ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот itsoVIII » 30 окт 2008, 08:45

Нямаме тема за здравни и научни статии в областта "здравеопазване"...Леле, тоя раздел все повече се превръща във "Всичко за жената", остава и скоро готварска тема да постнем :lol: Идеята ми е като намерим нещо интересно и полезно, което би могло да помогне на всеки от нас, стига да е научна статия, нека я постваме тук. :qipay: Като за начало - ето пример:
Нередовен секс води до рак
29 октомври 2008, 22:31
Здравеопазване
София, България

Нередовният секс, намалената раждаемост и плодовитост и честите аборти увеличава риска от рак на гърдата. Причината е хормоналният баланс, който се контролира от тези фактори. Например, ако жената е предразположена към заболяването /имала е роднина, която е боледувала/, е по добре да роди по-рано и да не използва хормонални противозачатъчни. Това обяснява пред в. "Телеграф" д-р Надя Димитрова от Националния раков регистър.
В момента в България има около 45 000 жени болни от рак на гърдата, като всяка година броят им се увеличава с около 3 600. Всеки ден у нас се разболява една от десет представителки на нежния пол, а три умират. Именно заради тази статистика италианското посолство у нас стартира кампания за превенция. В рамките й ще има обмен на учени между България и Италия и създаване на център за онкологични заболявания у нас, който ще работи с известен италиански институт. /БЛИЦ
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот itsoVIII » 30 окт 2008, 15:17

Тая тема не е за психични проблеми бре #-o #-o #-o Оф, Майко мила :qipbj: :qipbj: :qipbj: Ето за такива неща иде реч....:
http://www.puls.bg/issue/rak_na_shiikat ... art_3.html
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот itsoVIII » 30 окт 2008, 15:30

Ай нещо, което едва ли сме го знаели преди 3-4 години, а сега се говори за окончателно и ефикасно ваксиниране и лечение на тумор на матката. Ето ви подробна статия ( и поради която ми дойде идеята за тая тема :qipaq: )
Папилома вирус инфекции
Българска Медицинска Практика, Брой 4, Април 2008 г.Какво представлява Human Papilloma Virus - HPV

HPV е широко разпространен сред хората вирус. Той засяга избирателно кожата и лигавиците и е причина за много болестни процеси, включително рак на шийката на матката. Познати са над 100 различни вирусни типа, като около 30 - 40 от тях засягат пряко аногениталната област.

HPV съдържа циклично затворена като верижка молекула ДНК. Вирусът е способен да включи тази верижка в ядрото на своята клетка - гостоприемник. По този начин се променя наследствената й информация и тя може да се трансформира в ракова клетка.
Вирусът е високоустойчив към условията на външната среда, което спомага за неговото широко разпространение:
По последни данни в световен мащаб около 9 - 13% от населението (630милиона души) са заразени, като броят им се е увеличил драстично за последните20 години.

Приблизително половината от всички сексуално активни жени или мъже придобиват генитална HPV инфекция на някакъв етап от своя живот. Най-често това заразяване става във възрастта между 18 и 28 години. Смята се, че значителна част от жените - около 80%,ще бъдат заразени до навършване на петдесетата си година.

Повечето от тези инфекции протичат без симптоми, което допълнително спомага за разпространението на вируса. Само около 1% от всички заразени с вируса могат да бъдат регистрирани клинично.

Какво причинява HPV

Кои типове HPV са опасни? Около 30 - 40 типа HPV засягат пряко аногениталната област, като те от своя страна се разделят на две големи групи:

Около 15 - 20 от тях са наречени "високорискови". Най-често това са типове 16, 18 и 31, които, ако действат достатъчно дълго време, могат да причинят рак на шийката на матката и други карциноми в областта на гениталиите.

Над 70% от всички случаи на рак на шийката на матката се причиняват от типове 16 и 18.

Около 10 - 15, т.нар. "нискорискови" (типове 6 и 11), причиняват доброкачествени тумори на аногениталната област.

Какво причинява HPV?
Повечето HPV инфекции се самоизлекуват за 1 - 2 години благодарение на имунната система на организма. Когато обаче инфекцията продължи достатъчно дълго време, възникват следните клинични състояния:

Заболявания на гениталиите:
Доброкачествени генитални тумори:


Острите кондиломи са меки, растящи навън образувания (подобни на брадавици), с вид на цветно зеле. Обикновено се образуват върху влажни повърхности. Могат да се открият в околоаналната област, вулвата, входа на влагалището и срамните устни. На цвят са сиво бели и отделните кондиломи могат да се свързват помежду си и възниква по-голямо по размери образувание. Понякога могат да бъдат разполо
Н.13 жени и върху сухи повърхности, напр. тялото на пениса.

Гениталните брадавици са с цвета на околната кожа, могат да бъдат гладки или със зърниста повърхности различни размери.

Плоските кондиломи са безсимптомни и се появяват обикновено върху маточната шийка или вулвата. За тяхното откриване е необходимо профилактично колпоскопско изследване.

Вулварна интраепителна неоплазия и карцином на вулвата – Вулварната интраепителна неоплазия представлява предраково състояние, което няма характерни симптоми. Обединено е в 3 степени - VIN I-III. Ако не се открие и лекува своевременно, може да премине в рак на външните полови органи.

Преканцерози и карцином на влагалището - вагиналната HPV инфекция може да причини развитието както наостри кондиломи, така и на прояви на високостепенни предракови състояния. При вагиналните карциноми е доказана връзката с високорисковите HPV-типове (16 и 18) в около 76% от случаите.

Цервикални преканцерози – цервикална интраепителна неоплазия (CIN 1-3) или така наречените дисплазии на маточната шийка (лека, умерена, тежка) форми. Ако са открити своевременно, се лекуват успешно.

Рак на шийката на матката

Какво е рак на шийката на матката?

Засяга се пряко маточната шийка – конусовидният орган, свързващ матката и влагалището. Нормалните клетки от лигавицата на маточната шийка променят своята структура и функция и започват да се делят неконтролируемо. Най-често това се дължи на действието на човешкия папиломен вирус (HPV -вирусът). В резултат на това се образува плътна маса от ракови клетки - тумор. Обикновено туморът има злокачествени характеристики - нараства бързо и дава разсейки (метастази) по хода на лимфната и кръвоносната система.

Връзката между рака на маточната шийка и HPV е забелязана преди повече от 30 години. След проведените мащабни вирусологични, епидемиологични и клинични проучвания стана ясно, че основен причинител на заболяването в 95 -99.7% от случаите е HPV - вирусът, две трети от които се падат на т.нар. високорискови типове- 16 и 18.

Рак на ануса. Най-честите симптоми са кървене и чувство за изпълненост на правото черво. Голям процент от болните с карцином на ануса са страдали от брадавици в миналото.

Как да се предпазим.

Основни методи на профилактика са:
1. Избягване на сексуални контакти с честа смяна на партньорите.
2. Използване на предпазни средства кондоми и други.
3. Стандартната скринингова процедура- цитонамазка (пап-тест) за откриване на ранни стадии на рак на маточната шийка.
4. Колпоскопско изследване на вулва, влагалище и маточна шийка.
5. Ваксиниране.

Вече съществува ваксина срещу четирите най-често срещани типа човешки папилома вирус - 6, 11, 16 и 18. Тя се прилага трикратно - на произволна дата, на втория месец след първата ваксинация и на шестия месец след поставяне на първата доза. Ваксината предпазва от заразяване с HPV, който причинява рак на шийката на матката и генитални кондиломи.

Кой трябва да се ваксинира?Ваксината е предназначена за момичета и млади жени на възраст между 9 и26 години. При първите сексуални контакти рискът от заразяване с вируса е най-висок.
6. Редовно извършване на качествен гинекологичен преглед, минимум един път годишно.

Всяка жена, навършила 21 години, или 3месеца, след като стане сексуално активна, трябва да ходи на редовни профилактични прегледи и да се прави цитонамазка. Понякога промените, предизвикани от HPV-инфекцията, остават скрити - т.е. цитонамазката не ги доказва. Тогава се прави нов тест (HPV-тест),който е известен и като тест на "високия риск" - тоест спомага да се открият типовете HPV, които са свързани с рака на маточната шийка. Скрининговият метод намалява броя на смъртните случаи от рак на шийката на матката с около 70%.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот Delija » 30 окт 2008, 21:40

itsoVIII написа:
Нередовен секс води до рак
29 октомври 2008, 22:31
Здравеопазване
София, България

Нередовният секс, намалената раждаемост и плодовитост и честите аборти увеличава риска от рак на гърдата. Причината е хормоналният баланс, който се контролира от тези фактори. Например, ако жената е предразположена към заболяването /имала е роднина, която е боледувала/, е по добре да роди по-рано и да не използва хормонални противозачатъчни. Това обяснява пред в. "Телеграф" д-р Надя Димитрова от Националния раков регистър.
В момента в България има около 45 000 жени болни от рак на гърдата, като всяка година броят им се увеличава с около 3 600. Всеки ден у нас се разболява една от десет представителки на нежния пол, а три умират. Именно заради тази статистика италианското посолство у нас стартира кампания за превенция. В рамките й ще има обмен на учени между България и Италия и създаване на център за онкологични заболявания у нас, който ще работи с известен италиански институт. /БЛИЦ


Ебахти простотиите. :qipan:

Потребителски аватар
valka
Мнения: 1204
Регистриран на: 10 ное 2006, 16:03

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот valka » 01 ное 2008, 11:11

не са съвсем простотии,Дели.за нередовния секс незнам,обаче статистическите проучвания показват,че нераждали жени или такива,родили след 35 години са с пъти повишен риск да развият рак на гърдата,като хормоналният дисбаланс стои в основата на този риск.същото важи и за тези,които по една или друга причина не са кърмили,приемат противозачатъчни и т.н.но това са си все пак предразполагащи фактори,а не отключващи заболяването.

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот itsoVIII » 20 май 2009, 20:48

Значи първоначално бях решил тая тема да е само информативна, ама все пак сме Форум и реших първо да споделя опит от нещо преживяно, което може да се окаже много полезно и да спаси живота на ваши роднини, които ще се окажат в същата ситуация.....
Ето и цялото равитие на това, което ми се наложи да преживея, заедно с латинските наименования на търговските наименования на лекарствата....
Баща ми е на 77 години, получи на 26 януари хеморагичен инсулт ( спукване на кръвоносен съд в мозъка ), буквално до малкият мозък, където ако беше влезнало малко от тази съсирена кръв, краят щеше да бъде ментален......
Той извади луд късмет, че в този момент припадна точно, докато бях до него и го хванах и сложих да легне. Първото нещо, което трябва да се направи е, да се премери кръвното налягане. Кръвно от порядъка над 160/100, комбинирано със заваляне на говора, частична или пълна парализа на крайник, изкривяване на лицевата част са ясни признаци за инсулт. Инсултите се делят в 3 групи, важното е вие какво трябва да направите, за да спасите вашият близък.....
Системата, на книга, е направена пациент, получил инсулт, да постъпи в болница до 3 часа, за да бъде успешно лечението. Поради фактът, че познавам почти всички лекари, ми помогна да се справя със ситуацията. Жените в къщата ( майка ми и сестра ми изпаднаха в истерия и не знаеха какво да правят.....) изобщо нямаха идея какво да правят. Първото, което трябва да направите, след като сте се убедили, че кръвното е високо, е да го свалите. Аз подръка имах Diroton ( 10 mg ). След 1 час мерите кръвното и ако не е спаднало, можете да дадете още една таблетка по 10 mg. или Furanthril 40 mg. Трябва да знаете, че получилият инсулт изобщо не трябва да се движи, а да ЛЕЖИ!!!!
ТОТАЛНО ПРЕНЕБРЕГНАХ СПЕШНАТА ПОМОЩ, ЗАЩОТО ТАМ МОЖЕТЕ САМО ДА УБИЕТЕ ЧОВЕК В ТАКОВА СЪСТОЯНИЕ!!!! Оттам първо няма да му обърнат внимания, после ще изгубят ценно време с тъпи въпроси кой е личният му лекар, има ли направление и т.н....обърнете го във време и ще сметнете, че цялата тая простотия ще ви отнеме над 3-4 часа, през които вие ще транспортирате човека.....и ще влошите в пъти състоянието му. Аз си направих труда да ходя сам, без баща ми и да викна линейка, с която да го транспортираме. Оказа се, че имало и частни?!!! Спешна помощ, в зависимост от това с коя подобна е сключил договор личният ви лекар :qipan: :qipan: :qipan: Безумен абсурд в държавата ни....Минах по тези процедури с питане ( забравих да ви кажа, че всичкото това се случва в неделя, след 10.00 часа сутринта ). И установих поне какво да правя чак до 12.30 на обяд....В крайна сметка договорих постъпването му в болница за понеделник сутринта, в 8.00.
За препоръчване е да имате подръка Chlophadon за бързо сваляне на кръвното - 1 таблетка е достатъчна за деня, за да спечелите време, докато го настаните в болница. Болничното лечение е индивидуално, в зависимост от типа инсулт, но при всички относно мозъка се препоръчва през първите 2 седмици извънболнично лечение да се дава максималната доза Nootropil 2400 mg - сашета, сутрин и обед, който след това се заменя с Piracetam AL 1200 mg....Някои лекари изписват морално остарелия Пирамем, вместо тези два препарата, които са по-ефикасни....
Подчертавам, че е от изключително важно значение да измервате и записвате резултатите от кръвното налягане. Само така можете да доуточните точната дозировка и да следвате точен механизъм на лечение в контакт и със знанието на лекуващият го лекар-специалист, в случая - невролог. В моят случай, лечението и дозировката на баща ми се измени....7 пъти, като в момента е напълно здрав, без кардиологични проблеми. Задължително е, след като инсултът и мястото, където е увреждането, се потвърди чрез скенер, че е изчистен, да отидете на кардиолог.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот itsoVIII » 20 май 2009, 20:59

След горното имам питане - майка ми има перде на двете очи, в начална фаза, което трябва да се отстрани оперативно. Вие поне имате повече опит и познати в Токуда. Интересува ме какво трябва да направя, за да я оперират там? Някой да помогне с малко инфо.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
Noctis
Мнения: 8335
Регистриран на: 24 яну 2006, 00:43
Местоположение: София

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот Noctis » 20 май 2009, 21:01

Ако някой съфорумец има здравословен проблем или просто иска да се чуства по-жизнен и активен нека ми пише на лично във форума .. може би ще има с какво да помогна..

П.П .. Моля без лигавене само :?
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот itsoVIII » 20 май 2009, 21:05

Ами горният ми въпрос е сериозен. Влязох в официалният им сайт, утре ще звъня......само ми се ще като отида в "Токуда", да не се лутам като идиот в небрано лозе, а да отида целенасочено, да заявя и планират операцията така, че да мога и да я платя. Или - казано по друг начин - отиваш на Регистратурата на еди кой си етаж, търсиш този и онзи, еди какви си документи ти трябват и те така.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот Al » 20 май 2009, 21:35

Ако майка ти (респективно ти) не държи операцията да е в Токуда - имам алтернатива.
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот itsoVIII » 21 май 2009, 02:44

Мен цената ме удовлетворява - м/у 650 и 900 лв на едното око е. Просто сортирам мнения, иначе бих могъл да проверя и в Благоевград. Иначе двама от докторите в Токуда извършват същите операции и в Дупница, само дето на мен не ми харесват хигиенните условия в болницата тук, където ги правят.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
svo
Мнения: 8956
Регистриран на: 22 юни 2007, 08:40

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот svo » 21 май 2009, 05:18

Токуда е ебати смешната болница. Много пудра и малко разбиращи лекари :qipbl: :qipbl: :qipbl: Убедих се на няколко пъти вече :qipaq: :qipaq: :qipaq: Не ми се навлиза в подробности, но определено я избягвам вече :qipaq: :qipaq: :qipaq:
Ицо, оня ден на баба ми (на 84 години) й махнаха перде, като съвсем целенасочена не ползвахме дебилите от Токуда. Операцията беше във вторник, а от сряда даже няма и превръзка на окото :qipad:
Последна промяна от svo на 21 май 2009, 07:55, променено общо 1 път.
ПОДПИС :qipag: :qipag: :qipag: :qipag: :qipag:
Обява: Купувам мед от Словакия :qipag: :qipag: :qipag: :qipag: :qipag:

Потребителски аватар
annysy
Модератор
Мнения: 14896
Регистриран на: 16 май 2006, 19:40
Местоположение: Bulgaria

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот annysy » 21 май 2009, 07:46

Ицо, П-в ти е далече, но в клиниката Тримонциум правят същото, дори сега са направили нова сграда или по-скоро се преместиха и освежиха една и също са добри лекарите.
Пердето е = на катаракта , нали? Зависи от вида на лещата, която се поставя цената...ако искаш и там можеш да провериш http://trimontium.hit.bg/bulgaria.htm и по тел дват справки, поне аз за друго бях и се обаждах доста любезно беше момичето на рецепцията.
Изображение

Потребителски аватар
itsoVIII
Мнения: 17646
Регистриран на: 08 юни 2007, 22:48

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот itsoVIII » 30 юни 2009, 08:15

Това е повече от радваща новина - компанията вече е публикувала почти всичко на уеб-сайта си =D> =D> =D> Вече има 100% лечение на рака във всичките му разновидности =D> =D> =D>
http://www.medgadget.com/archives/2009/ ... umors.html - материалът на английски
http://www.engeneic.com/ - компанията, разработила и тествала метода повече от 2 години
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=165013 - материалът, преведен и публикуван от "Дневен Труд' от днес
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение

blazev1992
Мнения: 8544
Регистриран на: 10 авг 2007, 12:29

Re: ДА СМЕ ЗДРАВИ!

Мнениеот blazev1992 » 03 юли 2009, 20:24

Създадоха лек срещу СПИН



Канадски учени откриха животоспасяваща ваксина против СПИН.

До този момент тя е изпитана само при животни. Изследователите чакат разрешение за проверката й върху хора. Това съобщи в интервю за телевизионната компания Си Би Си Йорг Кан, професор по микробиология в Университета на Западно Онтарио, който от 20 години работи върху проекта.
Доктор Кан обяви, че това е изключително важна стъпка в борбата срещу смъртоносното заболяване на имунната система и обясни, че сега очаква разрешение от Управлението за контрол над хранителните продукти и лекарствата в САЩ, за да започне първо проверка на токсичността на ваксината, а след това клинични изпитания, които ще преминат в два етапа. Ако и трите етапа завършат успешно, ваксината ще може да се използва масово още от следващото десетилетие.


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 108 госта

cron