации.

:qipay:

а тая английската класация буди само смях в мен. Очаквах и "Отнесени от вихъра" да видя там :qipap:

Потребителски аватар
rafaelis
Мнения: 5764
Регистриран на: 06 мар 2008, 19:22

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот rafaelis » 25 мар 2009, 12:54

Мери, наистина при такъв избор от заглавия, какъвто съществува, всяка класация е абсолютно безсмислена, ако един избереш, десет на неговото ниво ще трябва да отхвърлиш. Въобще не може да се направи реална преценка.
Това с филмите определено. Хората, които четат сериозно са малцинство, знаят, че не могат да окажат някакво особено голямо влияние в такава класация и едва ли гласуват. Гласували са кинаджиите. :qipag:
Димитър Димов - мда, определено единственият с общочовешко, а не местно звучене.

пп. "Отнесени от вихъра" е една идея по-сериозен роман от част от тези в списъка. :qipad:

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот maryan unfaitful » 25 мар 2009, 13:17

Сампи, аз за "Отнесени от вихъра" съм с особено мнение по две причини. Това беше първата книга, в която видях разгледано робството и съответно освобождаването на негрите в по-различен план. Несъмнено "робската идилия" е преувеличена, но пък едва ли някой може да отрече факта, че освен онези негри, които са упражнявали някакъв конкретен занаят, за останалите е било изключително трудно да си намерят място при това развитие на нещата. Като се има предвид, че цялата работа се е оказала чисто формална - към тях се отнасят като към работен добитък още дълги години и цели поколения са принудително държани в невежество, което най-малкото не е свалило нивото на раждаемостта :qipag: , това обяснява огромните проблеми, които чернокожото население все още създава в Щатите. Освен това бях безкрайно учудена, че авторка южнячка е предала толкова обективно събитията около Гражданската война - имам предвид мисленето на хората от Юга и осъзнаването от мнозина на факта, че става дума за изгубена кауза и за борба с прогреса, който неминуемо ще победи. Тъй че това също не е просто историята за голямата любов, в каквато я е превърнал до голяма степен филмът. (А оня, дет е избрал Кларк Гейбъл за Рет Бътлър, бих го гръмнала, ако вече не почиваше в мир).
Мисля си, че книгите, също като произведенията на изобразителното изкуство и музикалните, дават огромна свобода на въображението на четящия, докато филмите неминуемо ни пробутват идеите на режисьора и сценариста - немалко книги са били окепазени по този начин. И може би затова онези, които не обичат да "смилат" сами, предпочитат да изгледат "полуфабриката" и да го приемат като книжка в картинки. Макар че колкото и да са напреднали визуалните ефекти, все още не мога да ги сравня по възможности с въображението.
Изображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот itsoVIII » 25 мар 2009, 16:53

Изпускате и друг факт, когато филмират книга. Филмът е времеви и финансово ограничен, не може да бъде показано всичко. По-скоро може да се сравнява до каква степен филмът се припокрива с книгата като съдържание.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
Stinkata
Мнения: 14587
Регистриран на: 07 апр 2008, 14:05
Контакти:

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот Stinkata » 25 мар 2009, 16:56

Ти сигурно не си гледал "Дързост и красота" :lol: :lol: :lol: :lol:
Аз, примерно, еднакво харесвам и филма, и книгата "Опасен чар" ... Може да е и защото книгата е правена по сценария на филма и пак е на Свобода Бъчварова....
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот itsoVIII » 25 мар 2009, 16:57

Еееее, не говорим за сериал, а за игрален филм :qipad:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
maryan unfaitful
Мнения: 18995
Регистриран на: 18 юли 2006, 23:16
Местоположение: Out of Africa

Re: СОФИЯ Е ЦЕНТЪРЪТ НА ПРОСВЕТАТА

Мнениеот maryan unfaitful » 25 мар 2009, 17:11

Не казвам, че при всяко филмиране ефектът е отрицателен, но може би зависи от това доколко ти е любима книгата. От такива се сещам за един успешен опит в момента - първата серия на "Властелина на пръстените ". А примерно "Параграф 22" и "Името на розата" са свидетелство как може да предадеш частично една книга, като в първия случай ефектът е по-добър (макар че и там се губи много от авторския текст, който е потресен), докато във втория, онова, което прави неповторима книгата, просто липсва - остава една приятна кримка, лишена от дълбочината на сюжета и огромния свят, който покриват идеите на Умберто Еко. Впрочем, сега се сетих, че на времето "Името на Розата" беше обявен за бестселър в Щатите, което абсолютно и тотално ме потресе. На следващата година май, след като се намножиха хиляди книжки и книжлета с обяснения на семантичните и семиотичните й тънкости, на някой му хрумна да провери доколко гласувалите са я чели и естествено се оказа, че повечето са следили само криминалната интрига. :qipag:
Изображение


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 38 госта

cron