Из дебрите на историята...

Потребителски аватар
Казуса
Мнения: 15912
Регистриран на: 14 юни 2007, 21:17
Местоположение: София

Re: Из дебрите на историята...

Мнениеот Казуса » 24 авг 2011, 21:45

8 написа:Нямам огромни познания за историята на Белгия и не споря дали трябва или не трябва да я има, но езиково тя е реално продължение на две държави и се намира между тях.

Доколкото бедните ми познания по история на Западна Европа достигат до Белгия, мисля, че те се образува като отделна държава само няколко години след като заедно с Нидерландия получават независимост. В новосформираната страна протестанският Север налага своя модел на управление. което никак не се харесва на католическа Белгия. И затова те се отделят от Нидерландия, ведно с католическото население на Фландрия, независимо, че то етнически и езиково е по-близо до нидерландците, нежели до валонците.
След извоюването на независимостта си, Белгия обявява "вечен неутралитет" по подобие на Швейцария, което до голяма степен обяснява нейното съхраняване през вековете, независимо от дълбоките различия между отделните етноси.
Различие, което днес ескалира до такива размери, че реално застрашава разделянето на страната.
Изображение
"2+2=5".
Джордж Оруел - "1984"

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: Из дебрите на историята...

Мнениеот 8 » 25 авг 2011, 01:52

Хм.

Няма да споря и не ми се правят сверки през нета, но мисля, че някои неща са по-различни. Относно неутралитета.
Не мисля, че са като Швейцария. Първо на швейцарците това е всепризнат статут, защото датира от страшно много време. Едно поне 500 години има от събитието, което забравих какво беше, но след което се заричат повече да не участват в конфликти и да не вземат позиция по тях и до ден днешен го спазват. Ако това звучи лесно сега имайте на предвид, че и през Средновековието е важало, а тогава е бъкано от военни конфликти. Ако не се лъжа Калвин от протестантите намираше убежище в Женева и не е бил гонен или преследван, а в онези времена да не си с Папата е било доста страшничко имайки предвид много по-голямата реална власт тогава на църквата. На второ място Белгия има колонии, което ми се вижда странно за неутрална държава. Кот Дивоар май беше бивша тяхна или ако бъркам друга африканска държава там долу, където имаше страхотно избиване на хора през 90-те и накрая влязоха белгийски и други (американци ли, британци ли, забравих вече), които да въдворяват ред. Междувременно никъде не съм чувал швейцарски части някъде за нещо да са присъствали. На трето място Белгия е член на НАТО, а страна членка на пакт с доста активни действия напоследък в Косово, Ирак, Афганистан да се нарича неутрална е парадоксално. Да не говорим, че точно в Белгия е седалището на НАТО, което би било абсурдно за Швейцария.

За независимостта мисля, че май късничко се появяват като държава. Ако не се лъжа 1800 и някоя година беше. Преди това като една държава с Холандия не се брои за самостоятелна история.

За днешното тотално разминаване между валонци и фламандци съм съгласен с теб. Може би, по подобие на САЩ, обединението стои единствено заради силната икономика на страната (една идея по-добра от Германия колкото и да не ви се вярва-това не като цяло, защото Белгия е по-малка, а като стандарт и благосъстояние за отделния индивид). Иначе идейно не се долюбват. По-острите елементи (и крайно десни партии призоваващи за разделяне) са при фламандците.
Мен лично тези неща ме учудват, защото като говорих с тях се опитах да им обясня позицията си на незаинтересован човек. Направо не ги разбирам. Няма какво да делят. Живеят в една богата страна и всичко им е наред. Не са от различни религии, нито пък някой има претенции да взема нещо на другия (примерно територии), че поне да видя скрит мотив. Ей тъй, защото са различни другите да не сме с тях в една държава. Какъв е смисъла от това разделяне само защото са различни при положение, че всичко им е наред!? Богат си, водиш начина на живот който ти харесва, така или иначе Европа се обединява и другите белгийци са също европейци със сходно на твоето мислене, а ако случайно се разделите нищо няма да се промени. Само дето отделните провинции на Белгия ще се наричат отделни държави.

Като език определено валонците са по-симпатични, щото на ония горе (както и на холандците) е един гаден такъв с гърлени звуци. Обаче като мислене и модел фламандците са по-готини. Те представляват севера и са от типа на холандци, немци, скандинавци. Студено, хладнокръвно, точно правят нещата. Долу при валонците е повече приказки и претенции, но без ефективността, дисциплината и точното изпълнение на севера.

При езиците (севера отворен към тях, юга затворен във френския си) определено пак северния модел е по-добрия. Първо за чужденец като мен нямаше проблем да говоря с цялото население в Анверс (Антверпен), което въобще не важи за районите от Брюксел надолу. На второ място много англичани просто пресичат Ла Манша и се заселват в Белгия, но във Фландрия, защото веднага почват живот, работа и всичко като у дома си. Там просто се говори на техния език. Ако отидат долу все едно са попаднали в Испания, Италия или Гърция, тоест тотално друга държава към която трябва тепърва да се приобщават.

Антверпен е световния център на диамантите :qipad:
Няма да забравя в една от уличките встрани от гарата по подобие на нашите гари имаше редица от будки, но с една малка разлика. Тук се продават в тях банички и боза, а там злато, диаманти и всякакви скъпоценности. И това не е някаква специализирана улица на златарите в Антверпен. Просто си в световната столица на диамантите и е нормално често да се сблъскваш с тях. Неслучайно в този град има и не малко руснаци (руската мафия няма как да е далеч от този бизнес).
На последно място, но не по значение, да не забравяме, че този град е и много симпатичен във футболно отношение :qipag:

Брюксел е разделната точка и заедно с района около него се води като отделна административна единица не принадлежаща нито към Фландрия, нито към Валония. Нещо като Уошингтън Ди Си. Обаче като усещане (лично и субективно мнение) за мен е като че ли част от Валония. Френският повече се говори и е основен, въпреки че всичко е изрично на двата езика, включително в метрото като чуваш следващата спирка. При това има въртене. Ако следващата спирка я кажат два пъти в реда "на френски-на фламандски", по-следващата се казва в реда "на фламандски-на френски". Въпреки установения пълен паритет между двата езика и на града като стоящ над Валония или Фландрия, горе-долу около 60-70% е валонски и като език и като хора и като модел срещу останалите за фламандското. Не мисля, че някъде в Брюксел ще имаш проблем с френския (признак че си във Валония), докато с английския сравнително рядко успяваш (признак, че не си в същинска Фландрия).
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
rafaelis
Мнения: 5764
Регистриран на: 06 мар 2008, 19:22

Re: Из дебрите на историята...

Мнениеот rafaelis » 25 авг 2011, 08:43

G8 написа: :qipai: :qipai: :qipai: :qipai: :qipai:


Дамммммм ... :qipag:


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 79 госта

cron