Грамотно писане

Потребителски аватар
sasho_1989
Мнения: 15752
Регистриран на: 01 апр 2005, 09:04
Местоположение: ПЛОВДИВ майна
Контакти:

Мнениеот sasho_1989 » 23 авг 2006, 13:33

По-скоро ако има филолог във форума,нека обясни - Бай Иван ми се струва най-подходящ :wink:
Изображение

Потребителски аватар
Wallace
Модератор
Мнения: 17493
Регистриран на: 18 апр 2005, 12:01
Местоположение: Somewhere In Time
Контакти:

Мнениеот Wallace » 23 авг 2006, 13:42

tnt написа:
Stinkata написа:Кое те кара да мислиш , че книжовният български не е "мек" ???

5 години в Университета, специалност "Българска филология", достатъчен аргумент ли е?


No comment...
Изображение

Потребителски аватар
tnt
Мнения: 83
Регистриран на: 21 мар 2005, 11:12

Мнениеот tnt » 23 авг 2006, 16:14

Когато говорим за правилен български език, най-важна е тъй наречената ятова граница, не искам да принизявам знанията на никой, но тези, които не знаят, това е мислена черта през картата на България, не точно по средата малко по-на запад(изписването е разговорно тук). Тя определя дали старобългарската гласна "Ят", няма как да я напиша на клавиатурата, но си представете буква "т" и буква "ь" в едно. Та тази ятова гласна на изток от границата минава в я, а на запад в е. В книжовният език е прието комбинирано използване, в зависимост от спрежението на глагола. Вече все по-често се използват и налагат дублетни форми, т.е определено се налага западния начин на говорене, поради факта, че 1/4 от населението, че и повече, живее в София. Е проблемът с неправилното ударение- т.нар. шопско ударение, което пада на последната гласна от думата, си остава. За това не се чудете че академиците вече приемат ходИх, заедно с правилното хОдих. Тук новото правило е, че в минало време се допуска преместване на ударението на последната гласна, ако глаголът няма представка. Не знам дали ви стана ясно, но за да се аргументирам ще ви дам пример.
ХодИх се смяха за правилно, но проходИх е грешно.
Важно е да се отбележи, че книжовният език за това е книжовен, тъй като се използва в официални документи и художествена литература. Не говоря за вестници - там е зле работата.
А ако трябва да обяснявам защо е неправилно "тилифон" вместо "телефон" например ще ми отнеме доста време. Приемете че в своя развой българският език е претърпял доста промени и сложни процеси - 3 палатализации, елизия, епентеза и други сложни и мръсни думички :) . Изобщо сложна работа е българският език, дори и за българите. За това придържайте се към това което ви говори БНТ, за да не ви се смеят :P
Спирам че имам работа :)
Изображение
Това няма как да го забравите
Кои отново са футболните идиоти на Европа

Потребителски аватар
Бай Иван
Мнения: 2818
Регистриран на: 01 сеп 2005, 14:59
Местоположение: Варна
Контакти:

Мнениеот Бай Иван » 23 авг 2006, 16:28

Така, така...хубава дискусия се е заформила тук, изчетох всички изказвания с любопитство и интерес. Радвам се, че има колега тук, който обаче се скатава и не обяснява на хората как стоя нещата.
1. Оносно правилния български език - никъде в България, ама никъде не говорят идеален книжовен български език. Ако има хора, които са си наложили да го говорят, то това са единици, които имат желание да бъдат перфектни. Всички се влияем донякъде от родния си диалект и няма нищо срамно в това, че го говорим...повтарям - говорим, но когато стане дума за правопис - това е друга тема. Съвременният български книжовен език (СБКЕ) е базиран върху основата на Централния балкански диалект (ЦБД). Причините за това са съвсем прости и те се коренят в произхода на хората, които първи са имали съзнанието за създаване на СБКЕ. Те са от Котел, Габрово, Троян, Трявна и други селища в този регион.
2. Относно твърдостта на СБКЕ - да твърдичък е, но не много. И примери за това, колкото искате. Причините пак са при хората, които са в неговата основа. Ако искате имена специално ме помолете, защото не искам да ви пълня главите с информация, която не е нужна на всички. Северозападните хора излишно се опитват да го затвърдят езика, но все пак това си им е диалектът.
3. Shifty, прочети изискванията за усвояване на машинописни умения във всеки курс, който предлага подобна услуга. Има едно издание още от началото на 60-те години, в което за първи път се споменава това изискване, което се въвежда за прегледност и срещу неугледното сбиване на текста.
Имаше ли още някакви въпроси... :roll: ..ооо, да...Някой ме обвини, че по стара варненска традиция изговарям думичките, в които предноезична гласна се намира зад съгласни звукове с фонетичното явление звукова протеза и прибавям мекост на съгласната.
Не го правя, както си разбрал и свидетели имам, но ако трябва да бъдем съвсем точни, думичките се произнасят [т'елифон] и [т'иливизур].

Ако има и други въпроси - питайте! Ще се радвам да отговоря на всички!
Понякога не вярвам, че промяната е невъзможна.

Потребителски аватар
tnt
Мнения: 83
Регистриран на: 21 мар 2005, 11:12

Мнениеот tnt » 23 авг 2006, 16:36

И аз ще допълвам колегата бай Иван
Изображение

Това няма как да го забравите

Кои отново са футболните идиоти на Европа

Потребителски аватар
Vute
Мнения: 7227
Регистриран на: 28 юли 2005, 12:48
Местоположение: София

Мнениеот Vute » 23 авг 2006, 17:42

tnt написа:
Stinkata написа:Кое те кара да мислиш , че книжовният български не е "мек" ???

5 години в Университета, специалност "Българска филология", достатъчен аргумент ли е?
Всъщност - не , но щом казваш , нямам причини да не ти вярвам.
Изображение

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Мнениеот emevev » 23 авг 2006, 17:52

най-много ме "радва" фактът, че в темата пишат предимно хора, които не правят много грешки.... докато тези, за които може да е полезна, хич не я отварят даже.... :wink:

:D :D :D :D :D :D

Стинка, не си прав: строго регламентиран си е книжовният език (в частност: начина на изговаряне на думичките) :wink:
ИзображениеИзображение
1837-1873

Потребителски аватар
Shifty
Мнения: 732
Регистриран на: 23 авг 2006, 10:24
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Shifty » 23 авг 2006, 17:56

Добрее, доволен съм от отговорите, доста интересни и изчерпателни. 8) Това за машинописа не го знаех и не съм предполагал, че може да е важно, okay, съгласен. :lol:
Изображение
АРМЕЙСКИ ЛЪВОВЕ!!!
Изображение

Потребителски аватар
otto
FRG President
Мнения: 26567
Регистриран на: 18 мар 2005, 17:21
Местоположение: СУПЕРШАМПИОН х 3
Контакти:

Мнениеот otto » 23 авг 2006, 18:24

АЗ КАТО НАЙ-НЕГРАМОТЕН ВЪВ ФОРУМА,ДА ПИТАМ ! НЕКОЙ ПРОБЛЕМИ ЛИ ВИДЕ, С НАЧИНА МИ НА ПИСАНЕ ? АКО ДА, ДА ДОЙДЕ ДА ГО "СТРУГОВАМ" :lol: :lol: :lol: :lol:
Изображение
сертифицираният идиот на България :> http://www.youtube.com/watch?v=B6ff1ashF_4 // http://vbox7.com/play:5c5a6ccd

Потребителски аватар
otto
FRG President
Мнения: 26567
Регистриран на: 18 мар 2005, 17:21
Местоположение: СУПЕРШАМПИОН х 3
Контакти:

Мнениеот otto » 23 авг 2006, 18:26

Shifty написа:
В България от 1800 и някоя,ако не се лъжа,е приет за официален западният изказ ли,диалект ли,там как се води не знам точно...


Я какъв умен племеник си имам :P :P :P
Изображение
сертифицираният идиот на България :> http://www.youtube.com/watch?v=B6ff1ashF_4 // http://vbox7.com/play:5c5a6ccd

Потребителски аватар
tnt
Мнения: 83
Регистриран на: 21 мар 2005, 11:12

Мнениеот tnt » 23 авг 2006, 18:28

Е объркал е със стотина и повече години, но няма проблем :D
Изображение

Това няма как да го забравите

Кои отново са футболните идиоти на Европа

Потребителски аватар
otto
FRG President
Мнения: 26567
Регистриран на: 18 мар 2005, 17:21
Местоположение: СУПЕРШАМПИОН х 3
Контакти:

Мнениеот otto » 23 авг 2006, 18:33

tnt написа:Е объркал е със стотина и повече години, но няма проблем :D
:lol: :lol: :lol: ТИ ДА НЕ МИСЛИШ,ЧЕ НЯКОЙ ГО Е ЧЕЛ ТОВА :wink:
Изображение
сертифицираният идиот на България :> http://www.youtube.com/watch?v=B6ff1ashF_4 // http://vbox7.com/play:5c5a6ccd

Потребителски аватар
Vute
Мнения: 7227
Регистриран на: 28 юли 2005, 12:48
Местоположение: София

Мнениеот Vute » 23 авг 2006, 19:08

emevev написа: Стинка, не си прав: строго регламентиран си е книжовният език (в частност: начина на изговаряне на думичките) :wink:

За кое не съм прав , нали приех това , което ми обясни tnt ?
Изображение

Потребителски аватар
tnt
Мнения: 83
Регистриран на: 21 мар 2005, 11:12

Мнениеот tnt » 23 авг 2006, 19:11

Стинка, няма проблем , ако не искаш, не вярвай :D
Последна промяна от tnt на 23 авг 2006, 19:14, променено общо 1 път.
Изображение

Това няма как да го забравите

Кои отново са футболните идиоти на Европа

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Мнениеот emevev » 23 авг 2006, 19:12

Stinkata написа:За кое не съм прав , нали приех това , което ми обясни tnt ?


пардон!! не бях прочел последната страница...

(и все пак си приел обяснението с "половин уста"...) :D :D :D
ИзображениеИзображение
1837-1873


Върни се в “Правила”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 9 госта

cron