УЧИЛИЩЕ

Потребителски аватар
Stinkata
Мнения: 14587
Регистриран на: 07 апр 2008, 14:05
Контакти:

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот Stinkata » 05 фев 2013, 09:18

çalgı е турска дума, която означава музикален инструмент. В миналото, Чалгии са наричани инструменталните оркестри, свирещи по сватби, заведения и т.н.
Чалгаджия означава музикант, инструменталист, а чалга е наричана инструменталната народна музика на Балканите. Доколкото съм чел, в тази група по-късно са вкарани и т.нар. Стари градски песни, като форма на своеобразен градски фолклор.
Аз лично наричам чалга, инструменталната народна музика и изобщо не я смятам за нещо долно, лишено от стойност, а напротив - това е изкуство с много традиции в България, развивано от много стойностни, дори виртуозни музиканти.
Лошото е, че с отприщване на свободите в България през 90-те, се отприщи и свободата на простотията и в понятието "чалга" се вкараха доста грозни за слушане неща...
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот Vesela Taneva » 05 фев 2013, 09:53

Много точно!Чалга -простонародна свирня.За жалост чалга започнаха да наричат и онези назабравими "шедьоври"наподобяващи кючек,хайде и той е балканска музика, с доста просташки текстове ! После се опитаха да подобрят пейзажа ,промениха и подобриха някои работи и я определиха като поп фолк.Това е още по-зле, защото какъв фолк /фолклор демек/е някоя тъпотия на Азис!?
ппНе съм спец ,затова моето участие е до тук!

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот emevev » 05 фев 2013, 10:12

Обърнахте спорчето от тематично в... терминологично :D

Това, че обществото полека-лека промени смисъла на термина "чалга", не прави пошлостта по-възвишена ;)
Термините "фашизъм" и "нацизъм" също не означават нищо лошо (като значение на думичките) :D :D :D
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
STJ
Мнения: 370
Регистриран на: 30 дек 2006, 23:45

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот STJ » 05 фев 2013, 10:55

Имам още един въпрос:
Докато шофирам обичам да слушам Мейдън,Дайър Стрейтс и Роксет дори...Когато пуснат по някоя от станциите някое качествено бг хип хоп парче не я сменям. По разни РОКерски сбирки е съвсем различно. Ако съм седнал на кръчма с червени покривки,камина и писани глинени чинии предпочитам да слушам "стар мерак" и още хиляди от сръбско и гръцко дори...а когато мръднем с тайфата или колегите от офиса един път на 2 месеца и завършим в БИАД или СИНСИТИ и не си сядам на задника за миг, защото ми е кеф да се забавлявам, това превръща ли ме автоматично в горепосочените определения...
Този спор е тъп, защото колкото и хора оттук надолу да напишат :qipav: "аз чалга не слушам" :qipaq: ...няма да е истина.
Айде, лек ден.
Изображение

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот Vesela Taneva » 05 фев 2013, 18:23

stj,всички слушаме чалга ,защото и да не искаш,няма къде да се скриеш от нея.
За себе си не се безпокой,нали си изплакваш ушите с Мейдън и компания.Аз съм си фен на Металика ,била съм на всичките им концерти у нас ,имам всичките им песни,а и книгата за тях ,която излезе преди две,три години.Баладите им са фантастични,а любими са ми Hero of the day и Loverman.Бая са по-различни от .."селската баня голям кеф" :qipag:
Всичко тръгна от там ,че според мен част от по-младите са ниско образовани,с някакви абсолютно изкривени модели за подражание и чалгата се вписва в тези модели.Темата е за училището все пак! :D

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот Delija » 05 фев 2013, 19:01

Пропусна да ми преведеш тук, Веселке. :D

Delija написа:
blazev1992 написа:Да, ето това наистина доказва какви са метълите. :qipbo: :qipbo: :qipbo:
http://www.youtube.com/watch?v=2laVkn4kLks


Cannibal Corpse-Addicted to Vaginal skin


Ще помоля Веселка да ми преведе заглавието на песента, че нещо ми е слаб английския тази вечер. :qipag: :qipag:

п.п.: иначе изслушах песента и определено мога да кажа, че се чувствам по-грамотен и одухотворен. :qipag:

Потребителски аватар
annysy
Модератор
Мнения: 14896
Регистриран на: 16 май 2006, 19:40
Местоположение: Bulgaria

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот annysy » 05 фев 2013, 19:05

:qipap: То тук половината теми си ги пълним с каквото решим, `ма пък са си наши и си си ги четем, това е важно :mrgreen:
Веси, тр да те се запознаете с моята Дребната, това не признава да се слуша друго в колата, освен Металика :qipar: Не, че ние имаме против :wink:
STJ, като изкл това, което Весито е писала, че чалгия слушаме и без да искаме, аз поне познавам 2ма, които със сигурност никога не са се кефили на тази музика...айде, единият (мъжО) по принцип не танцува, другият (аз) от време на време, ама пуснат ли т нар поп-фолк сядам и съм обидена, че и 5 водки да изпия пак няма да ми дойде "муза"....всъщност, ако изпия толкова вероятно няма да мога въобще да стана :qipap:

пп Дели, има онлайн преводач - ползвай го :qipae:
Изображение

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот Delija » 05 фев 2013, 19:10

Защо, нали само в чалгата имало простотии, дай, преведете ми да се одухотворя и аз, и да стана и по-грамотен. :D :D :D

Виждам и още любопитни нещица от текста:

After I sucked the blood from her ass

My cock is dripping with her blood

Through her hole, came swollen organs

Cunnilingus with the mutilated


Държа точно Веселка, тази велика моралистка, да ми преведе на чист български тези слова.

Потребителски аватар
annysy
Модератор
Мнения: 14896
Регистриран на: 16 май 2006, 19:40
Местоположение: Bulgaria

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот annysy » 05 фев 2013, 19:16

[-X Теб безвъзвратно сме те загубили за твърдата музика - така че няма да видиш превод... :qipap: къде пък ти се рови, че и текста вади (аз признавам, че не го изслушах до края парчето, ама тия не са моите хора :twisted: ).
Изображение

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот Delija » 05 фев 2013, 19:17

Не, ще видя превод. И то от Веселка. Понеже нали много се възмущава от пошлостта и вулгарностт в чалгата, та сега ще ми преведе тези слова. На чист български, с точните думички.

Потребителски аватар
annysy
Модератор
Мнения: 14896
Регистриран на: 16 май 2006, 19:40
Местоположение: Bulgaria

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот annysy » 05 фев 2013, 19:45

Добрите момичета не пишат такива неща на глас :mrgreen:
Изображение

Потребителски аватар
Мичо
Site Admin
Мнения: 30049
Регистриран на: 20 мар 2005, 15:07

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот Мичо » 05 фев 2013, 20:25

дели чалгаря. :qipam:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Изображение

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот Vesela Taneva » 05 фев 2013, 20:58

annysy написа:Добрите момичета не пишат такива неща на глас :mrgreen:

Именно!!Страхотна реплика ,ще си я запомня!Все едно я казва /пее/ Боб Дилън!! =D>
Ани,10Х!Феновете на Рафа винаги се подкрепят,а чедото е много умно ,да е живо и здраво на мама и тате!

Потребителски аватар
Vesela Taneva
Мнения: 9151
Регистриран на: 30 апр 2006, 17:39

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот Vesela Taneva » 05 фев 2013, 21:07

Delija написа:Не, ще видя превод. И то от Веселка. Понеже нали много се възмущава от пошлостта и вулгарностт в чалгата, та сега ще ми преведе тези слова. На чист български, с точните думички.

И кой седнал да ми прави забележка ,че ровичкам да открия инфо за Рафа и за Жозето!?Я кажи колко песньовки прослуша за да я намериш, или си имаш колекция?Моралистка не съм ,но не мога да трая чалгарски простотии!С подобна думичка имаше пиеса ,която май се игра в 199 и никой не припадна!

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Re: УЧИЛИЩЕ

Мнениеот emevev » 05 фев 2013, 21:58

В спор ЗА или ПРОТИВ чалгата: музиката и текстовете далеч не са основната тема... (и в други жанрове има пошли текстове, както е показал Дели - и в чалготеката могат да се чуят хубави песни) - основната тема е чалга-културата: ежедневието, приоритетите и начина на живот на "чалгаджията" - това са популярни личности, а това ги прави и пример за подражание на децата (най-вече, но не само) - и какво демонстрират повечето: безкрайни купони, пиянски радости, естетична хирургия, блясък (понякога скъп, понякога менте) и т.н. и всичко това: постигнато с минимални усилия за труд и знания... В резултат на това, "чалгаджията":
* няма семейство - той е човек на купона и... толкова - сватби и разводи не го вълнуват - те са си част от ежедневието - децата са голяма радост, ама ако може друг да ги гледа...
* вечно е в конфликт с колеги и журналисти, понеже не го разбират...
* кръгчето на деня му е: легло-път-купон (нищо повече)
* в полза на обществото е само, когато сме пияни
(за начините, по които се осъществяват пробиви, няма да пиша - въпреки че децата и това коментират и им се радват)

Не съм фен на чалгаджиите, понеже много държа обществено популярните личности да служат за пример - и докато всеки си има кусури и затова политици, спортисти и т.н. поне правят опити да си прикриват недостатъците, то чалгаджиите ни натрапват своите постоянно и до такава степен, че чак сме започнали да се примиряваме като не ги приемаме за недостатъци... :(
Последна промяна от emevev на 05 фев 2013, 22:15, променено общо 1 път.
ИзображениеИзображение
1837-1873


Върни се в “Разни”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта