Българската футболна журналистика

Потребителски аватар
Бай Иван
Мнения: 2818
Регистриран на: 01 сеп 2005, 14:59
Местоположение: Варна
Контакти:

Българската футболна журналистика

Мнениеот Бай Иван » 22 юни 2006, 12:44

Понеже се чуват постоянно упреци към българските журналисти, които отразяват нашенския футбол, реших да ви дам ей това текстче, пък всеки да преценява кой е крив и кой е прав. Това е особено актуално сега, когато сме в трансферен период и няма много за писане по конкретни мачове.
Ето ви малко заучени фрази на действащите лица в Българския футбол, на които журналистите трябва да реагират:

Футболистите

Млад футболист е трансфериран в Левски или ЦСКА:
"Аз от малък съм левскар/цесекар. Сбъдна се детската ми мечта да играя на Герена/Армията. В България ще играя само за Левски/ЦСКА"

След три-четири години същият футболист преминава в кръвния враг:
"Аз съм професионалист, давам всичко от себе си за клуба, който ми плаща заплатата."

Футболист е твърда резерва в отбора си или не е извикан в националния отбор:
"Треньорът решава кой ще играе, аз не мога да се бъркам в решенията му."

Същият футболист преминава в друг отбор:
"Там се подиграха с мен и не ми дадоха никакъв шанс за изява."

Отборът е загубил след безобразно слаба игра:
"Нямахме шанс. Не си вкарахме положенията (б.а. - ударът от 35 метра и двете мелета след корнер) и бяхме наказани, въпреки че заслужавахме поне равен."

Футболистът е отбелязал важен гол:
"Не е важно кой вкарвa головете, важно е отборът да печели."

Феновете освиркват отбора:
"Не мога да си обясня подобно отношение. Това не са истински привърженици, а група от провокатори, които искат да има напрежение в отбора."

Отборът е постигнал важна победа:
"Благодарим на феновете, отново доказаха че винаги са с нас. Нямаше да успеем без тяхната подкрепа."


Футболните фенове

Отборът е в криза:
"Оставка. Това не е нашият любим тим. Трябва да ги изгонят всичките тея некадърници. Играят само за пари и изобщо не им пука за нас."

Отборът е в подем:
"Браво момчета, ние винаги сме били с вас. Догодина 100 процента сме в Шампионската лига."

Някой журналист е написал негативна статия за Левски или ЦСКА:
"Абе ей, продажни сини подлоги/комунистически червени боклуци, стига вече с тая поръчкова журналистика."
"Шопи нещастни, докога ще ни занимавате само с Левски и ЦСКА. Пишете за провинциалните отбори. Всичките им играчи от нас са ги откраднали, няма нито един от София." (б.а. - в цензурирания вариант на тези мнения те неминуемо са придружени с обичайните "да ви *** ******** ***** с ****** ****," и "вие сте ***** ***** и **** ******" в най-различните им форми.)

Грубо нарушение на противников състезател във важен мач:Всички стават от местата си, яростно започват да освиркват, да псуват и да крещят "Фаул!" Съдията отсъжда нарушение. Всички - "Картон!". Съдията дава жълт картон. "Червен!" Съдията вади втори жълт и съответно червен картон на футболиста. Чак тогава феновете се чувстват напълно удоволетворени и радостните възгласи са придружени с още псувни и викове "До-вииииж-да-не" към изгонения футболист.


Кандидатите за шефове на БФС преди конгрес на Изпълкома:

"Ние ще върнем хората по трибуните."
"Ние ще вдигнем детско-юношеския футбол на крака."
"Няколко отбора ще бойкотират първенството, ако не ни изберат."
"Не може да продължава така. Настоящето ръководство на БФС вкара българския футбол в задънена улица."


Това е само една малка част от арсенала от заучени фрази и клишета на футболните хора у нас.

Всичко се повтаря и повтаря до следващия мач, до следващата година, до следващия треньор, до следващата група чернокожи футболисти, дошли на проби в България. А поука от това никой не си взима.

Колелото се върти, а ние все сме си на опашката и все някой друг ни е виновен, но винаги имаме оправдание и готов отговор за всичко.

Какво им остава тогава на футболните журналисти. Освен да си извадят папчицата с шаблони на статии, да подберат най-подходящото моделче и рутинно да попълнят в празните местенца различни имена и числа на футболисти, отбори, резултати и класирания.
Понякога не вярвам, че промяната е невъзможна.

Потребителски аватар
emevev
Мнения: 7789
Регистриран на: 23 мар 2006, 22:04
Местоположение: София

Мнениеот emevev » 22 юни 2006, 12:57

въпрос: Уреждат ли се мачове в българското първенство?
отговор: Разбира се, всички знаем това, те се виждат...
въпрос: А Вие в колко такива мачове сте участвали?
отговор: Е, аз досега не съм играл в уреден мач...
ИзображениеИзображение
1837-1873

etg
Мнения: 362
Регистриран на: 27 мар 2006, 13:02

Мнениеот etg » 22 юни 2006, 13:02

Какво им остава тогава на футболните журналисти. Освен да си извадят папчицата с шаблони на статии, да подберат най-подходящото моделче и рутинно да попълнят в празните местенца различни имена и числа на футболисти, отбори, резултати и класирания.


НА футболиста не му е работата да говори или пише , докато на журналиста е точно това. Тук е съществената разлика. Така че анатема за некадърните спортни журналисти в Канал 1.

Още едно клише.
Интервюто започва и първи отговор на наша футболна звезда:

-Пак казвам.... :lol: :lol:
ЛЕВСКИ

Потребителски аватар
gizo
Мнения: 653
Регистриран на: 18 мар 2005, 13:15
Местоположение: Под масата на тревата до Русе

Мнениеот gizo » 22 юни 2006, 13:05

Бай Иване ,в часта касаеща футболистите си прав ама старшно прав на 1000%,но я погледни в същия момент журналисти те те как се борят за белия си хляб ,всеки си има ресор ,тоес отбор ,той внимава да не нарани ресора си ,иначе интервю друг път ще вземе ,на подготвителен лагер с ресора си през крив макарон ще види .Ами като вземат да фамилиарничат и да се подлагат на по-успелите ни звезди в чужбина ,то реки от слюнка потича,то командировчица, то статиика, то филмче ще направят ,абе голямо подлагане става ,мога и имена да посоча,обаче разговора е по- принцип за нещата.
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
8
Мнения: 23202
Регистриран на: 01 сеп 2005, 19:37

Мнениеот 8 » 22 юни 2006, 13:25

Бай Иване при футболистите като четох се смях (самата истина е).

Истинските коментатори са немските. С равен глас дори и при мач на техния отбор. Глупости и локуми не се говорят и са лаконични.
Тук само Мичмана беше безпристрастния журналист.
Ако си цесекар бъди докрай!

owen_fan
Мнения: 1
Регистриран на: 23 юни 2006, 00:48

Мнениеот owen_fan » 23 юни 2006, 00:50

на скоро попаднах на нов сайт : sportal.bg - как са спортните коментари там според вас?
Изображение

Потребителски аватар
skorpinoks
Мнения: 4427
Регистриран на: 19 апр 2005, 16:51
Местоположение: Rheda (Германия )

Мнениеот skorpinoks » 23 юни 2006, 06:27

Тук само Мичмана беше безпристрастния журналист.
БИХ КАЗАЛ И БОРЕТО КАСАБОВ (ВСИЧКО ДРУГО Е ПОДЛОГА )
ЦСКА

Потребителски аватар
otto
FRG President
Мнения: 26567
Регистриран на: 18 мар 2005, 17:21
Местоположение: СУПЕРШАМПИОН х 3
Контакти:

Мнениеот otto » 23 юни 2006, 07:41

skorpinoks написа:.
БИХ КАЗАЛ И БОРЕТО КАСАБОВ (ВСИЧКО ДРУГО Е ПОДЛОГА )

Борето безпристрастен :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ае бегай бе :?
Изображение
сертифицираният идиот на България :> http://www.youtube.com/watch?v=B6ff1ashF_4 // http://vbox7.com/play:5c5a6ccd

Потребителски аватар
Anarion
Мнения: 835
Регистриран на: 22 май 2005, 21:40
Местоположение: Минас Тирит,Гондор

Мнениеот Anarion » 23 юни 2006, 08:02

То ако е за безпристрастност,Петър Василев е такъв до безличие.Ама не знам да е любимец на някого. :mrgreen:
...и рече Бог "Само "Левски" !
И направи небето синьо.

Потребителски аватар
Samp
Модератор
Мнения: 17663
Регистриран на: 21 мар 2006, 15:37

Мнениеот Samp » 23 юни 2006, 08:48

Бай Иване забравил си и треньорите:
След загубен мач: " Тия чернодрешковци ни отрязоха главата. Сега какво да им кажа. Влезте в съблекалнята да ги видите как плачат"

Второто и третото изречение може и в обратен ред :wink: :lol:

Delija
Мнения: 52320
Регистриран на: 03 апр 2006, 17:05

Цитат

Мнениеот Delija » 23 юни 2006, 08:55

Samp написа:Бай Иване забравил си и треньорите:
След загубен мач: " Тия чернодрешковци ни отрязоха главата. Сега какво да им кажа. Влезте в съблекалнята да ги видите как плачат"

Второто и третото изречение може и в обратен ред :wink: :lol:


Към това е задължително да добавим - "цяла седмица се трудим и за какво, идва някакъв и ни отрязва главата........ /И СЕГА СЛЕДВА/ Какво да им кажа сега на момчетата, влезте в съблекалнята.... да видите как плачат"

И, разбира се, следва "мъдрото" заключение - "е так ще е, докато има такива като Х, българският футбол никога няма да се оправи"!

Потребителски аватар
skorpinoks
Мнения: 4427
Регистриран на: 19 апр 2005, 16:51
Местоположение: Rheda (Германия )

Мнениеот skorpinoks » 23 юни 2006, 09:33

otto написа:
skorpinoks написа:.
БИХ КАЗАЛ И БОРЕТО КАСАБОВ (ВСИЧКО ДРУГО Е ПОДЛОГА )

Борето безпристрастен :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ае бегай бе :?

Аз не гледам предаването му по Ринг но останах с много добре впечатления от коментарите му световното в Щатите ...
Тези които коментират сега -РЯПА ДА ЯДЪТ :roll:
ЦСКА

Потребителски аватар
kaliMunder
Мнения: 2130
Регистриран на: 01 юни 2005, 22:17
Местоположение: Bez edna moje, sus edna ne ! ! ! http://ekoplam.com/index.html

Мнениеот kaliMunder » 24 юни 2006, 03:42

:lol: :lol: :lol: Българска футболна журналистика ли :lol: :lol: :lol:

Това не съществува, мен утре да ме вземат и аз ще съм журналист. :lol: 8)

Коментатори ли :lol: :lol: :lol: пълни курви, всеки показва пристрастията си.. да не говорим че сега по време на световното, тия коментатори като залагат коментират като изоглавени за отбора на който са сложили парата :wink:
GORDI SOFIA

Потребителски аватар
Hurley
Мнения: 1195
Регистриран на: 20 май 2005, 08:13
Местоположение: SOMEWHERE IN TIME

Мнениеот Hurley » 24 юни 2006, 13:05

Единственият истински спортен журналист,който много рядко си позволяваше
да покаже някакви пристрастия, и то само в изключителни случаи,
беше Мичмана,мир на праха му. Друг такъв няма сега :roll:
немам

Потребителски аватар
skorpinoks
Мнения: 4427
Регистриран на: 19 апр 2005, 16:51
Местоположение: Rheda (Германия )

Мнениеот skorpinoks » 24 юни 2006, 13:22

Hurley написа:Единственият истински спортен журналист,който много рядко си позволяваше
да покаже някакви пристрастия, и то само в изключителни случаи,
беше Мичмана,мир на праха му. Друг такъв няма сега :roll:
МИР НА ПРАХА МУ ....

ЕТО ТОВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ НАС ФЕНОВЕТЕ ,ГЛЕДАМ НИТО ЕДИН ПРИВЪРЖЕНИК НА ЦСКА НЕ Е НАПИСАЛ НИЩО ЛОШО ЗА РАБОТАТА НА НИКОЛАЙ КОЛЕВ (МИЧМАНА)
ТАКЪВ АНАЛОГ В ОБРАТНАТА СТРАНА УВЕРЯВАМ ВИ И ЦЕЛИЯТ ФОРУМ ДА ПРОЧЕТЕТЕ -ПРОСТО НЯМА :oops: ЗА СЪЖАЛЕНИЕ
ЦСКА


Върни се в “Архив”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 43 госта

cron