АРСЕНАЛ - част 5

Потребителски аватар
VILIO
Мнения: 10933
Регистриран на: 18 апр 2007, 17:25
Местоположение: Сексагинта Приста
Контакти:

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот VILIO » 07 юли 2011, 11:41

Насри и Клиши - вестители на наближаващия край

Ако почитателите на Арсенал смятат, че нещата са излезли извън релси след тъжния край на шестия сезон без трофей за клуба, то те трябва да са подготвени, че това е само прелюдия към главното действие на трагедията.

Защото трансферното лято, смятано за златна възможност за поправяне на пропуските, допуснати преди време, всъщност доказва, че младежкият проект на Арсен Венгер дотолкова се е отклонил от правилната линия, че май никога няма да я намери...

Трима от основните играчи или си отиват, или търсят начин да го направят, което показва ясно, че гледат на Арсенал не като на футболния Еверест, ами като на стъпка по пътя си към върха. Гаел Клиши избра парите и вероятно по-големите амбиции на Манчестър Сити, Франсеск Фабрегас мечтае да облече фланелката на родната Барселона, и, което е най-притеснителното, Самир Насри пърха с мигли, замечтан по най-успешните европейски клубове.

Трансферният прозорец, който бе определян от някои като най-важният в 15-годишното управление на Венгер, вместо да бъде използван за попълване на очебийните липси в състава му, се очертава да мине под знака на трескаво запушване на новите рани по тялото на Арсенал.

Вече не само черногледците смятат, че отчаяните опити за бягство на тримата младежи, ще отвори широко вратата за нови изнервени футболисти и алчните им агенти. На Робин ван Перси и Тео Уолкът им остават по две години от настоящите контракти и е време да се започнат преговори за удължаване, а въпросителни около бъдещето на Джак Уилшър също ще се появят, ако "артилеристите" останат без нищо и този сезон.

Но защо се стигна дотук? Защо смятаният от мнозина за най-добър мениджър в Англия, който е начело на един от най-уважаваните клубове, не може да задържи играчите, които на практика дължат своята кариера именно на него?

Отговорът не е лесен и се съдържа в комбинацията между икономика и идеология. Вината би трябвало да бъде поделена между самия Венгер, който, по собствените си признания, има пълната власт в клуба, и между самодоволния управителен Борд, който го устройва вариантът французинът да класира Арсенал всяка година за Шампионската лига с бюджет, нищожен на фона на този на конкурентите за титлата.

"Самозадоволяващото се стопанство" на "артилеристите" е бизнес модел, каращ повечето футболни грандове да им завиждат, но, парадоксално, положителният баланс от 56 милиона паунда, обрича отбора да е неконкурентноспособен на терена в Англия и Европа.

Широко разпространена заблуда е, че трансферните суми са най-големият разход на един клуб. В Арсенал например, заплатите струват три пъти повече. Само че Челси, двата манчестърски клуба и Ливърпул всичките плащат по-големи суми на футболистите си. "Артилеристите", които стриктно поддържат това перо на около 50% от оборота си, упорито отказват да го увеличат.

Контролът върху бюджета (Даниел Леви държи дори още по-здраво юздите в местния съперник Тотнъм) е нещо похвално в побъркания свят на футболната икономика. Много хора смятат, че Насри трябва да е повече от доволен на седмична заплата от 90 000 паунда, а какво да кажем за почти двойното увеличение, ако приеме офертата за нов петгодишен договор!

Не е на Венгер вината, че футболистът се облагодетелства от ситуацията на пазара, която му позволява да получи 3 милиона повече на година от клуб, финансиран от руски олигарх или арабски шейх.

Само че ще е некоректно да поставим Арсенал в ролята на нещастна жертва на една индустрия, която с безразличието си към похарчените милиони принуди УЕФА да въведе така наречения финансов феърплей.

"Ако плащахме на Абу Диаби 30 000 паунда вместо 60, тогава щяхме да можем да дадем на Насри каквото е необходимо", споделя източник от кухнята на "артилеристите". Обаче желанието на мениджъра да предостави щедри договори на футболисти като Диаби, Алмуния и Денилсон, орязва възнагражденията на звездите.

Нещо повече - силно съмнително е дали дори един от 16-те преотстъпени къде ли не играчи през изминалия сезон, ще успее да се добере до място в основния състав, което означава, че 1/3 от парите за заплати са били похарчени на вятъра.

Привържениците, които плащат най-високите цени за сезонни билети (между 985 и 1995 паунда) също бяха ударени с увеличение от 6,5%, което ще донесе 4,5 милиона повече в сметката на Арсенал.

Фондът за трансфери от 45 милиона, който е предоставен на Венгер, спокойно може да порасне до 100 милиона, ако Фабрегас и Насри последват Клиши. Дори един от тях да остане, оплакванията от "Емирейтс", че средствата не достигали, звучат като жалки оправдания.

Има и още доказателства, че Арсенал може да си позволи да харчи повече, както вече го е правил. Тиери Анри получаваше над 200 000 на седмица през последния си сезон в отбора, при това след като бюджетът бе жестоко натоварен от преместването на новия стадион. Когато преди две години Фабрегас за пръв път започна да мрънка за Барселона, той получи 110 000 на седмица.

Наличието на свободни средства обаче няма да спре Венгер да вярва, че не трябва да се плащат трансфери на футболисти, които струват повече, отколкото заслужават като Фернандо Торес, Анди Керъл, Фил Джоунс и Джордан Хендерсън.

Без да е привлякъл голямо име, той се опитва да вземе играчи като Гари Кейхил, Кристофър Самба, Крейг Гордън и Алекс Оксклейд-Чембърлейн. Трансферът на Жервиньо от Лил за 10,6 млн. вече бе договорен и се очаква да приключи до края на седмицата.

Някоя от другите сделки обаче може и да пропадне, ако дойде оферта от конкурентен клуб, тъй като Венгер по принцип отказва да влиза в битки с наддаване, тъй като философията му е сам да отглежда талантите.

От другата страна е нерешителният Борд, чийто сделки за спонсорския надпис и екипировката носят на клуба на година 30 милиона по-малко, отколкото тези на Манчестър Юнайтед, Ливърпул и Челси.

Цялата картинка е допълнително умазана от тишината от страна на мажоритарния собственик - милиардерът Стан Крьонке, и от нежеланието на Борда да иска пари от втория акционер в клуба - Алишер Усманов, третият най-богат човек в Русия, който има повече пари и от Роман Абрамович. "Усманов е готов да подпише чек за 100 милиона паунда от днес за утре, но от Борда дори не говорят с него", казва нашият източник.

И като капак на всичко, изглежда, че Венгер губи контрол върху тези, в които инвестира толкова усилия и доверие - футболистите, които лично отгледа. За съжаление, французинът вече не е господар на съдбата на своя клуб.
Изображение

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот 8 » 07 юли 2011, 11:45

Ако почитателите на Арсенал смятат, че нещата са излезли извън релси след тъжния край на шестия сезон без трофей за клуба, то те трябва да са подготвени, че това е само прелюдия към главното действие на трагедията.


Винаги има и по-зле :arrow:
viewtopic.php?f=11&t=7365&start=0
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот Al » 07 юли 2011, 12:02

8,

не съм следил, затова те питам - ти симпатизираш ли на някой отбор в Англия и ако да, с какво те е спечелил?
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
ultra_LIVERPOOL
Мнения: 1355
Регистриран на: 15 авг 2007, 13:31

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот ultra_LIVERPOOL » 07 юли 2011, 12:03

Вилка, Сеско показа ли си вече цигано-испанските путкенски номерца с една молбичка за трансфер та да може да си лапа спокойно с Меси и Шави. :qipbp:
Изображение

Потребителски аватар
VILIO
Мнения: 10933
Регистриран на: 18 апр 2007, 17:25
Местоположение: Сексагинта Приста
Контакти:

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот VILIO » 07 юли 2011, 12:03

8 е само от ЦСКА. :qipad:
Изображение

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот Al » 07 юли 2011, 12:15

Затова употребих "симпатизира". :qipad:
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
L13
Мнения: 2860
Регистриран на: 10 май 2007, 10:23
Местоположение: София

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот L13 » 07 юли 2011, 12:54

Осмака лапа на силните на деня без значение дали са търкалящи се актриси :qipad:
"Аз не съм бесен сектант и поклоник на някого. Харесвам можещите, в случая на футбола ИГРАЕЩИТЕ.
Нормално е да не съм вързан като роб за въженце към определен отбор"
- Патологичния 40-годишен мастурбартор

drvasko98
Мнения: 10198
Регистриран на: 27 май 2007, 11:17
Местоположение: Велико Търново, София, по равно

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот drvasko98 » 07 юли 2011, 13:32

Аз правя смелата прогноза, че Арсенал няма да се класира за ШЛ 2012-2013 и Венгер ще бъде помолен да освободи поста. Всяко нещо си има край и мисля, че на Венгер вече е наближил в Арсенал

Потребителски аватар
Al
Мнения: 8452
Регистриран на: 22 окт 2007, 14:54
Местоположение: Луксозенец

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот Al » 07 юли 2011, 13:49

И на мен не ми е мнго ясно, каква му е идеята на Венгер. От една страна построи чуден стадион и Арсенал няма дългове, играе хубав (макар и неефективен футбол) и не ще да дава пари за сериозни трансфери. То няма лошо в идеята за млади играчи, ама той отдавна прекалява. Кредитът на доверие не е вечен... :qipbl:

Няма и да се учудя, ако Арсенал не се класира за ШЛ. Но не ми се вярва. :qipaz:
maryan unfaitful написа:А Рафа несъмнено щеше да е олимпийски герой в древността, може би дори щеше да влезе в древногръцките митове като полубог.

Изображение

Потребителски аватар
VILIO
Мнения: 10933
Регистриран на: 18 апр 2007, 17:25
Местоположение: Сексагинта Приста
Контакти:

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот VILIO » 07 юли 2011, 14:02

drvasko98 написа:Аз правя смелата прогноза, че Арсенал няма да се класира за ШЛ 2012-2013 и Венгер ще бъде помолен да освободи поста. Всяко нещо си има край и мисля, че на Венгер вече е наближил в Арсенал


Реално аз от 2006 до 2009 постоянно пиша преди сезоните, че Арсенал няма да са 4ти, но ме все ме опровергават.След продажбата на Клиши и вероятно продажбата на Сеск и Насри , ще има пари с които може да купи играчи които да запълни дупките в отбора.
Изображение

Потребителски аватар
bat_jori
Мнения: 8971
Регистриран на: 18 мар 2005, 11:28
Местоположение: костенец
Контакти:

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот bat_jori » 07 юли 2011, 16:19

арсенал си е в някаква летаргия и венгер не е способен да извади тимът от нея.Пак ще се дадат пари за смешни трансфери ,и борбата за 4 място с всеки следващ сезон се опъва на тим .Бавно но сигурно вървим към посредствеността и живуркането в златната среда
Изображение
Левски станаха световни идиоти!!!!!

Потребителски аватар
VILIO
Мнения: 10933
Регистриран на: 18 апр 2007, 17:25
Местоположение: Сексагинта Приста
Контакти:

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот VILIO » 07 юли 2011, 17:03

Да не говорим, че може да провали кариерата на Уилшър. Не е нормално играч на 19 години да изиграе 49 мача ...
Изображение

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот 8 » 07 юли 2011, 19:11

Al написа:8,

не съм следил, затова те питам - ти симпатизираш ли на някой отбор в Англия и ако да, с какво те е спечелил?


Не, на нито един. Честно който и да е английски отбор ми е все тая какво прави.
Харесвам обаче много Съра. Това не означава директно, че съм фен на Ман, но като бият (и то хитро) се радвам за него. Голям е. Ама ако паднат ми е все тая, въобще не ми пука. Мистър Дъвка ме кефи не само заради успехите му, а и заради безпардонното поведение (като взема или маха без да му пука тоя или оня или пък като изяви претенции към журналистите и се скара с тях).

Иначе като малък държах за английското, като дете. Защо? Не знам. Защото всички така правят. Ама това не трая дълго. Като се замислих не видях причина да правя това което и цялото стадо прави. Все пак имам мозък в главата си. Иначе приятно впечатление ми направи националния им отбор през 90-та, както и в известна степен харесвах Линекер. На клубно ниво са сила, признавам, но не са това което сектата си мисли (че са номер 1).

Що се отнася до играчите им честно казано въобще нищо не ми трепва. Не да ги обичам, а поне да им призная силата (както например Кристияно Роналдо, не го харесвам, но признавам, че е голям футболист). Там Стиви Джита, Лампарди и прочие за мен не са нищо особенно. Та един примерно неиспанец (за да не ме обвините в пристрастия) като Уесли Снайдер, който ми е безразличен и не ми е любимец, направо ги мачка и на клубния и на националния фронт......сектата обаче си пищи от екстаз по уродите и дори се кефи ако докопа фланелки на тези отбори :qipan:

Аз не съм сектант на тема испанците, но наистина им се кефя (и на националния и на много клубове) и да в момента съм им фен. Няма как обаче да държа примерно за Барса във версия Ван Гаал.
Ако си цесекар бъди докрай!

Потребителски аватар
vill_1
Мнения: 17483
Регистриран на: 03 дек 2007, 13:39

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот vill_1 » 07 юли 2011, 19:15

Йън Райт е ВЕЛИК,ВЕЛИК,ВЕЛИК!
Легендарният голмайстор на Арсенал Йън Райт не можа да сдържи гнева си и изля яда си срещу трансферната политика на Арсенал в собствената си колонка в британския таблоид „Сън”. Ето какво казва той:„Във вторник един фен на Арсенал ме спря на улицата и просто ме попита: „Какво, по дяволите, се случва с нашия отбор?”.”, пише Райт.
Може да звучи брутално и неприятно, но настроението на феновете се промени от недоволство към отчаяние. Трансферът на Гаел Клиши в Манчестър Сити не би ме притеснил толкова много при нормални обстоятелства.Киърън Гибс се справя отлично на левия фланг, но страшното е, че Самир Насри също се е запътил към Сити. От кога Арсенал стана сателитен клуб на Манчестър Сити? Като прибавим и напускането на Сеск Фабрегас в посока Барселона картинката става много тъжна. Как за Бога Венгер вече ще накара футболисти от световна класа да дойдат в Арсенал?Вече дори играч като Клиши чувства, че Арсенал не е достатъчно отбор за него. Той вижда, че Сити ще се бори за трофеи през новия сезон. Първо, Клиши няма да минава през квалификации за групите на Шампионската лига за разлика от „артилеристите”. Сити продължава да прави много силна селекция, Юнайтед прави същото с привличането на Ашли Йънг, Фил Джоунс и Давид де Хеа. Ливърпул купи Джордан Хендерсън и чака Стюарт Даунинг. Челси привлече страхотен мениджър и сега води преговори с куп звезди.Арсенал обаче остана назад. Проблемът е, че когато най-добрите ти футболисти напускат, тогава е много трудно да вземеш други топ играчи и да им покажеш, че клубът се цели във върха. Венгер залага на тактиката да взима млади таланти от чужбина, малко известни играчи, чийто качества той развива. Всичко това е прекрасно. Но така той напълни съблекалнята с играчи, които са задължени лично към него и нямат нищо общо с клуба.Няма футболисти, които са достатъчно именити и опитни, за да се изправят в съблекалнята и да кажат: „Чакай малко, шефе! Дай да направим това, да опитаме това”. Големите клубове се нуждаят от доказани играчи от световна класа, които да изкарат отбора от най-трудните моменти през сезона, когато младоците се пропукват.Венгер иска прекалено много от младите играчи. Никлас Бендтнер, Фабрегас, Робин ван Перси и Клиши са много добри играчи, но Арсенал трябва да добави към тях истински звезди преди самите млади играчи да напуснат и да идат в други грандове. Но това не се случва.Какво прави Венгер? Жервиньо вече е почти сигурно играч на отбора. Дано да е добър, стискам палци. Съжалявам, но стискането на палци вече не върши работа. Не работи от 6 години, когато „топчиите” спечелиха трофей за последно.Бих искал да видя как Венгер харчи толкова пари, колкото можеше да си позволи Жозе Моуриньо в Челси и сега Андре Вияш-Боаш. Същото важи за сър Алекс в Юнайтед. Много съм любопитен да видя какво ще прави французинът тогава. Опасявам се, че той отново ще се насочи към недоказани играчи от Испания и Франция, за които никой от нас не е чул нищо.Фабрегас със сигурност осъзнава, че Арсенал няма да се бори с конкурентите си на трансферния пазар. Той е лоялен към тима и винаги дава всичко от себе си, но това не е достатъчно. От известно време всичко е като ефекта на доминото. Едно голямо име иска да напусне, останалите виждат това и желанието вече го няма, всичко се разпада.Аз влязох в ожесточени спорове за финансовата стабилност на клубовете и защитавам Арсенал, които поне не са затънали в дългове като Манчестър Юнайтед. Това е факт. Но Юнайтед игра 3 финала в Шампионската лига през последните няколко години, редовно печели Премиършип и ФА Къп. „Червените дяволи” са затънали в дългове, но ще ви кажа нещо. Ако клубът бъуде обявен за продажба, той ще бъде продаден за по-малко от седмица. Какво ще се случи с Арсенал в такава ситуация? Не съм много сигурен.На феновете на Реал Мадрид не им пука за дълговете. Плащат много пари само да влязат на „Бернабеу” и не искат да виждат своите любимци да ги подминават с наведени глави след края на мача.Мисля, че Венгер още е подходящия треньор за Арсенал, но той трябва да има подходящ гръб зад себе си. Клубът се нуждае от голяма промяна. Точно в този момент не смятам ,че Арсенал има сили да се бори за титлата във Висшата лига през новия сезон. Това е много депресиращо през юли!”
Изображение

Потребителски аватар
VILIO
Мнения: 10933
Регистриран на: 18 апр 2007, 17:25
Местоположение: Сексагинта Приста
Контакти:

Re: АРСЕНАЛ - част 5

Мнениеот VILIO » 07 юли 2011, 19:22

Проблема при Венгер е,че не може да работи със защитата. Преди когато спечели титлите с Арсенал имаше изградена защита от Греъм. След това през 2006 когато направиха рекорд за най-много поредни мачове без допуснат гол в ШЛ тренер на защитата бе Кион, който бе част от защитата на Греъм. Не знайно защо той не работи вече в Арсенал. Нито пък Адамс( който бе тренер на защитата на Портсмут и през 2008 бяха на трето място по допуснати голове след Юнайтед и Челси). Той е обратното на Рафата, който коментираме в друга тема . Добър селекционер, но слаб тактик.
Изображение


Върни се в “Футбол - Свят”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 112 госта